Podsumowanie 2012 roku w polskiej piłce ręcznej

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla polskiego szczypiorniaka. Przyznanie Polsce prawa organizacji Euro 2016 oraz zmiana selekcjonera męskiej kadry to najważniejsze fakty 2012 roku.

1
/ 12

Styczeń

Reprezentacja Polski na mistrzostwa Europy do Serbii udała się bez trójki czołowych zawodników. Rozgrywający HSV Hamburg w meczu ligowym przeciwko SC Magdeburg złamał żebro. Bramkarz Vive Targów Kielce w grudniu przeszedł zabieg artroskopii kolana. Natomiast "Rosa" tuż przed mistrzostwami doznał kontuzji kciuka.

Problemy zdrowotne czołowych zawodników otworzyły drogę do reprezentacji dla pozostałych graczy. Swoją szansę najlepiej wykorzystał Marcin Wichary, który pod nieobecność Szmala wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie biało-czerwonych i na dobre zadomowił się w kadrze.

Rozczarowanie. Polacy zawiedli na Euro 2012

Polacy do Serbii nie jechali w roli faworyta. Słabsze występy na poprzednich wielkich imprezach oraz kontuzje czołowych graczy sprawiły, że podopieczni Bogdana Wenty  nie byli stawiani w gronie głównych faworytów do medalu. Biało-czerwoni w ostatnich latach rozpieścili jednak kibiców, którzy wciąż po ciuchu liczyli na kolejny sukces szczypiornistów.

Nadzieje na udany występ rozbudziła udana faza wstępna, a w szczególności zwycięstwo po niesamowitym meczu nad Duńczykami, późniejszymi tryumfatorami mistrzostw Europy. Polacy w grupie ulegli tylko gospodarzom - Serbom, którzy również dotarli do finału. W fazie zasadniczej biało-czerwoni stoczyli cztery pasjonujące pojedynki z rywalami z najwyższej półki. Polacy ograli Niemców i urwali punkt Szwedom. Porażka z Macedonią przekreśliła jednak szanse na dobry wynik. Niekorzystny bilans bramkowy sprawił, że pomimo niezłej zdobyczy punktowej Polacy mistrzostwa zakończyli na odległym 9. miejscu. Nie udało im się także wywalczyć  olimpijskiej kwalifikacji.

Transferowe roszady w Płocku i Kielcach

W styczniu do Płocka trafił Kenneth Olsen. Duński skrzydłowy miał wspomóż na lewym skrzydle Adama Wiśniewskiego . Transfer ten okazał się jednak nieudany. Zawodnik niczym szczególnym się nie wyróżnił i po krótkiej przygodzie opuścił Polskę. W styczniu władzom Orlen Wisły udało się pozbyć innego zawodnika, który podobnie jak Lars Moller Madsen, w historii płockiego klubu zapisał się jedynie bogatą kartoteką medyczną. Vukasin Rajković w trakcie 1,5-rocznego pobytu w Płocku rozegrał tylko 8 spotkań.

W Kielcach pojawił się natomiast Zeljko Musa, występuje na pozycji obrotowego, który dotąd był zawodnikiem słoweńskiego Gorenje Velenje. Z kieleckim klubem podpisał 2,5-letni kontrakt. Jak się później okazało pozyskanie tego gracza było świetną decyzją.

2
/ 12

Luty

Po niepowodzeniach związanych z występami reprezentacji Polski przyszedł czas na sukcesy w klubowej piłce ręcznej. Po raz pierwszy w historii dwa polskie zespoły zakwalifikowały się do najlepszej "16" Ligi Mistrzów.

Vive Targi Kielce świetnie poradziły sobie w "grupie śmierci", w której przyszło im rywalizować z takimi zespołami jak: BM Atletico Madryt , MKB Veszprém KC czy Füchse Berlin. Podopieczni Bogdana Wenty zakończyli fazę grupową na 3. miejscu.

Orlen Wisła Płock trafiła do dużo słabszej grupy, w której jedynym zespołem z wyrobioną wówczas marką był HSV Hamburg. Nafciarze uplasowali się za Niemcami oraz RK Cimos Koper i HC Metalurgiem Skopje. Występ płockiego klubu w Lidze Mistrzów, który nie posiadał tak bogatego doświadczenia na międzynarodowej arenie jak kielczanie, można uznać za udany.

Hity transferowe. Krzysztof Lijewski i Karol Bielecki w Kielcach

Na specjalnej konferencji prasowej Bertus Servaas poinformował, że nowymi zawodnikami wicemistrzów Polski będą Krzysztof Lijewski i Karol Bielecki. Dla 30-letniego Karola Bieleckiego był to powrót na "stare śmieci". "Kola" jest wychowankiem Wisły Sandomierz. W Kielcach występował w latach 1999-2004, by następnie odejść do niemieckiego SC Magdeburga. W roku 2007 trafił do Rhein-Neckar Loewen.

