W tym artykule dowiesz się o:
Dujszebajew dymisję złożył w niedzielę, tuż po meczu eliminacji mistrzostw Europy z Białorusią. Remis 27:27 sprawił, że kadra praktycznie straciła szanse na wyjazd na Euro. Tak zakończył się trwający niewiele ponad rok rozdział "Tałant".
Kirgiz ma jeszcze spotkać się z prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzejem Kraśnickim. Sternik krajowej federacji prosił Dujszebajewa, by ten spokojnie przemyślał jeszcze swoją decyzję, ale 48-latek nie chce zmienić zdania. To oznacza, że ZPRP musi szukać jego następcy.
Czasu wiele nie ma, bo w czerwcu kadra zagra kolejne dwa mecze eliminacji do Euro - z Serbią (na wyjeździe) i Rumunią (w Polsce). Teoretycznie mogą one jeszcze zmienić los reprezentacji i dać jej awans. Kto poprowadzi w nich drużynę? Kandydatów przedstawiamy na kolejnych stronach.
Robert Lis
Data urodzenia: 10 grudnia 1973 (43 lata) Narodowość: Polak Obecnie: KPR RC Legionowo (od października 2016) Kariera trenerska: Istres HB (rezerwy, II trener, Francja), AZS UW Warszawa, KPR RC Legionowo
Asystent Dujszebajewa, trener KPR RC Legionowo, a w przeszłości kapitan reprezentacji Polski. Rozgłos zyskał na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy jego KPR mimo wąskiego składu zachwycał w PGNiG Superlidze i o mało nie wszedł do półfinału mistrzostw Polski.
W kwietniu 2016 roku Lis przyjął propozycję Dujszebajewa i został jego asystentem w kadrze. Był na ławce reprezentacji we wszystkich meczach za kadencji Kirgiza. Wcześniej, mimo że jego nazwisko było wymieniane przez kibiców i dziennikarzy, nie ubiegał się o posadę selekcjonera i do konkursu rozpisanego przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce nie przystąpił.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: trener jak Hulk. Zrobił to na oczach kibiców
Patryk Rombel
Data urodzenia: 16 lipca 1983 (33 lata) Narodowość: Polak Obecnie: MMTS Kwidzyn (od lipca 2016) Kariera trenerska: MTS Kwidzyn, MMTS Kwidzyn
Rewelacja ostatnich dwóch sezonów. Bez żadnego doświadczenia w pracy z seniorami objął MMTS Kwidzyn. Klub z Pomorza pod jego sterami wrócił do czołówki i bez gwiazd z pierwszego szeregu po raz drugi z rzędu zagra w półfinale PGNiG Superligi. Wcześniej były skrzydłowy z powodzeniem opiekował się kwidzyńską młodzieżą, sięgając z nią po medale mistrzostw Polski.
Rombel w marcu 2016 roku dołączył do sztabu reprezentacji Polski jako stały współpracownik Tałanta Dujszebajewa. Szkoleniowiec MMTS-u niedawno przejął reprezentację Polski B, którą prowadzi razem ze Sławomirem Szmalem. Jeśli nie w roli pierwszego trenera, to w nowej kadrze także powinien mieć sporo do powiedzenia.
Na 33-latka uwagę zwróciły nawet solidne europejskie firmy. Od sezonu 2016/2017 Rombel poprowadzi ukraiński Motor Zaporoże, który wystąpi w Lidze Mistrzów.
Piotr Przybecki
Data urodzenia: 7 sierpnia 1972 (44 lata) Narodowość: Polak Obecnie: Orlen Wisła Płock (od lipca 2016) Kariera trenerska: Śląsk Wrocław, Orlen Wisła Płock
Uważany za faworyta do zastąpienia Dujszebajewa. Gdyby Kirgiz nie ubiegał się o posadę rok temu, z pewnością to Przybecki zostałby wówczas selekcjonerem, bo ZPRP już wtedy wybrał go z Dujszebajewem do finałowej dwójki konkursu.
