- A jak według ciebie wygląda osoba niewidoma? - ripostuje Anastasia Pagonis, słysząc stereotypowe przekonania otoczenia. - Nie mogę się ładnie ubierać, nosić makijażu? - pyta.
Ciemność
Anastasia od urodzenia oglądała świat w kolorowych barwach. Była w pełni widząca. Aż do 11. roku życia.
Początkowo zdiagnozowano u niej zwyrodnienie plamki żółtej. To (za WP abcZdrowie) postępująca choroba zwyrodnieniowa centralnej części siatkówki oka, która odpowiedzialna jest za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów.
Kolejna diagnoza: retinopatia autoimmunologiczna. Układ odpornościowy zaatakował jej siatkówki. Do 14. roku życia w codzienności Anastasii nastąpiła ciemność. Całkowicie straciła wzrok.
ZOBACZ WIDEO: Lewandowski musi odejść z Bayernu, aby zdobyć Złotą Piłkę? "Gdyby to było rozegrane fair, to już miałby tę nagrodę"
- Cierpiała na depresję, miała myśli samobójcze, lęki i zespół stresu pourazowego. Przestała jeść, cały dzień spała - opisała jej matka Stacey dla teamusa.org. Jej rodzice bali się zostawić ją samą choćby na chwilę. Byli przy niej nawet wtedy, gdy spała.
- To była codzienna walka o to, by wypiła choćby jeden koktajl dziennie. Tak, naszym celem przez kilka miesięcy było skłonienie córki do wypicia jednego smoothie dziennie. Wiedziała, że jeśli tego nie zrobi, pojedzie do szpitala. Byliśmy na krawędzi - wspominała matka Anastasii.
- Czułam się bezwartościowa, beznadziejna. Ja ślepa? Nie widziałam sensu życia - wyznała 17-latka w rozmowie z "ABC7 New York".
Pogodzenie się z losem było wymagającym procesem. Rodzice próbowali wszystkiego: terapii tradycyjnej, terapii jogą. W końcu Anastasia rzuciła: chcę pływać.
Niewidoma mistrzyni
Teraz jest mistrzynią paraolimpijską. Na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio pochodząca z Nowego Jorku Amerykanka z greckimi korzeniami zdobyła złoty medal stylem dowolnym na 400 metrów (S11), bijąc przy tym rekord świata.
17-latka ukończyła wyścig prawie pół długości basenu przed dwukrotną mistrzynią paraolimpijską i trzykrotną mistrzynią świata Liesette Bruinsma z Holandii. W stolicy Japonii do kolekcji dorzuciła też brąz na 200 metrów stylem zmiennym (SM11). To kategorie dla sportowców z największą wadą wzroku.
Początki na basenie nie były jednak łatwe. - Histerycznie płakała, nie mogła przepłynąć pół metra swoim torem - opisała matka niewidomej sportsmenki.
- Gdy pierwszy raz weszłam do wody płakałam. Powiedziałam mamie, że nigdy, przenigdy nie chcę tego próbować ponownie. Ale następnego dnia zapytałam, czy jednak możemy wrócić na basen. Chciałam spróbować jeszcze raz - uzupełniła Anastasia Pagonis (dla olympics.org).
Cenne lekcje pobierała najpierw od paraolimpijczyka Brada Snydera, później zajął się nią trener Marc Danin. Ten nigdy wcześniej nie miał do czynienia z niewidomym pływakiem. Nowego fachu nauczył się przy Anastasii, pływając w zaciemnionych goglach.
Pagonis w wodzie poczuła wolność. Równie wolna czuje się przy swoim psim przewodniku. - Pies Radar zmienił moje życie. Bez niego nie miałam żadnej wolności ani niezależności. Teraz czuję się zupełnie inną osobą - stwierdziła. Teraz z Radarem stanowi nierozłączny duet.
Gwiazda TikToka
Anastasia robi furorę nie tylko na pływalniach. To prawdziwa gwiazda TikToka. Dowód: 2,2 mln obserwujących i ponad 70,5 mln polubień jej wrzutek. Każde jej wideo oglądają miliony internautów.
Ale cyferki są w tym wszystkim najmniej ważne. Pagonis, która w serwisie społecznościowym pokazuje, jak wygląda codzienne życie niewidomej nastolatki, chce być inspiracją i wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.
- Postanowiłam, że założę profile w serwisach społecznościowych, by pokazać ludziom, co to ślepota, co czują ludzie niewidomi i niedowidzący. Chcę im pokazać, jak wykonuję różne rzeczy: od układania włosów, przez makijaż po ubieranie się - opisała dla teamusa.org.
- Najwięcej radości sprawia mi, gdy słyszę: "naprawdę zmieniłaś moje życie". Słyszę od osób niewidomych, że bardzo im pomogłam - podkreśliła Anastasia dla olympics.com.
- Odzywają się też dziewczyny, które w szkole średniej są zastraszane. Robię wszystko, by nie czuły się samotne - dodała. W mediach społecznościowych - bo Anastasia jest obecna nie tylko na TikToku, ale też na Instagramie, gdzie obserwuje ją blisko 270 tys. osób - co rusz przewija się jedno zdanie.
- Najbardziej denerwuje mnie, gdy ktoś mówi: "nie wyglądasz na niewidomą". Zawsze odpowiadam: a jak wygląda niewidomy? Przykro mi, że jest taki stereotyp. Czy to, że nie widzę, zabrania mi ładnie się ubierać, nosić makijaż, być zawodowym sportowcem? - zapytała retorycznie 17-latka. - Chcę pokazać wszystkim, że mogę to wszystko robić. Nawet jako osoba niewidoma - dodała.
Zobacz też:
Same znane twarze. Nie masz szans na 15/15
Rak zaatakował wielką gwiazdę sportu. To najlepsza zawodniczka w Niemczech