- Jestem zagorzałą przeciwniczką tego, żeby rodzic obserwował pracę i zajęcia dziecka, czy to w sali gimnastycznej, czy na pływalni. Dziecko musi się skoncentrować na trenerze, a nie na tym, żeby zaimponować rodzicowi - mówi Otylia Jędrzejczak, jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.
Otylia Swim Tour to cykl jednodniowych warsztatów organizowanych w całym kraju. W każdym spotkaniu udział biorą młodzi adepci pływania, którzy potrafią przemieszczać się w wodzie przynajmniej dwoma stylami pływackimi - grzbietowym i dowolnym oraz ich rodzice, którzy mają warsztaty z psychologiem sportowym i dietetykiem.
- Pokazujemy, jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna w życiu codziennym, jak bardzo ważne jest wyznaczanie sobie celu i jego realizacja. My im dajemy promyczek, wiedzę, ale to oni muszą zrobić z tego ogień. Nikogo nie zmusimy do tego, żeby był mistrzem. Chcemy im pokazać, jak można tym mistrzem być. Jestem szczęśliwa z tego powodu, że to jest kolejna jesień, w trakcie której ruszamy w podróż po Polsce dzięki temu, że Ministerstwo Sportu i Turystyki po raz kolejny nam zaufało i dzięki naszym partnerom, którzy są z nami - mówi Otylia Jędrzejczak.
- Chcemy też pomóc rodzicom, którzy dowiadują się od nas, jak prowadzić dzieci w dążeniu do marzeń, jak je motywować, jak czasami małym jednym gestem spowodować, że będzie im się bardziej chciało chcieć - dodaje.
Psycholog sportowa Beata Mieńkowska, która pracowała w czasach największych sukcesów sportowych z Otylią Jędrzejczak, podkreśla, że rodzice bardzo chętnie biorą udział w wykładach.
- Bardzo lubię projekt Otylia Swim Tour, bo krzewi wiedzę z różnych obszarów kultury fizycznej. Wszyscy staramy się uczyć te dzieci, nie mówię, że zupełnie nowych nawyków, ale jeżeli uczone są czegoś nowego, to fajnie, a jeśli te nawyki są utrwalane, to tym lepiej. Przez te osiem lat wielu rodziców rzeczywiście witało na moich wykładach. Cieszę się, bo byli nawet tacy, którzy przemieszczali się z miasta A do miasta B i z miasta B do miasta C. W Prudniku będę mówiła o tym, że sport jest taką dziedziną życia, która uczy życia. Brzmi to może lakonicznie, ale zawahałam się, żeby powiedzieć, czy uczy mistrzostwa. Ja bym chciała, żeby każdy był na swój sposób mistrzem, ale też cenię sobie bardzo rzemieślników - wyjaśnia Mieńkowska.
W zajęciach po raz kolejny wzięło udział ponad sto dzieciaków, a lista zapisów błyskawicznie się wypełniła. - Mimo tego, że mija osiem lat od inauguracji naszego projektu, to wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejne miasta się do nas zwracają z zaproszeniem. Po raz drugi jesteśmy na Opolszczyźnie, bo byliśmy tu kilka lat temu z projektem Otylia Swim Tour w Opolu. Jesteśmy na Opolszczyźnie i tę wiedzę przekazujemy - dodaje Jędrzejczak.
Niedzielne zajęcia odbyły się w kompleksie sportowym "Sójka". Uczestnicy zajęć ćwiczyli nie tylko pod okiem dużej grupy trenerów pływania, ale także ze specjalistami od przygotowania fizycznego. Dzieci otrzymały także pakiety startowe ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak i jej partnerów, m.in. AquaWave i CityMotors Gdańsk.
- Nas motywują przede wszystkim dzieciaki, bo bardzo entuzjastycznie podchodzą do tych zajęć, do naszych wskazówek i po prostu nas napędzają. Życzylibyśmy sobie, żeby to trwało jeszcze przynajmniej osiem, jak nie osiemdziesiąt lat. Dzielimy dzieci najpierw wiekowo na dwie grupy wiekowe, a później czekają na nich już konkretne specjalizacje, czyli każdy z trenerów uczy innego stylu, czy skoków do wody, czy też nawrotów. Program dostosowujemy też do wieku i umiejętności uczestników, bo naszym celem jest to, żeby po zajęciach zostawić dzieci z poczuciem pozytywnej motywacji – mówi jeden z trenerów pływania Szymon Kujat.
Projekt Otylia Swim Tour finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Czytaj także: Otylia Jędrzejczak walczy z wysoką liczbą utonięć. W Bydgoszczy odbędzie się akcja "Zero Jest OK - bezpiecznie nad wodą"
Czytaj także: Cztery medalistki olimpijskie wzięły udział w niezwykłej lekcji wf dla dziewcząt w Kołobrzegu