PGNiG Superliga. O krok od niespodzianki. Górnik męczył się ze Stalą

Pachniało kolejnym sensacyjnym rozstrzygnięciem w 1. kolejce PGNiG Superligi. Górnik Zabrze w ostatniej minucie zapewnił sobie zwycięstwo ze Stalą Mielec (27:25).

Marcin Górczyński
NMC Górnik Zabrze WP SportoweFakty / Kuba Hajduk / Na zdjęciu: NMC Górnik Zabrze
To nie był wielki mecz Górnika, bardziej to Stal może żałować, że tak zawaliła ostatnie 10 minut pierwszej połowy. Mielczan dopadła niemoc, a przy okazji rozgrzał się Martin Galia. Doświadczony Czech przyciągał momentami każdą piłkę lecącą w kierunku bramki, do tego podania przestały docierać do koła. Efekt był piorunujący - od stanu 5:7 w krótkim czasie do... 17:10, w większości po łatwych bramkach.

Stal pokazała jednak swój charakter. Pomimo dużego przestoju i wyniku 11:16, druga połowa należała do zespołu Dawida Nilssona. A dokładniej do Ramona Oliveiry. Brazylijczyk, tak dobrze czujący się w Polsce, zamienił Trójmiasto na Podkarpacie i szybko odnalazł się w nowym środowisku. Po przerwie był jak nabuzowany, rzucał nieraz z piekielnie trudnych pozycji i najczęściej trafiał, zastąpił w roli lidera nieskutecznych w Zabrzu Dzianisa Wołyncewa i Miljana Ivanovicia. Różnica stopniowo się zmniejszała, bo w bramce świetną zmianę dał Krystian Witkowski. Tuż przed końcem był remis 25:25!

Górnik uratował zwycięstwo, na minutę przed końcem chłodną głowę zachował Łukasz Gogola. W odpowiedzi Hubert Kornecki szukał podania do kołowego, ale znalazł ręce Michała Adamuszka. Kontra Gogoli rozstrzygnęła mecz.

Zabrzanom brakowało takiego lidera jakim w poprzednim sezonie był Szymon Sićko. Długo nie mógł odnaleźć się Gogola, ale obudził się w najwłaściwszym momencie. Napięcie w końcówce podgrzała jeszcze czerwona kartka z gradacji dla Iso Sluijtera, jednego z najlepszych w szeregach Górnika.

W Stali nie zagrał niedawno zakontraktowany Marek Monczka.