Kariera Krzysztofa Lijewskiego wyglądała podobnie. Z Polski wyjechał w 2005 roku. Był wówczas zawodnikiem Śląska Wrocław. W Bundeslidze trafił najpierw do Hamburga, a w 2011 roku został klubowym kolegą Bieleckiego. - Ciężkie były negocjacje z Krzysztofem Lijewskim, ale udało się go przekonać - powiedział prezes kieleckiego zespołu.

W lutym obrotowy reprezentacji Polski i mistrza Polski Orlen Wisły Płock, Zbigniew Kwiatkowski, odrzucił ofertę drużyny Bergischer HC występującej na parkietach Toyota Handball Bundesligi. 26-letni zawodnik otrzymał bardzo korzystną propozycję, jednak nie zdecydował się na zmianę otoczenia. - Zadecydowały względy rodzinne - taką informację przekazało biuro klubowe SPR Wisły Płock.

3
/ 12

Marzec

"Święta wojna" dla Vive Targów Dominację w sezonie zasadniczym PGNiG Superligi potwierdzili w 19. kolejce szczypiorniści Vive Targów Kielce, którzy hali Legionów ograli Orlen Wisłę Płock. W pierwszych 30 minutach kibice obserwowali niezwykle wyrównane zawody. Każdy, kto spodziewał się łatwej przeprawy gospodarzy, szybko przekonał się, że mistrzowie Polski przyjechali do Kielc po zwycięstwo. W drugiej połowie kielczanie przejęli inicjatywę i kontrolowali przebieg spotkania, odnosząc cenne zwycięstwo.

Zespół Bogdana Wenty bliski był zakończenia sezonu zasadniczego z kompletem zwycięstw. Szyki kielczanom pokrzyżowali jednak zawodnicy NMC Powenu Zabrze, którzy niespodziewanie ograli faworyta rozgrywek. W meczu kończącym fazę zasadniczą polegli także Nafciarze, którzy musieli uznać wyższość MMTS-u Kwidzyn.

Pożegnanie polskich klubów z Ligą Mistrzów Polskie kluby nie zdołały przebrnąć przez 1/8 finału Ligi Mistrzów. W przypadku Orlen Wisły Płock taki obrót sytuacji nie był zaskoczeniem, bowiem Nafciarzom przyszło zmierzyć się z THW Kiel, późniejszym tryumfatorem rozgrywek. Podopieczni Larsa Walthera na tle najlepszego zespołu świata zaprezentowali się bardzo dobrze, nawiązując wyrównaną walkę.

Mniej powodów do dumy mieli kielczanie, którzy byli faworytem dwumeczu ze słoweńskim RK Cimos Koper. Zespół Bogdana Wenty, po nie najlepszym występie u siebie, ze skromną zaliczką udał się na pojedynek rewanżowy. Słoweńcy niespodziewanie odrobili straty z nawiązką i wyrzucili Vive Targi za burtę Ligi Mistrzów. To nie spodobało się prezesowi kieleckiego klubu... [b]

Początek rozpadu Warmii [/b] Warmia miała walczyć o medale, a tymczasem olsztyńskiemu zespołowi przyszło rywalizować o utrzymanie. Fatalne wyniki sprawiły, że prezes Andrzej Dowgiałło  zakończył współpracę z dotychczasowym szkoleniowcem Zbigniewem Tłuczyńskim. - To była trudna decyzja, podjęliśmy ją wspólnie. Uznaliśmy, że dotychczasowa formuła współpracy się wyczerpała - ocenił prezes.

Olsztyński klub rozwiązał także kontrakt z rozgrywającym Sebastianem Rumniakiem . Jako przyczynę w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej Warmii podano "obniżenie poziomu sportowego oraz brak zaangażowania w zajęciach treningowych i spotkaniach ligowych".

Wojciech Zydroń odchodzi z Azotów Puławy  W fatalnej atmosferze z Azotami Puławy rozstał się Wojciech Zydroń, który przez kilka lat był liderem puławskiego zespołu. Zarząd Azotów podjął decyzję o wypowiedzeniu kontraktu. Klub kroki te uzasadnił następująco: "Decyzja spowodowana jest obniżeniem poziomu sportowego Zawodnika oraz nieprzestrzeganiem przez Niego postanowień kontraktu i regulaminu Klubu."

Zawodnik nie zgodził się z tymi argumentami: "Wszystkie stawiane mi zarzuty są bezpodstawne i mają na celu zdyskredytowanie mnie w oczach opinii publicznej. Nie pozostaje mi nic innego, jak dochodzić swoich praw i roszczeń na drodze postępowania sądowego."

Czystki w Vive Targach. Ivan Cupić Scyzorykiem

Prezes Bertus Servaas zaniepokojony kiepską postawą kieleckiego zespołu w dwumeczu z RK Cimos Koper postanowił wyciągnąć konsekwencje wobec zawodników. Zadecydowano, że po zakończeniu sezonu z Kielcami pożegna się dwójką reprezentantów Polski: Patryk Kuchczyński i Mateusz Zaremba.