44-latek uważany jest za duży trenerski talent. I to nie wyłącznie przez dziennikarzy czy ekspertów, ale też kolegów po fachu. To wszystko budzi respekt, tym bardziej, że Przybecki to na dobrą sprawę nowicjusz. Funkcję pierwszego trenera w Superlidze sprawuje trzeci sezon, a w Lidze Mistrzów debiutował jesienią. Po trenerskiej drabinie wspina się jednak szybko i pewnie - od lipca jest opiekunem drugiej siły polskiego szczypiorniaka, Orlen Wisły Płock.
Marcin Lijewski
Data urodzenia: 21 września 1977 (39 lat) Narodowość: Polak Obecnie: Wybrzeże Gdańsk Kariera trenerska: Wybrzeże Gdańsk, reprezentacja Polski B, młodzieżowa reprezentacja Polski
Kolejny przedstawiciel młodej fali. Jeszcze dwa lata temu z powodzeniem biegał po parkiecie. Dwukrotny medalista mistrzostw świata (srebro i brąz) przekazuje swoją wiedzę, którą nabył podczas ponad 10 lat spędzonych w czołowych niemieckich klubach - Hamburgu i Flensburgu. W Wybrzeżu Gdańsk tworzy duet z Damianem Wleklakiem. Z kolegą z drużyny Bogdana Wenty prowadził też kadrę młodzieżową i drugą reprezentację Polski. Na razie bez znaczących sukcesów w roli trenera, ale wielu uważa, że przed Lijewskim świetlana przyszłość w tym zawodzie.
Damian Wleklak
Data urodzenia: 28 lutego 1976 (41 lat) Narodowość: Polak Obecnie: Wybrzeże Gdańsk (od 2011), reprezentacja Polski B (od 2011) Kariera trenerska: Wybrzeże Gdańsk, reprezentacja Polski, reprezentacja Polski B, młodzieżowa reprezentacja Polski
Wspomniany Wleklak to jedyny w zestawieniu trener, który prowadził już seniorską kadrę Polski. W 2012 roku był jednym z asystentów Bogdana Wenty, a gdy ten zrezygnował z posady pierwszego trenera, Wleklak w duecie z Danielem Waszkiewiczem poprowadził drużynę w dwumeczu eliminacji MŚ 2013. Oba spotkania z Litwą Polacy wygrali.
Były reprezentant Polski i srebrny medalista mistrzostw z 2007 roku, był potem wraz z Waszkiewiczem faworytem konkursu na objęcie schedy po Wencie. Związek Piłki Ręcznej w Polsce postawił wtedy jednak na Michaela Bieglera. Cztery lata później, gdy Biegler wyjeżdżał z kraju po klapie na polskim Euro, Wleklak znowu stanął do konkursu, ale wówczas wybrano Dujszebajewa. Teraz pewnie wystartuje po raz kolejny.
Rafał Kuptel
Data urodzenia: 1 kwietnia 1976 (41 lat) Obecnie: Gwardia Opole (od lipca 2014) Kariera trenerska: juniorzy Wisły Płock, Spójnia Gdynia, reprezentacja Polski juniorów, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, Gwardia Opole
Trzeci ze srebrnych medalistów MŚ 2007 w zestawieniu. Od 2014 roku z powodzeniem trenuje Gwardię Opole, którą wprowadził do PGNiG Superligi. Pomimo wąskiej kadry, jego zespół zasłużył na miano objawienia sezonu. Skazywani na pożarcie opolanie w pokonanym polu zostawili Górnika Zabrze i Zagłębie Lubin, czyli potencjalnie silniejszych rywali. Gwardia otarła się o ligowy półfinał. Zawodnicy Kuptela byli blisko odrobienia strat z pierwszego meczu ćwierćfinałowego z MMTS-em Kwidzyn.
