W tym artykule dowiesz się o:
MŚ 2007 - Niemcy (1. miejsce)
Przeanalizowaliśmy dziesięć ostatnich turniejów mistrzowskich. W 2007 roku w Niemczech odbyły się dwudzieste mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, które w Polsce będą bardzo dobrze pamiętane ze względu na srebrny medal Biało-Czerwonych. Wówczas jednak gospodarze mieli jeszcze więcej powodów do radości.
Niemcy od początku turnieju spisywali się znakomicie. W ćwierćfinale wygrali z Hiszpanią 27:25, a następnie pokonali Francję 32:21. W wielkim finale wygrali 4 lutego 2007 roku z Polską 29:24. Henning Fritz został uznany za najlepszego bramkarza, a Michael Kraus za najlepszego środkowego rozgrywającego.
ME 2008 - Norwegia (6. miejsce)
W dniach 17-27 stycznia 2008 roku mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn odbyły się w Norwegii, w halach w Drammen, Stavanger, Bergen, Trondheim i Lillehammer. W tym turnieju wygrała reprezentacja Danii, przed Chorwacją i Francją.
Polacy zajęli w Norwegii siódme miejsce - jedno oczko wyżej uplasowali się gospodarze. Norwescy szczypiorniści z kompletem punktów wygrali grupę B, zwyciężając m.in. z późniejszymi mistrzami Europy. W następnej fazie zremisowali z Polską i z Chorwacją oraz przegrali ze Słowenią. W meczu o 5. miejsce ulegli Szwecji 34:36. Do siódemki turnieju dostał się obrotowy Frank Loke.
MŚ 2009 - Chorwacja (2. miejsce)
Mistrzostwa świata w 2009 roku odbyły się w Chorwacji, w halach w miastach Zagrzeb, Varażdin, Osijek, Porec, Pula, Zadar i Split. Był to bardzo udany turniej dla Polaków. Biało-Czerwoni po raz kolejny zdobyli brązowe medale.
Gospodarze byli jeszcze bardziej zadowoleni. Chorwaci wygrali wszystkie mecze w fazie grupowej i w drugiej rundzie. Następnie wyeliminowali Polaków, wygrywając w półfinale 29:23. W meczu o złoty medal gospodarze przegrali jednak z Francją 19:24. Do siódemki mistrzostw wybrani zostali Igor Vori, Ivan Cupić i Blazenko Lacković.
ME 2010 - Austria (9. miejsce)
Po tym jak turnieje mistrzowskie organizowały drużyny będące jednymi z faworytów, w 2010 roku najlepsi szczypiorniści Europy przyjechali do Austrii, by zmierzyć się ze sobą w halach w Grazu, Linzu, Innsbrucku, Wiener Neustadt i Wiedniu. Mistrzem Europy została Francja, Polacy zajęli czwarte miejsce.
Reprezentacja Austrii była jednocześnie debiutantem na mistrzostwach Europy. Gospodarze trafili do bardzo trudnej grupy. Po porażce z Danią, remisie z Islandią i zwycięstwie z Serbią, wyszli oni z grupy. Później przegrali jednak z Norwegią i Chorwacją. Zwycięstwo z Rosją nic im nie dało - Austriacy zajęli dopiero 9. miejsce.
MŚ 2011 - Szwecja (4. miejsce)
Podczas mistrzostw świata w 2011 roku gospodarzami byli Szwedzi. Mecze odbyły się w ośmiu miastach. Najlepszych szczypiornistów świata gościły Malmoe, Goeteborg, Linkoeping, Lund, Skovde, Joenkoeping, Skoevde, Kristianstad i Norrkoeping. Wyprawa na drugą stronę Morza Bałtyckiego nie była szczególnie udana dla Polaków, którzy zajęli ósme miejsce.
Szwedzi podczas fazy grupowej zaliczyli jedną poważną wpadkę - przegrali z Argentyną 22:27. Okazali się natomiast lepsi od naszych reprezentantów. W kolejnej fazie Szwecja przegrała jeszcze z Danią. W półfinale gospodarze okazali się gorsi od Francuzów, a w meczu o 3. miejsce ulegli Hiszpanii 23:24. Na pocieszenie Dalibor Doder zdobył nagrodę indywidualną - został najlepszym środkowym rozgrywającym turnieju.