Poinformowano również, że miejsce "Liska" w Kielcach zajmie Ivan Cupić. Chorwacki skrzydłowy reprezentował do tej pory Rhein-Neckar Löwen, a wcześniej występował m.in. w zespole RK Gorenje Velenje. Niewątpliwie było to jeden z najlepszych transferów w historii kieleckiego klubu.

4
/ 12

Kwiecień

Bitwa w Ergo Arenie. Niemcy lepsze od Polski

Reprezentacja Polski uległa w Ergo Arenie Niemcom 26:28 w ostatnim meczu przed wylotem do Alicante na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Londynie. Zawodnicy obu drużyn grali bramka za bramkę, a wszystko rozstrzygnęło się w końcówce spotkania. Mecze z Niemcami zawsze dostarczają dodatkowych emocji, tym razem musieliśmy przełknąć gorycz porażki.

Igrzyska  nie dla biało-czerwonych

Prawdziwa klęska przyszła jednak w dopiero w Alicante. Polacy udział w turnieju kwalifikacyjnym rozpoczęli od nieudanego występu przeciwko Algierii. Mecz z teoretycznie najsłabszym uczesaniem kwalifikacji zakończył się skromnym zwycięstwem biało-czerwonych 28:27. Dramat nastąpił w meczu z Serbią. Polacy prowadzili, jednak na 40 sekund przed końcem Serbowie zdobyli kontaktową bramkę, a 5 sekund przed końcem wyrównali na 25:25.

Wynik ten sprawił, że Polacy chcąc wywalczyć olimpijską kwalifikacje musieli pokonać niezwykle mocnych Hiszpanów. Skromne zwycięstwo nad Algierią sprawiło, ze Serbowie legitymowali się lepszym dorobkiem bramkowym. Polacy nie sprostali szczypiornistom z Półwyspu Iberyjskiego i marzenia o Londynie prysły niczym mydlana bańka.

Puchar Polski dla SPR-u Lublin i Vive Targów W kwietniu piłkarki ręczne SPR-u Lublin wywalczyły kolejne trofeum do niezwykle bogatej klubowej kolekcji. W finałowym spotkaniu lublinianki zdeklasowały Vistal Łączpol Gdynia 43:29. Dla SPR-u był to dziesiąty Puchar Polski. Wcześniej szczypiornistki z południowo-wschodniej Polski tryumfowały w latach: 1996, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007 oraz 2010.

W równie efektowny sposób po Puchar Polski sięgnęli piłkarze ręczni Vive Targów Kielce, którzy zdeklasowali Orlen Wisłę Płock 36:27. Wyróżniono przy okazji najlepszych graczy turnieju. Najlepszym strzelcem został kapitan Vive, Grzegorz Tkaczyk (17 bramek w dwóch meczach), najlepszym bramkarzem Marcin Wichary z Orlen Wisły Płock, a MVP turnieju wybrano Thorira Olafssona.

Bogdan Wenta mówi "pass"

Ze słabych występów w Serbii oraz Hiszpanii musiały zostać wyciągnięte konsekwencje. Bogdan Wenta zrezygnował z prowadzenia reprezentacji Polski. - Decyzję taką podjąłem już w Alicante - oświadczył szkoleniowiec podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Kielcach.

W hiszpańskim Alicante polscy szczypiorniści przegrali rywalizację o igrzyska olimpijskie w Londynie. - O tym zamiarze informowałem zawodników w Hiszpanii, a wczoraj rozmawiałem w tej sprawie z prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzejem Kraśnickim - powiedział Wenta, który pozostaje trenerem zespołu wicemistrza Polski, kieleckiego Vive Targi. Drużynę narodową biało-czerwonych prowadził od 2004 roku.

Reprezentacyjną karierę zakończył także Grzegorz Tkaczyk.

W kwietniu płocki klub ogłosił pozyskanie trzech zawodników. Nafciarzami zostali Petar Nenadić, Ivan Nikcević i Marin Sego. Nikcević wsławił się zdobyciem sześciu bramek w meczu z reprezentacją Polski, w tym tej najważniejszej (na wagę końcowego remisu 25:25), w meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Londynie, który odbywał się w Alicante.

Petar Nenadić wcześniej występował w węgierskim zespole Pick Szeged, Crvenej Zvezdzie Belgrad i FC Barcelonie. W kręgu zainteresowań Nafciarzy byli także: Wojciech Gumiński, Simon Di Panda i Valentin Ghionea.

5
/ 12

Maj

Złoto dla Vive Targów

Finałowa rywalizacja o złoty medal mistrzostw Polski tym razem rozstrzygnęła się w trzech spotkania. Nafciarze, którzy bronili mistrzowskiego tytułu mieli tym razem po swojej stronie zbyt mało argumentów, by pokrzyżować szyki odwiecznemu rywalowi z Kielc.