Od 2013 roku związany z juniorskimi kadrami. Z reprezentacją do lat 18 zajął ósme miejsce na mistrzostwach Europy, powtórzył ten wynik dwa lata później na turnieju dwudziestolatków. Odpowiadał także za wyniki zespołu na mistrzostwach świata do lat 19 (19. miejsce). Zresztą szkolenie młodzieży to konik Kuptela. Pod jego skrzydłami w Gwardii rozwijają się talenty m.in. Michała Lemaniaka i Karola Siwaka.
Do konkursu na trenera drużyny narodowej bez powodzenia startował już w 2016 roku.
Pozostali kandydaci z Polski
Nie można zapominać o kilku nazwiskach z drugiego szeregu. Atmosferę reprezentacyjnego zgrupowania doskonale zna Jacek Będzikowski, asystent selekcjonera Michaela Bieglera, aktualnie prowadzący beniaminka PGNiG Superligi, Meble Wójcik Elbląg. Do posady aplikowali już szkoleniowiec Chrobrego Głogów Jarosław Cieślikowski oraz Krzysztof Kisiel, wieloletni asystent trenera w Orlen Wiśle Płock. Niewykluczone, że znów spróbują swoich sił.
Mocne wejście do zawodu zaliczyli kolejni byli reprezentanci, Bartłomiej Jaszka i Mariusz Jurasik. Wydaje się, że na razie obaj skupią się na zbieraniu doświadczenia i na swoją szansę poczekają jeszcze kilka lat, choć niewykluczone, że nowy selekcjoner widziałby ich jako współpracowników.
Głośne nazwiska z Europy
Sporo znanych szkoleniowców pozostaje na bezrobociu bądź koncentruje się na pracy z drużynami klubowymi. Idealnym kandydatem byłby wybitny taktyk Juan Carlos Pastor. Trener hiszpańskich mistrzów świata z 2005 roku od 2013 roku pracuje w MOL-Pick Szeged. Co sezon z drugiego europejskiego szeregu próbuje dostać się do Final Four Ligi Mistrzów. Raczej wątpliwe, by porzucił swoją misję, do tego ZPRP musiałby wyłożyć na stół mnóstwo pieniędzy.
Z węgierską kadrą i Veszprem wkrótce pożegna się Xavier Sabate. To kolejny ze szkoleniowców z dużymi wymaganiami finansowymi. Może nieco łatwiej udałoby się namówić Antonio Carlosa Ortegę. Hiszpan zakończył pracę z Japończykami, jego KIF Kolding chyli się ku upadkowi, więc były opiekun Veszprem prawdopodobnie także będzie rozglądał się za pracodawcą. Z tym, że Ortegę sprzed nosa sprzątną nam prawdopodobnie Brazylijczycy.
Blisko polskiej granicy (w słowackim Preszowie) będzie pracował słynny Chorwat Slavko Goluza i ma tam stworzyć solidną firmę. Opcja z dodatkową pracą nie w wchodzi zatem w rachubę. Niewykluczone, że na ofertę z Polski skusiłby się za to Ivica Obrvan, do niedawna selekcjoner Macedończyków.
Kto jeszcze mógłby mieć apetyt na pracę z kadrą? Ola Lindgren i Staffan Olsson niedawno porzucili pracę w szwedzkiej federacji, ale ich nazwiska bardziej nadają się do koncertu życzeń niż do poważnych rozważań. Podobnie Alfred Gislason. Islandczyk coraz częściej mówi o końcu przygody z THW Kiel, jednak polski związek nie spełni jego żądań finansowych.
Nasze klimaty doskonale zna natomiast były szkoleniowiec Orlen Wisły Płock, Lars Walther. Duńczyka nie bronią jednak ostatnie wyniki. 51-latek niedawno wyleciał z siodła w szwajcarskim Kadetten Schaffhausen.