W tym artykule dowiesz się o:
Od wielu lat jest podporą chorwackiej bramki. Zawodnik występujący w węgierskim MKB-MVM Veszprém od sezonu 2011/2012 ma niepodważalne miejsce w pierwszym składzie zarówno w klubie, jak i w kadrze. Co ciekawe, nie jest rodowitym Chorwatem. Na świat przyszedł bowiem w bośniackim mieście Ljubuski.
Ivan Cupić (Chorwacja)
Chorwackiemu prawoskrzydłowemu w zrobieniu wielkiej kariery nie przeszkodził koszmarny wypadek doznany tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi 2008 w Pekinie. Stracił on wtedy część palca serdecznego lewej ręki, co było spowodowane niefortunnym skokiem przez ogrodzenie. Jest dobrze znany polskim kibicom, ponieważ od 2012 roku reprezentuje barwy Vive Tauronu Kielce.
Domagoj Duvnjak (Chorwacja)
27-letni środkowy rozgrywający został wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym na świecie w 2014 roku. Papiery na zrobienie furory w sporcie miał od najmłodszych lat. Kiedy w 2009 roku podpisywał kontrakt z HSV Hamburg, przy jego nazwisku w klauzuli odstępnego została wpisana kwota 1,1 miliona euro. To uczyniło go najdroższym zawodnikiem na świecie. Pracodawcę zmienił pięć lat później, przenosząc się do THW Kiel, którego graczem jest do dziś.
Marko Kopljar (Chorwacja)
Potężny, mierzący aż 210 centymetrów wzrostu i ważący 108 kilogramów prawy rozgrywający od obecnego sezonu gra dla FC Barcelony Lassa. Do ekipy z Katalonii trafił z francuskiego Paris Saint-Germain HB. W stolicy Francji przebywał przez trzy lata (2012-2015). Wcześniej przez cały czas występował w ojczyźnie.
Norweski obrotowy znany jest przede wszystkim z licznych występów w niemieckim Rhein-Neckar Löwen (2009-2015). Podczas gry dla drużyny z Mannheim, w 2011 roku zdiagnozowano u niego raka jąder. Dzięki przejściu operacji oraz chemioterapii wygrał walkę z nowotworem i powrócił do gry na najwyższym poziomie. Parę miesięcy temu zasilił szeregi duńskiego Skjern Handbold.
Rzadko zdarza się, by 25-letni szczypiornista miał w swoim sportowym CV sześć lat spędzonych w THW Kiel. Zespół z północy Niemiec podpisał umowę z rozgrywającym już w 2009 roku. Z każdym kolejnym rokiem Islandczyk odgrywał w nim coraz bardziej znaczącą rolę. W 2012 roku został wybrany najlepszym sportowcem Islandii. Minionego lata przeniósł się do MKB-MVM Veszprem.
Alexander Petersson (Islandia)
Urodził się w stolicy Łotwy, Rydze. Islandzkie obywatelstwo otrzymał dopiero w wieku 24 lat, w 2004 roku, choć nie miał w tym kraju żadnych przodków. Od dwunastu lat gra w Niemczech. W tym czasie występował w pięciu różnych klubach. Aktualnie, od 2012 roku, jego pracodawcą jest Rhein-Neckar Löwen. Może grać zarówno jako prawy rozgrywający, jak i prawoskrzydłowy.
Wieloletni rozgrywający FC Barcelony, do której trafił z BM Ciudad Real aż za 700 tysięcy euro. We wrześniu 2015 roku, po sześciu latach współpracy, kataloński zespół rozwiązał z nim umowę, nie podając oficjalnie przyczyn takiej decyzji. Pozostawiony na lodzie spędził dwa miesiące w Katarze, lecz w grudniu rozstał się z ekipą Lekhwiyi SC. Po EHF Euro 2016 będzie szukać nowego klubu.
Gudjon Valur Sigurdsson (Islandia)
36 lat na karku w ogóle nie przeszkadza islandzkiemu lewoskrzydłowemu w utrzymywaniu wysokiej formy. Właśnie rozpoczyna swój siedemnasty rok w reprezentacji, dla której zdobył już ponad 1600 goli. Na swoim koncie ma kilka nagród indywidualnych, między innymi dla najlepszego lewoskrzydłowego Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, na których Islandia wywalczyła srebrny medal. Obecnie jest graczem FC Barcelony Lassa (od 2014 roku). Wcześniej natomiast rzucał gole między innymi dla Rhein-Neckar Löwen (2008-2011) czy THW Kiel (2012-2014).