W tym artykule dowiesz się o:
Nieco ponad miesiąc pozostał do kolejnej edycji morderczego Rajdu Dakar. W Ameryce Południowej po raz piąty w karierze wystąpi Adam Małysz.
"Orzeł" z Wisły stawia przed sobą jasny cel. - Miejsce w pierwszej "dziesiątce" - podkreśla w wywiadach.
Jak na razie najlepszy wynik wywalczył w 2014 roku, gdy dojechał do mety z 13. czasem. Ostatniej edycji były skoczek narciarski nie ukończył, ponieważ spalił mu się samochód na drugim etapie.
Małysz nie jest jedynym znanym z innych dyscyplin sportowcem, który miał okazję sprawdzić się w tym najniebezpieczniejszym rajdzie na świecie. Prekursorem był inny przedstawiciel sportów zimowych.
Francuski alpejczyk, zdobywca Kryształowej Kuli. Po zakończeniu kariery Luc Alphand postanowił poświęcić się swojej drugiej największej pasji - motoryzacji. W Rajdzie Dakar zadebiutował w 1998 roku, ale go nie ukończył. Był wściekły, zapowiedział, że już nigdy do niego nie wróci. Nie mówił poważnie, bo wystartował w kolejnej edycji, a w 2006 stanął na najwyższym stopniu podium. Jechał wtedy fabrycznym Mitsubishi.
Rudolf Schenker
Swój epizod w Rajdzie Dakar zaliczył również gitarzysta i założyciel słynnego zespołu rockowego Scorpions. Rudolf Schenker w 2010 roku został wysłany na pustynię, aby testować Amaroka - nowy model samochodu Volkswagena. W sumie przez trzy dni, podczas tzw. rest days, czyli poza klasyfikacją, muzyk przejechał 1500 km (z Antofagasta do Santiago de Chile). W międzyczasie spontanicznie zagrał na gitarze utwór "Rock You Like a Hurricane", specjalnie dla wszystkich kierowców.
Martyna Wojciechowska
Polska podróżniczka i gwiazda telewizji także poczuła smak rywalizacji w najniebezpieczniejszym rajdzie świata. Martyna Wojciechowska stanęła na starcie Rajdu Dakar w 2002 roku i ukończyła go na przedostatniej pozycji w klasyfikacji samochodów. Tym samym stała się pierwszą Polką i kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która tego dokonała.
[tag=5651]Nasser Al Attiyah [/tag]
Nasser Al Attiyah łączy rajdy samochodowe ze strzelaniem do rzutków. W skicie idzie mu całkiem nieźle. Na igrzyskach w Londynie zdobył brązowy medal, ale za kierownicą jest jeszcze lepszy. W Dakarze Katarczyk debiutował w 2004 roku i zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji samochodów. Kto by wtedy pomyślał, że jedenaście lat później będzie miał na swoim koncie dwa zwycięstwa w tej morderczej imprezie (w 2011 i 2015 roku).
Charley Boorman
Znany aktor i prezenter telewizyjny miał okazję sprawdzić się w Dakarze w 2006 roku. Jego występ miał związek z projektem filmu dokumentalnego "Race to Dakar", który później został wyemitowany w telewizji. Charley Boorman startował na motocyklu, ale do mety nie dojechał. Na piątym etapie przewrócił się i złamał kość w ręce, a potem przestawił kciuk, gdy próbował ściągnąć z siebie ciężką maszynę.
[tag=57]Tomasz Gollob [/tag]
Start byłego żużlowego mistrza świata w Dakarze wydaje się być kwestią czasu. Tomasz Gollob nigdy nie ukrywał, że udział w tym najniebezpieczniejszym rajdzie na świecie jest jego wielkim marzeniem. Bliski jego spełnienia mógł być w edycji 2016, ale nie przyjął oferty Niemca Wolfganga Fischera. Po pierwsze nie chciał łączyć rajdów z żużlem, po drugie - nie uśmiechała mu się jazda dla teamu zagranicznego, a po trzecie - wolałby ścigać się samochodem, a nie motocyklem.