Wojna nerwów dla gospodarzy. Tarnowianie muszą się pilnować

Gwardia poprawiła nastroje opolskim kibicom. Przeciwko Grupie Azoty Unii zdołała w końcu odnieść cenne zwycięstwo. To była prawdziwa wojna nerwów. Miejscowi aż jedną trzecią meczu spędzili na ławce kar.

Krzysztof Kempski
zawodnicy Grupy Azoty Unii WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Na zdjęciu: zawodnicy Grupy Azoty Unii
KPR Gwardia bardzo słabo zaczęła rozgrywki w PGNiG Superlidze Mężczyzn w 2022 roku. W 5 meczach tylko raz odniosła zwycięstwo. Została przy tym rozbita w Głogowie i ostatnio nie poradziła sobie z ostatnią w tabeli Stalą Mielec (28:32). Grupa Azoty Unia miała nieco lepszy bilans, ale w Opolu nie była faworytem.

Gospodarze zaczęli całkiem nieźle. Wyjątkiem była postawa ich obrotowego. Zanim upłynęło 60 sekund Jan Klimków zszedł po raz pierwszy na ławkę kar, a w 4. minucie był już zagrożony czerwonym kartonikiem. Sytuacja co najmniej niecodzienna na tym poziomie. Trzeba dodać, że arbitrzy z Rzeszowa mieli sporo pracy. Często przerywali to spotkanie, studząc głównie zapędy opolskich obrońców.

Nie popisywali się bramkarze obu drużyn. Ani Casper Liljestrand, ani Adam Malcher przez długi czas nie potrafili wyczuć intencji rzucającego. Sporo wnosił jeden z najbardziej doświadczonych, Przemysław Zadura. Po 18 minutach miał już 4 bramki na koncie (10:9). Gorzej, że niedługo potem i on po raz drugi został ukarany 2 minutami. Tym samym Gwardia miała już 3 zawodników zagrożonych czerwonymi kartkami. A była to dopiero 21. minuta rywalizacji. Rafał Kuptel miał spory ból głowy, choć jego zespół potrafił sobie z tym radzić.

Trener miejscowych starał się dmuchać na zimne. Bardzo się złościł, gdy jeden z zagrożonych, Klimków, spóźnił się ze zmianą w obronie z kolegą. Przy dłuższej niedyspozycji Mateusza Jankowskiego miał być liderem na kole (ten ostatecznie zdołał powrócić na parkiet). W centralnej strefie ustawiał się Maciej Zarzycki. I całkiem dobrze to wyglądało. W 39. minucie goście przegrywali 16:20. Była to najwyższa przewaga jednej z drużyn w tych zawodach.

Opolanie ciągle jednak musieli mieć się na baczności. Coraz lepiej radził sobie po zmianie stron Aleksandr Buszkow. Zaczął w drugiej linii, ale rozrzucał się na skrzydle. To za jego sprawą w 47. Unia wróciła jeszcze do gry o pełną pulę (23:22). Od tamtej pory każdy scenariusz był możliwy, choć z lekkim wskazaniem na Gwardię. Gdyby tak Mateusz Morawski nie przekroczył linii pola bramkowego. Bardziej zawiedli inni: Buszkow, Wojciech Dadej czy Minocki, który w 59. minucie nie chwycił piłki. Zespół został ukarany trafieniem na pustą bramkę i przegraną w całych zawodach.