Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kilka wyzwań przed Robertem Kubicą w rajdach. Trzeba na to zwrócić uwagę

Robert Kubica w sezonie 2021 może się ponownie pojawić w rajdach WRC. Gdyby do tego doszło, byłaby to świetna wiadomość dla dyscypliny, która potrzebuje promocji na najwyższym poziomie. Kubica musiałby jednak nauczyć się zupełnie nowych rajdówek.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Robert Kubica Getty Images / Massimo Bettiol / Na zdjęciu: Robert Kubica

Robert Kubica planuje swoją przyszłość. Wiele wskazuje na to, że w roku 2021 nadal będzie kierowcą rezerwowym w Formule 1 w Alfie Romeo. Pojawił się też pomysł, aby krakowianin pojawił się ponownie w mistrzostwach świata WRC. Kubica ścigał się na rajdowych oesach w latach 2013-2016. Zdobył wtedy nawet tytuł w klasie WRC2 w sezonie 2014.

- To bardzo dobra informacja - mówi WP SportoweFakty o możliwym powrocie Kubicy do rajdów Rafał Cebula, koordynator zespołu rajdowego Polaka w sezonie 2015.

- Wrócił już do Formuły 1, więc nawet powrót w ograniczonym wymiarze do ścigania w rajdach byłby czymś dobrym dla dyscypliny - dodaje.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Maria Szarapowa szykuje formę na święta

Przypomnijmy, że gdy Kubica rywalizował w WRC zainteresowanie rajdami w Polsce drastycznie wzrosło. Doszło nawet do tego, że Rajd Polski rozgrywany w Mikołajkach znalazł się w kalendarzu mistrzostw świata. Wycofanie się krakowianina ze ścigania na rajdowych oesach doprowadziło do mniejszego zaangażowania sponsorów, co bez wątpienia odczuwa cała dyscyplina.

Pojawia się jednak pytanie, jak szybko kierowca może się ponownie dostosować do warunków panujących w rajdach. W końcu WRC to zupełnie inny świat niż F1. - Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo nie jestem kierowcą rajdowym. Jeden dostosowuje się szybciej, drugi dłużej. Biorąc jednak pod uwagę skalę talentu Roberta, będzie to dość krótki okres - komentuje Cebula.

- W 2015 roku mieliśmy zupełnie inne rajdówki niż obecnie. Obecne samochody WRC działają zupełnie inaczej. Mają inną aerodynamikę, skrzynię biegów, itd. Do tego dochodzi kwestia tego, że nawet każda z obecnych fabrycznych rajdówek mocno się różni. Inną technologię mamy w Hyundaiu, a inną w Toyocie czy Fordzie. Biorąc jednak pod uwagę umiejętności i motywację Roberta, byłbym o to spokojny - dodaje były koordynator zespołu rajdowego Kubicy.

Pojawienie się Roberta Kubicy w rajdach, nawet w ograniczonym wymiarze, oznacza też multum pracy dla krakowianina. Gdyby nadal miał on dzielić sesje treningowe F1 i pracę w symulatorze Alfy Romeo z rywalizacją w WRC, to może się okazać, że 35-latek będzie miał jeszcze mniej wolnego czasu niż w sezonie 2020, gdy dzielił obowiązki między F1 a DTM.

- Zakładam, że Robert jeździłby w zespole fabrycznym WRC, a takowe mają ograniczoną liczbę dni testowych. Jednak spokojnie przed każdym rajdem mógłby odbyć jeden, dwa dni testów - wyjaśnia Cebula.

Wstępny kalendarz WRC na sezon 2021 liczy 12 rund. Dla porównania, prowizoryczny terminarz F1 na przyszły rok składa się z rekordowej liczby 23 Grand Prix. Część imprez ze sobą koliduje, co nie ułatwia zadania Kubicy. Jako rezerwowy Alfy Romeo, będzie musiał bowiem być obecny w padoku F1.

Czytaj także:
Koronawirus może zabić Formułę 1
Kluczowa zmiana w F1 po latach

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy cieszyłbyś się z powrotu Roberta Kubicy do rajdów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9):
 • Dezyderiusz Boligłowa Zgłoś komentarz
  Przecież już startował w WRC i niczego nie osiągnął. Narozbijał pełno samochodów, większości rajdów w ogóle nie ukończył. Niech sobie da spokój. Pora na emeryturę. Stop wariatom
  Czytaj całość
  drogowym!
  • Paweł_xrwd Zgłoś komentarz
   Chyba najbardziej przegrany sportowiec z PL ostatnich wieeelu lat. Jeden nieszczęśliwy wypadek przekreślił wielki talent i jeszcze większą karierę. A Ferrari mogło być tak blisko...
   • steinworld Zgłoś komentarz
    • Andrzej1313 Zgłoś komentarz
     dziś inne samochody i listwy ozdobne w innych miejscach w tych samochodach, poza tym ja bym taki spokojny nie był ...
     • A my swoje Zgłoś komentarz
      Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu… Mmmm… Tak, nie… Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna
      Czytaj całość
      krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy. Przejdźmy od słów do czynów Cytat z ,,Rejsu", ale mając na uwadze kuca zero i jego wypociny, wciąż aktualny.
      • Omen Nomen Zgłoś komentarz
       Saga nieudacznika Kubicy ciąg dalszy...
       • Kiemen Zgłoś komentarz
        Wystarczy trzy pierwsze zdania tego "artykułu" i leżę! Nie wiem jak bardzo wypromował twój idol hotdogi w "stajni" Orlen:) ale niech się WRC trzyma za spodnie od
        Czytaj całość
        takiego pomysłu w kwestii promocji. W gaciach to pełno kiślu masz ty pseudoredaktorku, a poza tobą to tym kiślem chyba nikt nie jest zainteresowany. Forsa Łukasz FORSA! :))
        • yes Zgłoś komentarz
         Czy faktycznie chodzi o "ważną" promocję? Sportowiec powinien mieć wyniki, a nie (na przykład) pokazać fryzurę, jak wsiada i wysiada, spotyka się z szefem oraz narzeka
         Czytaj całość
         npadające ze strony ludzi i sprzętu.
         • A my swoje Zgłoś komentarz
          Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu… Mmmm… Tak, nie… Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna
          Czytaj całość
          krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy. Przejdźmy od słów do czynów. Taki cytat z ,,Rejsu". Jeśli chodzi o kuc Zero i jego wypociny, to cytat jest zawsze aktualny.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×