Zespół Vive Targów Kielce, po dwóch zwycięstwach u siebie, pokonał na wyjeździe Orlen Wisłę Płock. Podopieczni Bogdana Wenty w Orlen Arenie świętowali zdobycie złotego medalu.

Brąz dla Tauron Stali Mielec, SPR Lubin poza finałem

W PGNiG Superlidze na najniższym stopniu podium stanęły Tauron Stal Mielec i SPR Lubin. Dla mielczan wynik ten był ogromnym historycznym sukcesem. Decydujące spotkanie w Mielcu obejrzał nadkomplet publiczności, a po końcowym gwizdku sędziego zapanowała ogromna euforia.

Dla SPR-u Lublin brąz był medalem pocieszenia. Po raz pierwszy od 1994 roku zespołu z Lublina zabrakło w finale. W kontekście nie najlepszej sytuacji finansowej nie było to jednak zaskoczeniem.

Historyczny sukces Vistalu Łączpolu Gdynia

Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły finałowemu starciu w PGNiG Superlidze kobiet. Szczypiornistki Vistalu Łączpolu Gdynia stoczyły pasjonująca pięciomeczową batalię o krążek z najcenniejszego kruszcu z KGHM Metraco Zagłębiem Lubin. Zespół Thomasa Orneborga, mimo braku atutu własnej hali, w decydującym spotkaniu ograł Miedziowe różnicą jednej bramki.

Manuel Strlek w Kielcach, Valentin Ghionea w Płocku

W maju kluby z Kielc i Płocka poinformowały o kolejnych spektakularnych transferach. W siedzibie klubu Vive Targów odbyła konferencja prasowa, na której oficjalnie zaprezentowano Manuela Strleka. Chorwat został nowym lewoskrzydłowym kieleckiego zespołu. Ostatnim klubem, w którym występował była Croatia Osiguranje Zagrzeb.

Kolejnym graczem w nowej talii Larsa Walthera został Valentin Ghionea. Zawodnik ten był już dobrze znany płockim fanom szczypiorniaka. Ghionea reprezentował bowiem barwy HCM Constanty, przeciwnika płockiego klubu w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W poprzednim sezonie Rumun był graczem UCM Resity, która dość niespodziewanie wyeliminowała płocczan z rozgrywek.

Zbrojenie w Szczecinie, Puławach i Mielcu

Gruszek w popiele nie zasypiały także inne kluby. Na transferowym rynku szalał beniaminek ze Szczecina. Ofensywa transferowa Gaz-System Pogoni Szczecin przyniosła zakontraktowanie tak renomowanych zawodników jak: Bartosz Konitz, Mateusz Zaremba czy Wojciech Zydroń.

Skład brązowego medalisty z Mielca również został wzmocniony. Szeregi Tauron Stali zasili dwaj byli zawodnicy MMTS-u Kwidzyn, z którym mielczanie rywalizowali o miejsce na podium. Kamil Krieger i Damian Kostrzewa przyjęli ofertę Tauron Stali, podobnie jak Lech Kryński z Siódemki Miedzi Legnica.

Na degradacji Warmii Olsztyn, Nielby Wągrowiec i Juranda Ciechanów najbardziej skorzystały Azoty Puławy. Jerzy Witaszek ściągnął do swojego klubu wielu utalentowanych zawodników o wyrobionej marce, którzy wyróżniali się na parkietach PGNiG Superligi. Transfery te okazały się niezwykle udane.

W maju środowisko piłki ręcznej ogarnęła niezwykle smutna wiadomości. Zmarł Edward Strząbała, jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich trenerów piłki ręcznej. Strząbała zmarł w kieleckim szpitalu. Trafił do niego tydzień wcześniej z rozległym zawałem serca. Miał 74 lata.

6
/ 12

Czerwiec

Euro 2016 w Polsce!

Podczas Kongresu EHF w Monako zapadła decyzja w sprawie organizacji ME piłkarzy ręcznych w 2016 roku. Najlepszych szczypiornistów na Starym Kontynencie za cztery lata gościć będzie Polska.

Polska dotychczas nigdy nie organizowała seniorskiej imprezy rangi mistrzowskiej. Podczas Kongresu EHF w Monaco Polska kandydatura już w pierwszej turze uzyskała 58 procent głosów, w pokonanym polu zostawiając Norwegów i Chorwatów. ME 2016 odbędą się w dniach 17-31 stycznia.

Polacy zagrają na w Hiszpanii

W katowickim Spodku reprezentacja Polski po wygranej z Litwą przypieczętowała awans na przyszłoroczne mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Hiszpanii. Polacy nie mieli najmniejszych problemów z udowodnieniu swojej wyższości nad Litwinami.

