WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

WADA podjęła decyzja w sprawie próbek. Powrót do starych fiolek

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zaleciła Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, by podczas badania sportowców na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu stosować próbki, które były używane w 2016 roku w Rio de Janeiro.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Getty Images / Na zdjęciu: widok na Pjongczang

W ostatnich dniach WADA poinformowała, że bada problemy z fiolkami do moczu, które wyprodukowano w Niemczech już po skandalu dopingowym z rosyjskimi sportowcami (m. in. na igrzyskach olimpijskich w Soczi).

Pojemniki, które rozpoczęto używać w 2017 roku, najprawdopodobniej miały defekt. Można było je łatwo otworzyć. To stanowiło zagrożenie podmienienia moczu przez sportowców.

Światowa Agencja Antydopingowa zdecydowała zatem, że podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu nie powinno być podejmowane ryzyko i z nowych, wadliwych próbek należy po prostu zrezygnować. Międzynarodowy Komitet Olimpijski otrzymał wytyczne, że w Korei Południowej powinno używać się fiolek z 2016 roku, które po raz pierwszy zastosowano na letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. 

Sam MKOL najprawdopodobniej przychyli się do prośby WADY ponieważ jego przedstawiciele już wcześniej sugerowali zrezygnowanie z nowych, wadliwych fiolek. Na nowe próbki zdecydowano się po igrzyskach olimpijskich w Soczi, kiedy to odkryto, że gospodarze igrzysk byli w stanie otworzyć próbki już z pobranym moczem i wymienić skażone na czyste od dopingu. 

W trakcie kontroli antydopingowej mocz sportowców gromadzony jest do dwóch próbek. Druga z nich najczęściej jest zamrażana i poddawana analizie dopiero wtedy, gdy zawodnik bądź zawodniczka zgłoszą wątpliwości co do wyniku z pierwszej fiolki. 

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu rozpoczną się w piątek 9 lutego.

ZOBACZ WIDEO: Dziennikarze WP SportoweFakty: Rosjanie absolutnie zasłużyli na wyrzucenie z igrzysk

Czy to dobrze, że wrócono do próbek używanych już na IO w Rio de Janeiro?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Polska Agencja Prasowa/inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×