PGNiG Superliga: mistrzowska forma de Toledo. Orlen Wisła Płock rozbiła Stal Mielec

Orlen Wisła Płock nie dała Stali Mielec szans. W pierwszy ligowym spotkaniu w 2019 roku wygrała 32:20, a osiem bramek rzucił Jose Guilherme de Toledo, błyszczący do niedawna podczas MŚ 2019.

Marcin Górczyński
Jose Guilherme de Toledo WP SportoweFakty / Szymon Łabiński / Na zdjęciu: Jose Guilherme de Toledo
Brazylijczyk przez całe MŚ 2019 prezentował się kapitalnie. Kibice Wisły przecierali oczy ze zdumienia i martwili się o przyszłość, bo kontrakt Jose Guilherme de Toledo obowiązuje tylko do końca rozgrywek. Mańkut i Haniel Langaro doprowadzili kadrę do najlepszego wyniku w historii turnieju (9. miejsce), a raptem dwa dni po zakończeniu rywalizacji zameldował się w Płocku.

Niemal z marszu zagrał w spotkaniu w Mielcu i nie stracił nic ze swojej formy. Rzucił osiem bramek, z czego sześć przed przerwą.
Stal nie wywiesiła białej flagi, przed przerwą nawet naciskała Nafciarzy. Obiecująco wyglądał nowy nabytek, Daniel Dutka. 26-latek marnował się w I lidze, dopiero teraz zadebiutował w Superlidze, i to jak. W pierwszej połowie, w ciągu kilku minut, rzucił pięć bramek i był nadzieją mielczan na wyrównane spotkanie. Po błędach Wisły miejscowi doprowadzili do stanu 13:16.

Po przerwie wicemistrzowie Polski wyraźnie odskoczyli. Adam Morawski zatrzymał Stal, kolejne gole, nawet z trudnych pozycji, dokładał Renato Sulić, karne wykorzystywał Michał Daszek. Przewaga nie podlegała dyskusji. Zresztą nie da się powalczyć z drużyną tej klasy, rzucając siedem bramek w 30 minut. Defensywa Nafciarzy zneutralizowały atuty rywali, a Stal pogrążył Adam Borbely. Węgier w ciągu kilku minut odbił wszystkie pięć rzutów i zakończył mecz z rzadko widzianą skutecznością 100 proc.

Pierwszy występ ligowy zaliczył wychowanek Wisły, obrotowy Tadeusz Janiszewski.