Tokio 2020. Nieudany rewanż Kathleen Ledecky. Australijka nową mistrzynią

Najwięcej emocji w porannych wyścigach pływackich pań w Tokio dostarczył pojedynek pomiędzy aktualną mistrzynią świata i mistrzynią olimpijską na 400 metrów stylem dowolnym.

Anna Bagińska
Na zdjęciu od lewej: Ariarne Titmus i Katie Ledecky PAP/EPA / PATRICK B. KRAEMER / Na zdjęciu od lewej: Ariarne Titmus i Katie Ledecky
Poniedziałkowe zmagania pań na basenie otworzył finał 100 metrów stylem motylkowym. W tym niezwykle wyrównanym wyścigu triumfowała Kanadyjka Margaret Macneil z czasem 55,59 sekundy. Niewiele gorsza okazała się Chinka Yufei Zhang (55,64) oraz Australijka Emma McKeon (55,72). Zaskoczeniem może być dosyć odległa, siódma pozycja wciąż aktualnej rekordzistki świata na tym dystansie, Szwedki Sarah Sjoestroem.

Drugi rozegrany rano finał pań miał być dla Katie Ledecky rewanżem za mistrzostwa świata z 2019 roku. Wtedy ówczesna mistrzyni olimpijska przegrała z Australijką Ariarne Titmus. Amerykance nie udało się jednak zrewanżować i musiała uznać wyższość rywalki.

Ta wygrała z czasem 3:56.69, wciąż aktualnej rekordzistce świata przypadł srebrny medal za wynik 3:57.36. Podium uzupełniła Chinka Li Bingjie z czasem 4:01.08.

W porannej sesji zostały rozegrane także półfinały na 100 metrów stylem klasycznym oraz 100 metrów stylem grzbietowym. Co ciekawe, w tych ostatnich kwalifikacjach ponownie został poprawiony rekord igrzysk olimpijskich. Czy w finałach znów zostanie zmieniony, przekonamy się we wtorek.