Sebastien Ogier wygrał Rajd Korsyki. Trzeci triumf mistrza w sezonie

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia utrzymali prowadzenie po trzecim etapie Rajdu Korsyki i wygrali trzecią z czterech imprez sezonu 2018. Podium we Francji uzupełnili Ott Tanak i Thieryy Neuville.

Rafał Lichowicz
Sebastien Ogier Getty Images / Na zdjęciu: Sebastien Ogier
Sebastien Ogier zapewnił sobie trzecią wygraną w trwającym sezonie rajdowych mistrzostw świata po świetnej jeździe podczas pierwszego etapu Rajdu Korsyki, gdzie wygrał trzy kolejne odcinki specjalne, w tym dwa blisko 50-kilometrowe przejazdy wokół Bastii.

Pięciokrotny mistrz świata i obrońca tytułu za poprzedni sezon, w drugim i trzecim dniu rajdu skutecznie bronił ponad półminutowej przewagi nad resztą stawki. Tempo podkręcił dopiero na finałowym odcinku Power Stage, gdzie zajął trzecie miejsce i wywalczył dodatkowe 3 punkty.

Na drugiej pozycji finiszował na Korsyce Ott Tanak z Toyoty. Estończyk wygrał podobnie jak Ogier trzy oesy i na mecie wypracował równie wysoką przewagę nad trzecim Thierrym Neuvillem w Hyundaiu. Belg zajmujący drugie miejsce w mistrzostwach wywalczył podium na Korsyce bez jednego zwycięstwa na trasie.

Skromne cztery punkty za drugą lokatę na odcinku Power Stage zdobył na Korsyce, Sebastien Loeb. Były mistrz WRC, który drugi raz w tym sezonie wystąpił gościnnie w ekipie Citroena, pogrzebał szanse na lepszy wynik na drugim odcinku, gdy wypadł trasy i ugrzązł w rowie. Francuski zespół zaliczył zresztą fatalny występ w domowej rundzie mistrzostw, po tym jak Kris Meeke w podobnych okolicznościach do Loeba stracił szansę na podium na 9 odcinku specjalnym.

Zwycięzcą największej liczby oesów (4) w czwartej rundzie cyklu WRC był Esapekka Lappi. Młody kierowca Toyoty po dwóch etapach zajmował czwarte miejsce i liczył się w grze o pierwsze podium w sezonie, ale z powodu przebitej opony na pierwszym niedzielnym odcinku stracił kilkanaście sekund i spadł na 7. miejsce. Na Power Stage pojechał jednak znów świetnie, pokonując całą stawkę i zapewniając sobie awans o jedno oczka w wynikach generalnych oraz 5 punktów za punktowany odcinek.

Na 15. miejscu Rajd Korsyki ukończyła jedyna polska załoga Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur. Duet Printsport zajął wysokie 5. miejsce w klasie WRC2 i zdobył kolejne punkty do mistrzostw świata po zajęciu 9. miejsca w Rajdzie Szwecji.

Kolejna runda rajdowych mistrzostw świata - Rajd Argentyny odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Załogi stawią się w bazie piątej rundy MŚ w Cordobie w ostatni weekend kwietnia.