W tym artykule dowiesz się o:
Tylko cztery reprezentacje wzięły udział w jedenastu edycjach mistrzostw Europy. Były to Chorwacja, Hiszpania, Francja i Rosja. Co ciekawe, tylko dwa z tych krajów gościły u siebie tę imprezę - Hiszpanie w roku 1996 i Chorwaci w 2000. Wszystkie te zespoły przyjadą także na i w pierwszej fazie będą rywalizowały w zupełnie innych miastach. Francuzi odwiedzą Kraków,szczypiorniści z Bałkanów Katowice, gracze z Półwyspu Iberyjskiego Wrocław, a Rosjanie będą grali w Gdańsku.
Trzy kraje tylko raz wystąpiły na czempionacie Starego Kontynentu. Wśród nich znalazły się takie zespoły, jak Litwa, Izrael i Włochy. Litwini i Włosi zadebiutowali na mistrzostwach Europy w 1998 roku, których organizatorami byli ci drudzy.Cztery lata później po raz pierwszy na turniej wybrała się także reprezentacja Izraela. Spośród wszystkich drużyn, które tylko raz grały na mistrzostwach to właśnie oni zajęli najsłabsze miejsce. Przegrali wszystkie spotkania w grupie, ale dzięki korzystniejszemu bilansowi bramkowemu wyprzedzili w tabeli Polaków i Chorwatów, co dało im 14. miejsce. Najlepiej poradzili sobie za to Litwini, którzy zakończyli turniej na 9. lokacie. Na EHF Euro 2016 nie wystąpi żaden debiutant.
Najmłodszy zawodnik, który ma szansę zagrać na mistrzostwach Europy to doskonale znany polskim kibicom Branko Vujović. Reprezentant Czarnogóry na co dzień występuje w barwach Vive Tauronu Kielce. Z zespołem z województwa świętokrzyskiego podpisał pięcioletni kontrakt i chociaż początkowo miał grać w drugiej drużynie, szybko dostał szansę w ekipie seniorskiej. Zadebiutował nawet w Lidze Mistrzów i w meczu przeciwko IFK Kristianstad rzucił dwie bramki. Vujović urodził się 20 kwietnia 1998 roku, więc ma dopiero siedemnaście lat. Zawodnik znalazł się osiemnastoosobowej kadrze Czarnogóry,która rywalizowała będzie w grupie D w Gdańsku.
Thierry Omeyer to najstarszy zawodnik, jaki przyjedzie do Polski. Francuz urodził się 2 listopada 1976 roku, więc niedługo skończy czterdzieści lat. Mimo wieku wciąż jest jednym z najlepszych zawodników na swojej pozycji i trudno wyobrazić sobie Trójkolorowych bez niego w składzie. W barwach narodowych już 325 spotkań. Ma na swoim koncie dwanaście medali - cztery złote i dwa brązowe z mistrzostw świata, dwa złote z igrzysk olimpijskich oraz trzy złote i jeden brązowy z czempionatu Starego Kontynentu. W 2008 roku został wybrany najlepszym piłkarzem ręcznym świata.
Ośmiu trenerów, którzy prowadzą reprezentacje występujące na EHF EURO 2016 łączy pracę z kadrami narodowymi z obowiązkami klubowymi. Wśród nich jest dwóch szkoleniowców na co dzień mieszkających w Polsce - Manolo Cadenas i Talant Dujszebajew. Reprezentację Biało-Czerwonych także prowadzi trener, który na co dzień pracuje w klubie, czyli Michael Biegler.
Lista trenerów, którzy łączą pracę w reprezentacji z obowiązkami klubowymi:
Michael Biegler - Polska i HSV Hamburg Ivica Obrvan - Macedonia i Chambery Savoie Talant Dujszebajew - Węgry i Vive Tauron Kielce Ola Lindgren - Szwecja i IFK Kristianstad Staffan Olsson - Szwecja i drugi trener Paris Saint-Germain HB Veselin Vujović - Słowenia i RK Prvo plinarsko društvo Zagrzeb Dmitrij Torgowanow - Rosja i St. Petersburg Manolo Cadenas - Hiszpania i Orlen Wisła Płock
840 wolontariuszy i 1174 dziennikarzy będzie obsługiwało EHF Euro 2016 we wszystkich czterech miastach. Wśród wolontariuszy najwięcej jest Polaków, ale chęć pomocy przy organizacji imprezy zgłosiły także osoby z Niemiec, Słowenii, Chorwacji, Anglii oraz Ghany. Wśród dziennikarzy są przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w turnieju, ale także Ugandy, Japonii, Tunezji i USA.
O przyznaniu organizacji EHF Euro 2016 zdecydowało 27 głosów, które na Kongresie Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej zdobyła polska kandydatura. Rywalami Biało-Czerwonych były Chorwacja i Norwegia. Decyzja została podjęta już w pierwszej turze, przedstawiciele Bałkanów zgromadzili bowiem 15 głosów, a Skandynawowie cztery.
Kalendarium wyboru Polski na gospodarza mistrzostw Europy:
24.04.2011 - złożenie wniosku o organizację mistrzostw Europy przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce 27.06.2011 - przesłanie przez EHF dokumentacji zawierającej warunki ubiegania się o organizację imprezy 19.09.2011 - oficjalna aplikacja ZPRP o organizację EHF EURO 2016 14-15.12.2011 - wizytacja przedstawicieli EHF w Polsce 08.02.2012 - wydanie pozytywnej opinii na temat aplikacji Polski 23.06.2012 - otrzymanie przez Polskę organizacji EHF EURO 2016
W piątek początek ME. Olimpijski spokój Polaków
{"id":"","title":"","signature":""}