KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Oficjalnie: Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję ws. udziału reprezentacji Rosji w IO 2016 w Rio de Janeiro!

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) zdecydował w niedzielę, że nie dopuści reprezentantów Rosji do udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, jeżeli nie spełnią przewidzianych kryteriów.
Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński
Materiały prasowe

MKOL nie wykluczył całej ekipy z Rosji ze zmagań olimpijskich, jednakże zgodę na występ konkretnych Rosjan podczas IO 2016 będą musiały wyrazić poszczególne federacje sportowe (m. in. Światowa Federacja Piłki Siatkowej - FIVB czy Światowa Federacja Piłki Ręcznej - IHF) . 

Już wcześniej swoje stanowisko w tej sprawie zajęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), które zabroniło rosyjskim sportowcom udziału w sierpniowej imprezie w Brazylii. 

Zawodnicy z Rosji będą musieli dostarczyć odpowiednie dowody danym światowym federacjom sportowym na to, że stosowali się do Światowego Kodeksu Antydopingowego, a federacje muszą przeanalizować zapis antydopingowy każdego sportowca (testy antydopingowe, specyfikę sportowca itp.).

Światowe federacje będą musiały także zbadać, czy dany reprezentant Rosji nie znalazł się w raporcie ogłoszonym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Na igrzyska nie zostanie dopuszczony żaden Rosjanin, który został kiedykolwiek przyłapany na stosowaniu dopingu, mimo iż odbył karę dyskwalifikacji. 

Ostatecznie Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaakceptuje zgodę poszczególnych federacji sportowych, jeżeli uzna, że zawodnicy spełnili postawione przez niego kryteria i potwierdzi to biegły wyznaczony przez Sportowy Sąd Arbitrażowy (TAS).

Następnie, w razie dopuszczenia rosyjskich zawodników do IO, będą oni pod rygorystycznym nadzorem WADA, a każde naruszenie przez nich przepisów antydopingowych będzie skutkowało wykluczeniem z rywalizacji w Kraju Kawy.

***

Niedzielne wystąpienie MKOL-u to jego reakcja na wyniki badań przeprowadzonych przez profesora prawa sportowego Richarda McLarena, którego zdaniem powszechne było stosowanie dopingu przez Rosjan podczas zimowych IO w Soczi w 2014 roku.

W raporcie stwierdzono, że w dopingowym procederze (m.in. przetwarzanie i tuszowanie próbek moczu rosyjskich sportowców) brały udział laboratoria w Moskwie i Soczi, a wszystko działo się pod nadzorem Rosyjskiego Ministerstwa Sportu, Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz Centrum Przygotowań Reprezentacji Rosji. Zamieszana w całe przedsięwzięcie miała być także Rosyjska Agencja Antydopingowa.

Dlatego też Światowa Agencja Dopingowa (WADA) zwróciła się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) o skreślenie z listy uczestników igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wszystkich zawodników zgłoszonych przez Rosyjski Komitet Olimpijskich i Rosyjski Komitet Paraolimpijski, co się jednak w niedzielę nie stało. 

W czwartek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (TAS) utrzymał w mocy zawieszenie dla Wszechrosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej (ARAF), co oznacza, że udział rosyjskich lekkoatletów w IO 2016 jest wykluczony.

