Duńska dominacja w piłce ręcznej. Niklas Landin zawodnikiem roku, Nicolaj Jacobsen trenerem

Bramkarz reprezentacji Danii i niemieckiego THW Kiel, Niklas Landin został wybrany w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) zawodnikiem 2021 roku. Wśród szkoleniowców triumfował z kolei trener Duńczyków, Nikolaj Jacobsen.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski
Niklas Landin został wybrany najlepszym zawodnikiem świata 2021 roku Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / Niklas Landin został wybrany najlepszym zawodnikiem świata 2021 roku
Duński bramkarz w głosowaniu IHF nieznacznie wyprzedził szwedzkiego rozgrywającego Jima Gottfridssona i triumfował w tym plebiscycie drugi rok z rzędu (w 2020 z powodu koronawirusa nie wybierano zwycięzcy). Miniony rok był bardzo udany dla Niklasa Landina - zdobył on złoty medal na mistrzostwach świata w Egipcie a pół roku później srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio i brąz na ME 2022.

Wśród pań także najlepszą zawodniczką globu wybrano duńską bramkarkę Sandre Toft, która regularnie wybierana jest na wielkich turniejach do najlepszej siódemki. Tak było chociażby na ME w 2016 i 2020 roku, czy na ostatnich mistrzostwach świata w Hiszpanii, gdzie Dunki sięgnęły po brązowy medal, do czego przyczyniła się Toft (cały turniej na 43% skuteczności). Co ciekawe to dopiero drugie wyróżnienie w historii plebiscytu dla duńskiej szczypiornistki. W 1997 roku nagrodę zgarnęła rozgrywająca Anja Andersen.

Najlepszym trenerem wśród mężczyzn został Nikolaj Jacobsen. Odkąd w 2017 roku przejął duńską reprezentację dwukrotnie została najlepszą ekipą globu (2019, 2021). Do tego dołożył srebro na igrzyskach olimpijskich w Tokio i brąz podczas styczniowych ME 2022. Jacobsen miał w 2021 roku imponującą serię - z 29 spotkań wygrał aż 24!

W kobiecym szczypiorniaku także najlepszy trener 2021 pochodzi z Danii. Jest nim były rozgrywający Jesper Jensen. Z duńską kadrą sięgnął w zeszłym roku po brąz mistrzostw świata i czwarte miejsce na ME 2020. Oprócz pracy z kadrą Jensen na co dzień pracuje w Team Esbjerg z którym w minionym sezonie zdobył Puchar EHF.

Czytaj także:
Solidna zaliczka Orlen Wisły Płock
Kolejna gwiazda może odejść z Barcelony

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Kowalczyk zaskoczyła fanów. Zdobyła szczyt w krótkich spodenkach
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×