[b]
ME 2012 - Serbia (2. miejsce)[/b]
Po krótkiej przerwie podczas mistrzostw Europy w 2012 roku gospodarz turnieju wrócił na podium. Tym razem najlepsze zespoły Starego Kontynentu gościła Serbia. Mecze odbyły się w halach w Belgradzie, Nowym Sadzie, Vrsacu i Niszu. Podczas tego turnieju Polska zajęła dopiero dziewiąte miejsce.
Serbowie, którzy na inaugurację turnieju wygrali z Polską 22:18 wygrali grupę A. Gospodarze z trzema zwycięstwami, remisem i porażką wygrali też grupę w fazie zasadniczej. W półfinale trafili na odwiecznych rywali - Chorwatów i w obecności 20 tysięcy kibiców wygrali 26:22. W meczu o złoty medal ulegli Danii 19:21. Indywidualne nagrody dostali Momir Ilić i Darko Stanić.
MŚ 2013 Hiszpania (1. miejsce)
Świadkami prawdziwej fiesty kibice byli podczas mistrzostw świata w 2013 roku, które odbywały się w Hiszpanii. Mecze rozegrane zostały w Barcelonie, Madrycie, Saragossie, Granollers, Sewilli i Guadalajarze. Podczas tego turnieju Polska zajęła dziewiątą lokatę.
Hiszpanie w fazie grupowej wygrali cztery razy i raz przegrali - z Chorwacją. Jak się później okazało, była to ich jedyna porażka przed własnymi kibicami. W fazie pucharowej gospodarze zdemolowali Serbię, wygrali z Niemcami i ze Słowenią. W finale rozgromili Duńczyków aż 35:19! Najlepszym lewym rozgrywającym został Alberto Entrerrios, a obrotowym Julen Aguinagalde.
[b]
ME 2014 - Dania (2. miejsce)[/b]
Bliska powtórzenia sukcesu Hiszpanów była reprezentacja Danii. W 2014 roku w tym państwie odbyły się mistrzostwa Europy, których gospodarzem były Kopenhaga, Herning, Aarhus i Aalborg. Tam Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce.
Duńczycy od początku imponowali formą. W fazie grupowej nie mieli najmniejszych problemów z Macedonią, Austrią i Czechami. Później uporali się z Hiszpanią, Węgrami, Islandią oraz w półfinale z Chorwacją. W finale zostali rozgromieni przez Francję, która zwyciężyła 41:32. Indywidualne nagrody dostali Niklas Landin oraz Mikkel Hansen.
MŚ 2015 - Katar (2. miejsce)
Gdy Katar został organizatorem mistrzostw świata w 2015 nikt nie przypuszczał, że dobra passa gospodarzy zostanie podtrzymana. Mecze rozgrywane były w miastach Lusail i Doha, a Polacy zajęli trzecie miejsce, w półfinale przegrywając właśnie z sensacyjnym gospodarzem.
W reprezentacji Kataru nie było wielu szczypiornistów urodzonych na polach naftowych. Zdecydowano się tam na naturalizację zawodników z różnych stron świata. Katar od początku sprawiał niespodzianki, pokonując Słowenię, Białoruś, czy Brazylię w grupie A. Prawdziwe sensacje zaczęły się później. O ile wygranej gospodarzy z Austrią w 1/8 finału można było się spodziewać, o tyle wygranych z Niemcami i z Polską już nie. W finale Katarczycy przegrali z Francją 25:22 i zdobyli srebrne medale. Nagrody indywidualne zdobyli dwaj naturalizowani reprezentanci tego kraju - Rafael Capote i Zarko Marković.
[b]
ME 2016 - Polska (7. miejsce)[/b]
Biorąc pod uwagę, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat tylko dwa razy nie udało się gospodarzom awansować do półfinału mistrzostw świata bądź Europy liczyliśmy na to, że Polacy podtrzymają bardzo dobrą passę. Od początku EHF Euro 2016, które odbywa się w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach Biało-Czerwoni robili to, co do nich należy. Pokonaliśmy Serbię, Macedonię i Francję.
W kolejnej rundzie Biało-Czerwoni przegrali z Norwegią 28:30, pokonali Białoruś 32:27 i w spotkaniu, które miało być formalnością ulegli Chorwacji 23:37. Niestety podobnie jak kibice z Austrii i z Norwegii z ostatnich lat, mecze o najwyższą stawkę zobaczymy bez udziału gospodarzy.