Polska przegrała w Podgoricy z Czarnogórą 23:32 w ostatnim meczu gr. 3 el. mistrzostw Europy piłkarek ręcznych. Biało-czerwone zajęły trzecie miejsce w grupie i nie pojadą na turniej finałowy. Polskie szczypiornistki potrzebowały wygrać różnicą sześciu bramek, by myśleć o finałach ME. Awans wywalczyły ekipy Rosji i Czarnogóry.

Piotr Obusiewicz i Paweł Orzłowski w pokazowym meczu po raz ostatni wybiegli na parkiet w roli zawodników. Dwójka lubinian zakończyła swoją karierę sportową spotkaniem przeciwko ekipie gwiazd. Orzłowski później postanowił jednak związać się z pierwszoligowym ŚKPR-em Świdnica.

W zespole Zagłębia Lubin doszło do sporych zmian. Miejsce po licznej grupie zawodników, którzy opuścili klub zajęli nowi gracze. Dawid Przysiek, Michał Bartczak, Mateusz Przybylski czy Grzegorz Gowin w sezonie 2012/2013 mieli kreować nowe oblicze Zagłębia.

Arkadiusz Miszka znalazł nowy klub

W czerwcu poznaliśmy nowego pracodawcę Arkadiusza Miszki. Były prawoskrzydłowy Orlen Wisły Płock od nowego sezonu reprezentować będzie barwy beniaminka PGNiG Superligi - Piotrkowianina. Ostatnio zawodnik zmagał się z groźną kontuzją. - Jestem zadowolony, że znalazłem klub, który będzie występował od nowego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej - powiedział Arkadiusz Miszka. Były prawoskrzydłowy wicemistrza Polski podpisał roczny kontrakt z beniaminkiem.

Problemy finansowe wciąż nie omijały piłki ręcznej. Klub AZS AWF Gardinia Wrocław w faksie przesłanym do Kolegium Ligi ZPRP ogłosił wycofanie zespołu z rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w sezonie 2012/2013.

Zgodnie z zasadami awansu zwolnione miejsce przysługiwało w pierwszej kolejności SPR-owi Olkusz, a w drugiej SPR Pogoni Baltica Szczecin. Zespół z Małopolski nie zdecydował się na grę w najwyższej klasie rozgrywek, dzięki czemu prawo gry w niej otrzymały szczecinianki.

7
/ 12

Lipiec

Polacy i Polki poznali rywali

Biało-czerwoni przed losowaniem grup MŚ 2013 znaleźli się w trzecim koszyku wraz z Węgrami, Islandią i Argentyną. Z tymi drużynami najszybciej spotkają się dopiero w drugiej fazie turnieju. Reprezentacja Polski w fazie grupowej MŚ zmierzy się z Serbią, Słowenią, Koreą Południową, Białorusią i Arabią Saudyjską. Biało-czerwoni rywalizować będą w grupie C.

Polskie szczypiornistki poznały rywalki w preeliminacjach do Mistrzostw Świata 2013. Reprezentacja Polski znalazła się w grupie 3, trafiając na: Białoruś, Litwę i Włochy. Do dalszej fazy eliminacji awansuje jedynie zwycięzca każdej grupy prekwalifikacyjnej, a spotkania od drugiej rundy będą odbywać się system play-off.

Rozbiórka mistrzowskiego Vistalu Łączpolu

Do prawdziwej rewolucji kadrowej doszło w Gdyni. Skład mistrzyń uległ mocnemu przemeblowaniu. Zespół opuściło aż dziewięć zawodniczek, w tym Karolina Siódmiak oraz Karolina Szwed, która wraz z trenerem Thomasem Orneborgiem zasiliła szeregi duńskiego HC Odense. Za współpracę podziękowano Patrycji Mikszto, Marinie Vlasenko  oraz kapitan zespołu Monice Głowińskie, a do położonego za trójmiastem Tczewa odeszły Dominika Brzezińska i Urszula Lipska, do Elbląga Aleksandra Jędrzejczyk. Ostatni ubytek nastąpił dwa tygodnie przed startem ligi do Zagłębia Lubin odeszła Sabina Kobzar.

Vive Targi w grupie marzeń

W siedzibie firmy Adidas w niemieckim Herzogenaurauch odbyło się losowanie fazy grupowej Ligi Mistrzów. Vive Targi Kielce, które w minionym sezonie trafiły do "grupy śmierci", tym razem wylosowały mniej wymagających przeciwników.

Los skojarzył kielczan z Gorenje Velenje, AG Kopenhaga i St. Petersburg HC. Później stawkę uzupełnił zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego macedoński HC Metalurg Skopje. Do rozgrywek nie przystąpił jednak najgroźniejszy rywal kielczan, czyli AG Kopenhaga, którego miejsce zajął inny duński klub Bjerringbro-Silkeborg.

8
/ 12

Sierpień

Mariusz Jurasik niechciany w Kielcach

W połowie sierpnia kielecki klub poinformował, że Mariusz Jurasik w nowym sezonie nie będzie już reprezentował barw drużyny Vive Targi Kielce. Włodarze zadecydowali o zakończeniu współpracy z "Józkiem"  w charakterze zawodnika.

