Wojciech Wojdak szósty w wyścigu 800-metrowym na mistrzostwach świata w pływaniu

Wojciech Wojdak zajął szóste miejsce w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym podczas mistrzostw świata w Kazaniu. Polak ustanowił rekord Polski - 7:45.90.

Piotr Ziemka
Wojdak długo znajdował się w czołowej trójce. Trzecią lokatę zajmował po 650, 700 i 750 metrach. Tytuł mistrza świata obronił Sun Yang. Chińczyk uzyskał czas 7:39.96. Drugi rezultat miał Gregorio Paltrinieri (7:40.81), a trzeci - Mack Horton (7:44.02). Do finału na 200 metrów stylem zmiennym zakwalifikował się Marcin Cieślak, który wywalczył szósty czas półfinałów. W 1/2 odpadli Aleksandra Urbańczyk (15. na 50 m stylem grzbietowym) oraz Paweł Korzeniowski (10. na 100 m dowolnym).
Rywalizację na 200 m kraulem wygrała Amerykanka Katie Ledecky (1:55.16). Druga, tak jak w 2013 roku, była Federica Pellegrini (1:55.32). Na trzecim stopniu podium stanęła broniąca mistrzowskiego tytułu Missy Franklin (1:55.49).

Na starcie finału zmagań na 50 m stylem grzbietowym stanęli pływacy, którzy w Kazaniu ustanowili już rekordy świata w tej konkurencji podczas wcześniejszych faz rywalizacji - Adam Peaty i Cameron van der Burgh. Zwyciężył ten pierwszy z czasem 26.51. Van der Burgh zdobył w tej konkurencji piąty medal MŚ z rzędu. W Rosji dopłynął do mety jako drugi (26.66). Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Kevin Cordes (26.86).

Peaty triumfował również w sztafecie mieszanej 4x100 metrów. W składzie Wielkiej Brytanii, która uzyskała rezultat 3:41.71, znaleźli się też: Chris Walker-Hepborn, Siobhan O'Connor i Francesca Halsall. Drugie miejsce zajęli Ryan Murphy, Cordes, Katie McLaughlin i Margo Geer ze Stanów Zjednoczonych (3:43.27). Natomiast brązowe medale odebrali Jan-Philip Glania, Hendrik Feldwehr, Alexandra Wenk i Annika Bruhn z Niemiec (3:44.13).