ZOBACZ WIDEO Stephane Antiga tłumaczy, dlaczego nie powołał Marcina Możdżonka

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
olympic.org
Komentarze (49)
 • hanna Zgłoś komentarz
  Mają być sprawdzani ponoć wszyscy sportowcy, a mnie interesuje KTO będzie ich weryfikował, znowu miejscowi?
  • jaet Zgłoś komentarz
   MKOL jak ONZ, jest i... tyle. Był problem, to pchnęli go do poszczególnych federacji i po temacie.
   • Petrochemia Zgłoś komentarz
    Rosjanie powinni być zdyskwalifikowani, a w ich miejsce nie powinno się nikogo brać. Nic nie zmieniać w harmonogramach i zostawiać na zawodach puste miejsce. Np. bieg na ileś tam metrów i
    Czytaj całość
    jedno miejsce wolne lub wolontariusz w białej koszulce symbolizującej czystość w sporcie. Sporty drużynowe - mecz jest transmitowany, liczony do klasyfikacji itp. Drużyna wychodzi na spotkanie(oczywiście Rosjanie są, ale przed Telewizorem), czeka 5 lub 15 minut, odgwizdywany jest walkower i np. drużyna robi sobie trening czy jakąś pokazówkę. To by była najlepsza reklama antydopingowa.
    • Eleonor_ Zgłoś komentarz
     "Salomonowa" decyzja MKOL...:XD
     • leszekR Zgłoś komentarz
      Tyle się o tym trąbiło, że nie ma akceptacji dla sportowców stosujących doping, i co? Odwraca się kota ogonem, mówiąc, że o występie poszczególnych ekip w danej dyscyplinie
      Czytaj całość
      decydować będzie federacja odpowiedzialna za daną dyscyplinę. To jest po prostu nic innego, jak przyzwolenie na stosowanie dopingu. A fakt iż chodzi o Rosję tylko potwierdza regułę, że silni mogą wszystko, słabi nic. Gdzie tu sprawiedliwość?
      • kristobal Zgłoś komentarz
       w takiej sytuacji FIVB powinno ujawnić nazwiska 10 siatkarzy/siatkarek rosyjskich, którzy stosowali doping w latach 2012-2015 - te osoby powinny być wykluczone z IO. Pewnie jedną z nich jest
       Czytaj całość
       Muserski
       • yes Zgłoś komentarz
        Tak się wszystko pokręciło, że Rosjanie będą robić "łapankę} by w ciągu kilku dni znaleźć ludzi, których dane o braniu i fałszowaniu nie wypłynęły poza Rosję.
        • Ecola Zgłoś komentarz
         Wszystkim, którzy twierdzą, że nie powinno być zbiorowej odpowiedzialności Rosjan w sytuacji, gdy cały aparat państwowy był zatrudniony przy niebotycznych rozmiarów fałszerstwie,
         Czytaj całość
         przypominam, że to Rosjanie uniemożliwili m.in. polskim sportowcom (wszystkim) wystartowanie na IO w Los Angeles. Dotyczyło to też naszych siatkarzy.
         • Seb Glamour Zgłoś komentarz
          Kruca bomba,mało casu.
          • Imisirah Zgłoś komentarz
           Na czas igrzysk wstrzymywano wojny, więc jakiś związek z polityką był zawsze.
           • Imisirah Zgłoś komentarz
            Rosjanie powinni być zdyskwalifikowani za okupację Krymu a granice zamknięte do czasu jego opuszczenia.
            • Gaizka Zgłoś komentarz
             Igrzyska już nic nie znaczą. Nic z punktu widzenia ducha fair play, samodoskonalenia, kultu ciała i ducha. Miały sens kiedy startowali w nich piekarze po pracy oddający się swojej
             Czytaj całość
             sportowej pasji, bez wspomagania, lecz ciężkimi ćwiczeniami poprawiając możliwości ludzkiego ciała. Nie mają kiedy gwiazdeczki reklam tułające się od jednej sowicie opłacanej imprezy do drugiej poprawiają swoje możliwości dzięki sterydom, suplementom, najnowszym technologiom, sztabom dietetyków i projektantów strojów. No już nie mają. Zresztą nie od dziś dla mnie to impreza, warta tyle co pokojowy Nobel od czasu przyznania do Obamie.
             • marulek Zgłoś komentarz
              [quote]"Światowe federacje będą musiały także zbadać, czy dany reprezentant Rosji nie znalazł się w raporcie ogłoszonym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA)" [/quote] Ktoś
              Czytaj całość
              wie coś więcej na ten temat? Ponoć 10 siatkarzy jest na tej liście, więc? Nie mogą jechać, czy FIVB musi sama...."zbadać" czy mogą ich dopuścić do rywalizacji :D
              Zobacz więcej komentarzy (21)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×