Powodem takiej decyzji jest wprowadzenie przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce zmian przepisów dotyczących występów zagranicznych zawodników w rozgrywkach PGNiG Superligi oraz Pucharze Polski.

Sprawdził się najczarniejszy scenariusz dla sympatyków Juranda Ciechanów. Klub z Mazowsza, który występował w PGNiG Superlidze po spadku został wycofany z rozgrywek pierwszoligowych. Jako główny powód rezygnacji drużyny wymienia się brak środków w klubowej kasie.

Ferenc Ilyes w Płocku, Piotr Chrapkowski kontuzjowany

Węgierski rozgrywający Ferenc Ilyes podpisał dwuletni kontrakt z Orlen Wisłą Płock. Ilyes rozwiązał za porozumieniem stron kontrakt z MKB Veszprém i związał się dwuletnią umową z wicemistrzem Polski.

Utalentowany rozgrywający płockiego klubu, Piotr Chrapkowski z powodu odnawiającego się urazu barku zmuszony został do poddania się operacji. Zawodnik będzie musiał pauzować około pięciu miesięcy.

Igrzyska bez polskich reprezentacji

Polaków i Polek zabrakło w Londynie. Szczypiorniści reprezentacji Francji pokonali Szwecję 22:21 i zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich. Trójkolorowi obronili tytuł wywalczony cztery lata temu w Pekinie. Wśród kobiet reprezentacja Norwegii wywalczyła złoty medal. Skandynawki w wielkim finale pokonały Czarnogórę 26:23.

9
/ 12

Wrzesień

Michael Biegler trenerem reprezentacji Polski

Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce zadecydował o zatwierdzeniu kandydatury Michaela Bieglera na stanowisko trenera głównego kadry narodowej mężczyzn. Pochodzący z Niemiec trener obejmie funkcję selekcjonera reprezentacji Polski po uprzednich negocjacjach dotyczących kontraktu oraz ustaleniu ostatecznych warunków współpracy.

Głównym rywalem Bieglera w walce o stanowisko selekcjonera polskiej reprezentacji był Jarosław Cieślikowski. Obaj kandydaci odbyli szczegółowe rozmowy z Prezesem ZPRP Andrzejem Kraśnickim, który konsultował się także ze środowiskiem piłki ręcznej w Polsce oraz w Niemczech. Reprezentanci Polski w roli selekcjonerów widzieli duet Daniel Waszkiewicz - Damian Wleklak.

Liga Mistrzów nie dla Orlen Wisły i Vistalu Łączpolu

Szczypiorniści Orlen Wisły Płock bliscy byli wywalczenia prawa gry w Lidze Mistrzów w turnieju o "dziką kartę". W zespole Nafciarzy, po spory zmianach w składzie, zabrakło jednak monolitu. Widoczny był brak w obronie Zbigniewa Kwiatkowskiego, słabo zaprezentował się Michał Kubisztal. Te elementy zaważy o porażce z HSV Hamburg, która przekreśliła marzenia o Lidze Mistrzów.

"Wrót do raju" nie udało się wyważyć także szczypiornistkom Vistalu Łączpolu Gdynia. Zespół po ogromnych zmianach kadrowych, które osłabiły drużynę na turnieju kwalifikacyjnym zaprezentował się nadspodziewanie dobrze. Po pewnym zwycięstwie nad Balonmano Bera Bera mistrzynie Polski po wyrównanej walce musiały uznać wyższość Viborgu HK. Czy Vistal Łączpol w mistrzowskim składzie ograłby Dunki?

Zbigniew Kwiatkowski niechciany w Płocku zakotwiczył w Szczecinie

Transfer Ferenca Ilyesa spowodował, że w kadrze płockiego klubu zabrakło miejsca dla Zbigniewa Kwiatkowskiego. Reprezentant Polski z niesmakiem opuścił Płock i podpisał kontrakt z drużyną beniaminka PGNiG Superligi Mężczyzn, Gaz-System Pogonią Szczecin.

Zła wiadomość dla Chrobrego. Adam Świątek kontuzjowany

Adam Świątek zmagał się z kontuzją przez cały okres przygotowawczy. Zawodnik brał udział w treningach, jednak nie wystąpił w żadnym spotkaniu sparingowym. Była szansa, iż szczypiornista wróci na parkiet pod koniec sierpnia.

Jednak ostatnie badania wykazały, że nie obejdzie się bez operacji kontuzjowanego barku, która będzie miała miejsce w najbliższych dniach w poznańskiej klinice. W efekcie Świątka czeka bardzo długi rozbrat ze szczypiorniakiem. Rozgrywający najwcześniej do gry będzie mógł wrócić w lutym przyszłego roku.

10
/ 12

Październik

Andrzej Kraśnicki nadal prezesem ZPRP

Andrzej Kraśnicki po raz trzeci został wybrany na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Funkcję tę pełni od 15 stycznia 2006 roku. Był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa w głosowaniu, które odbyło się w sobotę podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego ZPRP w Jachrance pod Warszawą.

