Pływanie. Powtórka z soboty - dwa czwarte miejsca Biało-Czerwonych. Jakub Majerski poprawił rekord Polski z 2011 roku

Jakub Majerski zajął czwarte miejsce w finale na 100 metrów stylem motylkowym podczas siódmego, ostatniego dnia mistrzostw Europy Budapeszt 2021 w pływaniu.

PZ
Jakub Majerski Getty Images / Oliver Hardt / Na zdjęciu: Jakub Majerski
W piątek tuż za podium znalazł się Konrad Czerniak, a w sobotę - Jan Kozakiewicz oraz polska sztafeta mieszana. Tym razem na czwartym miejscu został sklasyfikowany Jakub Majerski. Dwudziestolatek uzyskał czas 51.11. Tym samym poprawił o cztery setne sekundy rekord Polski Konrada Czerniaka, który w 2011 roku z wynikiem 51.15 zdobył srebro mistrzostw świata. Majerski miał czwarty czas również w fazie półfinałowej. Medale otrzymali: Węgier Kristof Milak (50.18 - rekord mistrzostw Europy), Bułgar Josif Miladinow (50.93) i Brytyjczyk James Guy (50.99). Piąty był Federico Burdisso (51.39).

Czwarta finiszowała też polska sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym. Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Majerski i Jakub Kraska poprawili rekord kraju. Osiągnęli czas 3:32.82. Wcześniejszy najlepszy polski rezultat w tej konkurencji wynosił 3:33.50 - został ustanowiony podczas mistrzostw świata 2015 przez drużynę w składzie: Radosław Kawęcki, Marcin Stolarski, Paweł Korzeniowski i Czerniak.

Mistrzowski tytuł z 2018 roku obronili reprezentanci Wielkiej Brytanii (3:28.59). W ich składzie nastąpiła tylko jedna zmiana - wówczas rozpoczął Nicholas Pyle, a tym razem stylem grzbietowym popłynął Luke Greenbank. Później wystąpili: Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott. Druga była Rosja: Kliment Kolesnikow, Kirił Prigoda, Michaił Wekowiszczew, Andrej Minakow (3:29.50). Trzecie miejsce zajęli Włosi: Thomas Ceccon, Nicolo Martineghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi (3:29.93).