Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PGNiG Superliga: Wybrzeże zbiera owoce szkolenia. Rekordowa liczba zespołów młodzieżowych w Gdańsku

Tak dobrze pod względem szkolenia w Gdańsku nie było od dawna. W strukturach młodzieżowych Wybrzeża w tym momencie jest około 170 zawodników szkolonych przez 12 trenerów. Sukcesy już teraz są widoczne.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: zawodnicy Torus Wybrzeża Gdańsk

W ostatnim meczu przegranym przez Torus Wybrzeże Gdańsk w Puławach zadebiutował Jakub Powarzyński. Środkowy rozgrywający urodził się w 2002 roku i w ubiegłym tygodniu wraz ze swoim rówieśnikiem - Dawidem Wodzińskim podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z macierzystym klubem.

Prowadzeni od podstaw przez Marcina Pilcha Powarzyński, Wodziński i ich koledzy w ubiegłym sezonie zdobyli mistrzostwo Polski juniorów młodszych, wcześniej imponowali w kategorii młodzików. Na brak kolejnego narybku w Gdańsku nie mogą narzekać. - Łącznie do rozgrywek w barwach Energi Wybrzeża Gdańsk zgłosiliśmy 10 zespołów. Po 4 w kategoriach junior i junior młodszy, po jednym zespole młodzików i zespołu dzieci, z których najmłodszy zawodnik urodził się w 2009 roku. Do tego prowadzone są zajęcia dla najmłodszych w ramach projektu Mini Wybrzeże. Łącznie szkolimy około 170 zawodników - powiedział Piotr Papaj, który poza grą w pierwszym zespole wspomaga klub w kwestii szkolenia.

PGE VIVE odprawiło Górnika z kwitkiem. Zobacz więcej!

Drużyny młodzieżowe wciąż wspiera Grupa Energa, która w ubiegłym sezonie była sponsorem pierwszego zespołu. Łącznie w klubie młodzież wspiera 12 trenerów, którzy odpowiadają za poszczególne grupy. W strukturze znajdują się zarówno znani, doświadczeni trenerzy, jak Leszek Biernacki, Marek Mońko i Bartłomiej Pepliński, jak i młodsi - Marcin Pilch, Karol Radecki, Jakub Bonisławski, Piotr Zelent, Tomasz Zygmunt, Jakub Malczewski, Adam Lisiewicz, Szymon Biernacki i Paulina Dajda. Wielu z nich jeszcze niedawno występowało w rozgrywkach ligowych.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio. Tomasz Kaczor pracował na fermie indyków. Dziś jest wicemistrzem świata

Nie ma w Wybrzeżu zespołów dominujących, jednak po ewentualnym awansie którejś z drużyn z lig wojewódzkich, trenerzy zakwalifikowanych zespołów mogą korzystać z najzdolniejszych juniorów z innych drużyn.

Arne Senstad zaprezentowany jako selekcjoner. Zobacz więcej!

Pomimo łącznie ośmiu zespołów juniorów i juniorów młodszych, nie wszyscy młodzi zawodnicy Wybrzeża trenują w tym klubie. Aż 17 gdańszczan trenuje w Szkołach Mistrzostwa Sportowego - 13 w gdańskim SMS-ie, a po dwóch w kieleckim i nowo utworzonym kwidzyńskim.

W Gdańsku wierzą, że praca u podstaw przyniesie oczekiwane rezultaty. Już teraz w pierwszym zespole Wybrzeża trenuje dziesięciu wychowanków, którzy w klubie byli przynajmniej od wieku juniora, a Krzysztof Komarzewski i Kamil Adamczyk posmakowali już gry w reprezentacji. Kilku innych gra w różnych zespołach PGNiG Superligi i I ligi, szczególnie w SPR GKS Żukowo, z którym klub współpracuje. Przed działaczami duża odpowiedzialność, by klub rozwijał się razem z wychowankami.

Czy szkolenie przełoży się w przyszłości na wyniki Wybrzeża w PGNiG Superlidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×