PGNiG Superliga ocalona - podsumowanie sezonu 2015/2016 w wykonaniu KPR Jelenia Góra

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

KPR Jelenia Góra po heroicznej walce utrzymał w stolicy Karkonoszy PGNiG Superligę Kobiet. Losy drużyny z Dolnego Śląska ważyły się do ostatniej kolejki.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 6

Przed sezonem

KPR Jelenia Góra na koniec rozgrywek 2014/2015 uplasował się na bardzo dobrej, szóstej lokacie, jednak po sezonie aż pięć zawodniczek wybrało inną drogę. Wszystko zaczęło się od odejścia liderki, Małgorzaty Buklarewicz, która zdecydowała się na debiut w Bundeslidze i zasiliła HSG Blomberg-Lippe. Metraco Zagłębie Lubin wzmocniła Mariola Wiertelak, Pogoń Balticę Szczecin wybrała Martyna Wierzbicka, a Marta Dąbrowska podpisała umowę z AZS Łączpolem AWFiS Gdańsk. Zespół opuściła również Jelena Bader i trener Michał Pastuszko.

Klub intensywnie rozglądał się po transferowym rynku i wkrótce zaczął podpisywać nowe kontrakty. Do dolnośląskiej ekipy dołączyły Justyna Fijałkowska, Oktawia Bielecka, Ewa Nowicka, Sabina Kobzar, Joanna Załoga, Tatiana Bilenia, Martyna Hoffman, Agata Pękalska i Karolina Kanicka. Mocno przebudowany zespół miała poukładać szkoleniowiec Alicja Łukasik.

2
/ 6

PGNiG Superliga

Zdecydowanie nie takiego początku spodziewał się przebudowany zespół z Jeleniej Góry. W pierwszej rundzie rozgrywek KPR zaznawał jedynie goryczy porażek i zamykał z zerowym dorobkiem punktowym ligową stawkę. Władze klubu postanowiły zainterweniować i wezwały posiłki. Drużynę objął trener Mirosław Sanecki, który przywrócił szczypiornistkom wiarę.

W styczniu nadeszło upragnione przełamanie. KPR w końcu poczuł smak zwycięstwa, na które czekał aż piętnaście kolejek. W kolejnych meczach zawodniczkom udało się wygrać tylko raz. Dolnośląska drużyna przystąpiła do bitwy o utrzymanie z dorobkiem zaledwie czterech punktów. Nikt jednak nie zwątpił w końcowy sukces, który nadszedł po czterech wygranych i dwóch porażkach.

ZOBACZ WIDEO Włodzimierz Lubański: Najbardziej zaskoczyła mnie organizacja gry Polaków

Podsumowanie: Lokata: 11. miejsce Mecze: 29 Zwycięstwa: 6 Remisy: 0 Porażki: 23

Najwyższe zwycięstwo: Olimpia-Beskid Nowy Sącz - KPR Jelenia Góra 21:32 (11 bramek) Najwyższa porażka: Metraco Zagłębie Lubin - KPR Jelenia Góra 40:21 (19 bramek) Najwięcej bramek w jednym meczu - 67: MKS Selgros Lublin - KPR Jelenia Góra 40:27

3
/ 6

Puchar Polski

Przygoda z krajowym pucharem drużyny ze stolicy Karkonoszy trwała bardzo krótko. KPR rozpoczął rywalizację od 1/8 finału i w wyniku losowania trafił na mocny Vistal Gdynia. Aktualne brązowe medalistki nie dały jeleniogórzankom taryfy ulgowej. Zwłaszcza Monika Kobylińska i skrzydłowe, które znacznie przyczyniły się do awansu do następnej rundy. A następnie udziału w Final Four.

4
/ 6

Największa gwiazda: Anna Mączka 

W dolnośląskiej drużynie indywidualnie wypadła najlepiej utalentowana rozgrywająca. Wychowanka Piasta Głogów w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do utrzymania najwyższej klasy rozgrywkowej w Jeleniej Górze. W połączeniu z bardzo dobrą dyspozycją bramkarki, Katarzyny Demiańczuk, potrafiła zdziałać ze swoim zespołem cuda i dokonać niemożliwego.

W wielu meczach robiła różnicę i stanowiła największe zagrożenie pod bramką rywalek. Na koniec sezonu 2015/16 zajęła 10. lokatę w klasyfikacji najlepszych strzelczyń w PGNiG Superlidze Kobiet.

5
/ 6

Co dalej?

Wieści z jeleniogórskiego obozu mogą nie napawać kibiców optymizmem. Wszystko na to wskazuje, że w stolicy Karkonoszy dojdzie do drastycznych zmian, które zapoczątkowało nieprzedłużanie umowy ze szkoleniowcem. Mirosława Saneckiego ma zastąpić trener reprezentacji Polski juniorek, Tomasz Konitz.

Klub opuściła także Małgorzata Mączka, która postanowiła związać się z Metraco Zagłębiem Lubin. Dominika Grobelska zasiliła EKS Start Elbląg, a Natalia Winiarska UKS PCM Kościerzynę. Sytuacja wielu zawodniczek jest niejasna. Niewykluczone, że część z nich zdecyduje się na przenosiny do innej ekipy z Dolnego Śląska, a konkretnie beniaminka z Kobierzyc.

6
/ 6

Statystyki zawodniczek KPR Jelenia Góra (PGNiG Superliga i Puchar Polski)

ZawodniczkaMeczeBramkiŚrednia
Anna Mączka281455,2
Aleksandra Uzar29883,1
Joanna Załoga21803,8
Dominika Grobelska25622,5
Ewa Nowicka24602,5
Martyna Michalak26491,9
Sabina Kobzar17442,6
Sylwia Jasińska22442,0
Tatiana Bilenia27431,6
Aleksandra Tomczyk28371,3
Justyna Fijałkowska18261,4
Małgorzata Mączka6203,3
Aleksandra Oreszczuk19170,9
Oktawia Bielecka26160,6
Karolina Kanicka1050,5
Natalia Winiarska242,0
Martyna Hoffman2800
Katarzyna Demiańczuk2400
Agata Pękalska1500
Maksymiliana Janik200
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)