To oni będą odgrywać czołowe role w Katowicach. Wśród nich są głównie Chorwaci i Islandczycy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Skład grupy B EHF Euro 2016, rywalizującej w Katowicach, tworzą Chorwacja, Islandia, Białoruś oraz Norwegia. W każdej z drużyn można odnaleźć przynajmniej jednego zawodnika światowego formatu.

1
/ 9

Od wielu lat jest podporą chorwackiej bramki. Zawodnik występujący w węgierskim MKB-MVM Veszprém od sezonu 2011/2012 ma niepodważalne miejsce w pierwszym składzie zarówno w klubie, jak i w kadrze. Co ciekawe, nie jest rodowitym Chorwatem. Na świat przyszedł bowiem w bośniackim mieście Ljubuski.

2
/ 9

Ivan Cupić (Chorwacja)

Chorwackiemu prawoskrzydłowemu w zrobieniu wielkiej kariery nie przeszkodził koszmarny wypadek doznany tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi 2008 w Pekinie. Stracił on wtedy część palca serdecznego lewej ręki, co było spowodowane niefortunnym skokiem przez ogrodzenie. Jest dobrze znany polskim kibicom, ponieważ od 2012 roku reprezentuje barwy Vive Tauronu Kielce.

3
/ 9

Domagoj Duvnjak (Chorwacja)

27-letni środkowy rozgrywający został wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym na świecie w 2014 roku. Papiery na zrobienie furory w sporcie miał od najmłodszych lat. Kiedy w 2009 roku podpisywał kontrakt z HSV Hamburg, przy jego nazwisku w klauzuli odstępnego została wpisana kwota 1,1 miliona euro. To uczyniło go najdroższym zawodnikiem na świecie. Pracodawcę zmienił pięć lat później, przenosząc się do THW Kiel, którego graczem jest do dziś.

4
/ 9

Marko Kopljar (Chorwacja)

Potężny, mierzący aż 210 centymetrów wzrostu i ważący 108 kilogramów prawy rozgrywający od obecnego sezonu gra dla FC Barcelony Lassa. Do ekipy z Katalonii trafił z francuskiego Paris Saint-Germain HB. W stolicy Francji przebywał przez trzy lata (2012-2015). Wcześniej przez cały czas występował w ojczyźnie.

5
/ 9

Norweski obrotowy znany jest przede wszystkim z licznych występów w niemieckim Rhein-Neckar Löwen (2009-2015). Podczas gry dla drużyny z Mannheim, w 2011 roku zdiagnozowano u niego raka jąder. Dzięki przejściu operacji oraz chemioterapii wygrał walkę z nowotworem i powrócił do gry na najwyższym poziomie. Parę miesięcy temu zasilił szeregi duńskiego Skjern Handbold.

6
/ 9

Rzadko zdarza się, by 25-letni szczypiornista miał w swoim sportowym CV sześć lat spędzonych w THW Kiel. Zespół z północy Niemiec podpisał umowę z rozgrywającym już w 2009 roku. Z każdym kolejnym rokiem Islandczyk odgrywał w nim coraz bardziej znaczącą rolę. W 2012 roku został wybrany najlepszym sportowcem Islandii. Minionego lata przeniósł się do MKB-MVM Veszprem.

7
/ 9

Alexander Petersson (Islandia)

Urodził się w stolicy Łotwy, Rydze. Islandzkie obywatelstwo otrzymał dopiero w wieku 24 lat, w 2004 roku, choć nie miał w tym kraju żadnych przodków. Od dwunastu lat gra w Niemczech. W tym czasie występował w pięciu różnych klubach. Aktualnie, od 2012 roku, jego pracodawcą jest Rhein-Neckar Löwen. Może grać zarówno jako prawy rozgrywający, jak i prawoskrzydłowy.

8
/ 9

Wieloletni rozgrywający FC Barcelony, do której trafił z BM Ciudad Real aż za 700 tysięcy euro. We wrześniu 2015 roku, po sześciu latach współpracy, kataloński zespół rozwiązał z nim umowę, nie podając oficjalnie przyczyn takiej decyzji. Pozostawiony na lodzie spędził dwa miesiące w Katarze, lecz w grudniu rozstał się z ekipą Lekhwiyi SC. Po EHF Euro 2016 będzie szukać nowego klubu.

9
/ 9

36 lat na karku w ogóle nie przeszkadza islandzkiemu lewoskrzydłowemu w utrzymywaniu wysokiej formy. Właśnie rozpoczyna swój siedemnasty rok w reprezentacji, dla której zdobył już ponad 1600 goli. Na swoim koncie ma kilka nagród indywidualnych, między innymi dla najlepszego lewoskrzydłowego Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, na których Islandia wywalczyła srebrny medal. Obecnie jest graczem FC Barcelony Lassa (od 2014 roku). Wcześniej natomiast rzucał gole między innymi dla Rhein-Neckar Löwen (2008-2011) czy THW Kiel (2012-2014).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)