W opinii Kraśnickiego do najważniejszych zadań związku w najbliższej kadencji należeć będzie m.in. należyte przygotowanie mistrzostw Europy seniorów w 2016 roku, a wcześniej w 2013 i 2014 czempionatów Starego Kontynentu, odpowiednio, juniorek i juniorów.

Kielce z nową halą? Venio Losert Scyzorykiem

Przyznanie Polsce prawa organizacji ME 2016 sprawiło, że miasta żyjące piłką ręczną zapałały chęcią goszczenia u siebie uczestników mistrzostw. Płock i Kielce, mimo że dysponują niedawno wybudowanymi obiektami, to jednak nie posiadają hal mogących gościć uczestników imprezy tej rangi.

W Kielcach powstały plany budowy nowego obiektu. Hala miałby powstać w bliskim sąsiedztwie kieleckich Targów. Vive Targi zaprezentowały już wizualizację hali sportowej na ponad 8 tysięcy widzów. Jej powstanie to główny warunek, by miasto mogło zostać współgospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 roku.

Problemy kadrowe mistrza Polski spowodowały, że władze klubu postanowiły podpisać 1,5-roczny kontrakt z 36-letnim etatowym reprezentantem Chorwacji Venio Losertem.

Zmiany w Zabrzu, Daniel Żółtak na ratunek

Udany poprzedni sezon i transfery zawodników z wyrobioną marką, takich jak Patryk Kuchczyński, sprawiały, że NMC Powne Zabrze stawiany był w gronie kandydatów do walki o brązowy medal mistrzostw Polski. Zabrzanie jednak słabo rozpoczęli sezon, co spowodowało reakcję ze strony prezesa, Bogdana Kmiecika. - Martwi nas za to fatalna postawa drużyny na boisku i styl gry, który jest nie do przyjęcia dla kibiców i zarządu. Gramy nieatrakcyjną, w wręcz brzydką piłkę ręczną. I to musimy zmienić - powiedział.

Nowym zawodnikiem NMC Powen Zabrze został Daniel Żółtak. 28-letni obrotowy barw zabrzańskiego klubu będzie bronił do końca bieżącego sezonu.

Mistrzynie z nowym trenerem

W składzie mistrzyń Polski do przetasowań doszło także w trakcie sezonu. Andrzej Niewrzawa zrezygnował z funkcji trenera Vistalu Łączpolu Gdynia. Jak poinformował klub z Gdyni kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron.Tymczasowo zespół objął pełniący obowiązki drugiego szkoleniowca Adrian Struzik.

11
/ 12

Listopad

"Święta wojna" dla Nafciarzy

W hicie jesieni lepsi okazali się Nafciarze. Faworytem tego pojedynku był kielecki zespół, który wydawał się mieć po swojej stronie więcej atutów. Płocczanie zagrali jednak bardzo dobre zawody, neutralizując najmocniejsze punkty rywala. Orlen Wisła pewnie ograła Vive Targi 32:25.

Udany debiut Michaela Bieglera

Reprezentacja Polski pod wodzą nowego trenera Michaela Bieglera udanie rozpoczęła kwalifikacje do mistrzostw Europy. Ze zmiany selekcjonera drużyny narodowej najbardziej zadowolone może być płockie środowisko szczypiorniaka. Powołanie do kadry otrzymał Michał Kubisztal, a drużyna narodowa zagościła w Orlen Arenie.

Polacy przed płocką publicznością ograli Holandię, odnosząc pierwsze zwycięstwo w kwalifikacjach. W drugim meczu, rozegranym na terenie rywala, biało-czerwoni nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem Ukrainy.

Nieudana przygoda z Katarem. Mariusz Jurasik zawodnikiem NMC Powenu

Mariusz Jurasik po zakończeniu kariery szybko postanowił wrócić na parkiet i skorzystać z lukratywnej oferty katarskiego klubu El Jaish Doha. Jeden z najlepszych polskich szczypiornistów w historii szybko zakończył przygodę z tym klubem. Polak na własnej skórze przekonał się o humorach bogaczy.

Po powrocie do Polski zawodnik związał się z będącym w kryzysie NMC Pownem Zabrze. Transfer tego gracza był strzałem w dziesiątkę. Doświadczony rozgrywający odmienił oblicze zabrzańskiego zespołu.

Orlen Wisła w fazie grupowej Pucharu EHF 

Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem w dwumeczu rosyjskiego Sungula Snieżyńsk. Zespół Larsa Walthera odniósł dwa przekonywujące zwycięstwa będąc od rywala drużyną o klasę lepszą. Nafciarze pewnie awansowali do fazy grupowej Pucharu EHF.

