MŚ 2021. Klęska Chorwatów, wielki zawód wicemistrzów Europy. Znamy pary ćwierćfinałowe

Chorwaci ze zwieszonymi głowami wylecą z Egiptu. Mieli we własnych rękach awans do ćwierćfinału, a zostali rozbici przez Duńczyków i zajęli dopiero 15. miejsce podczas MŚ 2021!

Marcin Górczyński
Zlatko Horvat PAP/EPA / Mohamed Abd El Ghany / POOL / Na zdjęciu: Zlatko Horvat
Los dał Chorwatom drugie życie. W weekend przegrali z Argentyńczykami po katastrofalnej końcówce 19:23, a trener Lino Cervar rzucił przed kamerami, że odchodzi po mistrzostwach. Wciąż tliła się jednak nadzieja na awans, ale potrzeba było wygranej Katarczyków z Argentyńczykami i sukcesu z mistrzami świata Duńczykami.

Pierwszy z warunków spełnił się, Katarczycy z niepokojem zasiedli przed telewizorami, licząc na obrońców tytułu, którzy byli już pewni zwycięstwa w grupie. Kilka minut po początku drugiej połowie Valero Rivera i jego zawodnicy mogli rozsiąść się w fotelach. Chorwacja nie istniała, i to na tle osłabionych Duńczyków. Z powodu infekcji pokarmowej odpoczywał Mikkel Hansen, nie zagrał też Lasse Svan.

Hrvatska jeszcze nigdy w historii MŚ nie przegrała tak wysoko (26:38). Aż nie do wiary, że gracze z takim potencjałem jak Karacić czy Duvnjak nie poprowadzili kolegów chociażby do wyrównanej walki. O ile do przerwy mecz był jeszcze w miarę zacięty, o tyle po przerwie Chorwaci marzyli już o prysznicu. Dla wicemistrzów Europy to największa klęska od dwóch dekad.

Z grupy wyszli Katarczycy, którzy zagrają o strefę medalową ze Szwedami. 27 stycznia zagrają też Hiszpanie z Norwegami oraz Francuzi z Węgrami.

Chorwacja - Dania 26:38 (15:17)
Najwięcej bramek: dla Chorwacji - Marić 6, Karacić 5; dla Danii - Jakobsen 8, Nielsen 6, Saugstrup 5

Pary ćwierćfinałowe (27 stycznia): Dania - Egipt Szwecja - Katar Francja - Węgry Hiszpania - Norwegia