Pjongczang 2018. Stefan Hula liderem po pierwszej serii! Kamil Stoch drugi!

Stefan Hula prowadzi po pierwszej serii konkursu igrzysk olimpijskich na normalnej skoczni w Pjongczangu. Drugie miejsce zajmuje Kamil Stoch.

Piotr Ziemka
Stefan Hula Getty Images / Lars Baron / Stefan Hula
Z powodu zbyt silnego wiatru już pierwszy uczestnik konkursu, reprezentant gospodarzy Seou Choi musiał zejść z belki. Po trzech minutach oczekiwania zawodnik z Korei Południowej mógł wykonać skok. Rywalizację rozpoczęto z czternastej bramki startowej, tak jak to było podczas serii próbnej.

Silny wiatr powodował kilka przerw w trakcie rozgrywania pierwszej serii. Jednym z największych pechowców był Włladimir Zografski. Bułgarowi dwukrotnie zapalono czerwone światło. Mimo długiego oczekiwania, podopieczny Matjaza Zupana został pierwszym zawodnikiem, który osiągnął ponad sto metrów (101,5). Aż trzy razy z belki musiał zejść natomiast Peter Prevc.

Po występie trzydziestego skoczka na liście startowej obniżono rozbieg o jeden stopień. Z 39. numerem zaprezentował się Stefan Hula. Drugi zawodnik serii próbnej wylądował na 111. metrze i został liderem z dorobkiem 131,8 punktu. Teppo Nieminen - sędzia z Finlandii - ocenił skok mistrza Polski na 19,5 punktu. Od pozostałych czterech arbitrów, w tym od Ryszarda Guńki, Hula otrzymał dziewiętnastki. Po bardzo dalekim skoku podopiecznego Stefana Horngachera obniżono rozbieg na dwunasty stopień.

Na najgorsze warunki trafił Dawid Kubacki. Urodzonemu w 1990 roku Polakowi odjęto za wiatr tylko 3,4 punktu. Zwycięzca Letniej Grand Prix 2017 nie zakwalifikował się do drugiej odsłony konkursu.

Obrońca mistrzowskiego tytułu Kamil Stoch uzyskał 125,9 pkt i na półmetku jest drugi. Taki sam dorobek wywalczył triumfator ostatniego konkursu Pucharu Świata rozegranego przed igrzyskami olimpijskimi 2018 - Johann Andre Forfang. Cztery dziesiąte punktu mniej od Stocha i Forfanga zdobył Richard Freitag. Natomiast punkt do zawodników znajdujących się na drugiej pozycji traci Andreas Wellinger. W czołowej ósemce sklasyfikowano aż czterech Niemców. Siódmą lokatę zajmuje Markus Eisenbichler, a tuż za nim znajduje się Karl Geiger.

Zwycięzca konkursu Pucharu Świata na normalnym obiekcie w Pjongczangu z 2017 roku Maciej Kot uplasował się na dwudziestym miejscu.