Zespół z Polkowic w sezonie 2011/2012 występował w PGNiG Superlidze. Po spadku do I ligi KSPR szybko zniknął z handballowej mapy Polski. W związku z trudną sytuacją finansową, zarząd klubu KSPR Polkowice złożył do Kolegium Ligi rezygnację z dalszego udziału w rozgrywkach o mistrzostwo I ligi kobiet.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prezes Tauron Stali Mielec Antoni Weryński, w przeszłości zawodnik mieleckiego klubu i młodzieżowy reprezentant Polski. Miał 63 lata.

Antoni Weryński był twórcą niedawnych sukcesów mieleckiego szczypiorniaka. Od 1999 roku nieprzerwanie piastował funkcję prezesa klubu, który sukcesywnie wprowadzał na kolejne szczeble rozgrywek. W minionym sezonie świętował wraz z Czeczeńcami brązowy medal mistrzostw Polski.

12
/ 12

Grudzień Orlen Wisła z kompletem zwycięstw

Orlen Wisła Płock pierwszą rundę rozgrywek zakończyła z kompletem zwycięstw. Podopieczni Larsa Walthera nie mieli sobie równych. Nafciarze swoje mecze kończyli najczęściej efektownymi zwycięstwami. Paradoksalnie to spotkania z dużo słabszymi rywalami dostarczały Nafciarzom większych kłopotów niż batalie z drużynami z czołówki.

Najbliższe pokonania płockiego zespołu były ekipy z końca tabeli. Piotrkowianin Piotrków Tryb. i Zagłębie Lubin mocno dały się we znaki wicemistrzowi Polski. Płocczanie nie do wszystkich spotkań podeszli w pełni skoncentrowani. Na pewno wyjątkowo smakować może zdecydowane zwycięstwo nad odwiecznym rywalem z Kielc.

Vive Targi niepokonane w Lidze Mistrzów  Na krajowym podwórku królowa drużyna z Płocka, a w Lidze Mistrzów dzieli i rządzili szczypiorniści Vive Targów Kielce. Mistrzowie Polski co prawda nie trafili to najmocniejszej grupy, jednak siedem zwycięstw z rzędu może robić wrażenie. Szczególnie cenne były wygrane nad Metalurgiem Skopje. Mecze z Macedończykami dostarczyły fanom szczypiorniaka ogromnych emocji i wiele radości.

[b]

W grudniu doszło do kolejnego spektakularnego transferu w Szczecinie. Łukasz Gierak został nowym zawodnikiem Gaz-System Pogoni. Latem 24-letni rozgrywający był po słowie z Chrobrym Głogów, transfer z uwagi na rozbieżności finansowe pomiędzy klubami nie został zrealizowany.

Polki z kompletem zwycięstw, czas na Szwedki

Reprezentacja Polski z kompletem zwycięstw zakończyła prekwalifikacje do Mistrzostw Świata 2013. Biało-czerwone odniosły sześć przekonywujących zwycięstw, pokonując Włoszki, Litwinki i Białorusinki. Ostatnią przeszkodą w dotarciu do finałowego turnieju będą Szwedki, z którymi Polki zmierzą się w fazie play-off.[b]

[/b]Euro bez Polek, tryumf Czarnogóry Polek zabrakło na mistrzostwach Europy. Piłkarki ręczne Czarnogóry zostały mistrzyniami Starego Kontynentu. To ich pierwszy złoty medal w historii. W finale imprezy pokonały w Belgradzie broniącą tytułu reprezentację Norwegii po dwóch dogrywkach 34:31. Norweżki mają w dorobku pięć tytułów mistrzowskich, w tym wygrały cztery poprzednie turnieje.

W historii Czarnogóry, która w 2006 roku uzyskała niepodległość, największym dotąd sukcesem było wicemistrzostwo olimpijskie. W sierpniu w Londynie reprezentacja tego kraju przegrała decydujące spotkanie z... Norweżkami 23:26.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (17)
avatar
ręczny
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Dla reprezentacji rok był przeciętny. Rewelacji nie było, ale jeśli chodzi o arenę międzynarodową (kluby) to rok 2012 był najlepszy w historii polskiej piłki ręcznej. W tym roku Płock ugrał jed Czytaj całość
spinacz
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
2
6
Odpowiedz
Brawa za postawę godną prawdziwego kibica Panie Bogdanie Wenta. spowodowanie by Grabarczyk wrócił do Kielc "Jak zostaniesz na zgrupowaniu to możesz sobie klubu szukać " tego się po Panu nie sp Czytaj całość
avatar
Wielbuond
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
wszystkim kibicom życzę Szczęśliwego Handballowego Nowego Roku:)  
avatar
Kondi2000
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
Co by było gdyby ... Słaby rok w wykonaniu Polaków  
avatar
jelo
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Rok faktycznie nie najgorszy. Szkoda, że kadra miaął takiego pecha, bo gdyby na mistrzostwach Europy odało sie zdobyc jeden punkt więcej, to samo w kwalifikacjach to by można pwoiedzieć, zę był Czytaj całość