WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Michael Phelps - gwiazda igrzysk w Rio 2016

Cokolwiek napisałoby się chwaląc sportowe osiągnięcia Michaela Phelpsa, to i tak byłoby to zbyt mało. O wyjątkowości Amerykanina najlepiej świadczy jego osiemnaście tytułów mistrza olimpijskiego.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Na liście olimpijskich multimedalistów pływaków nie brakuje, gdyż to jedna z tych dyscyplin, w których mnogość rozgrywanych konkurencji sprzyja biciu rozmaitych rekordów. O ile np. specjaliści od rzutu młotem czy pchnięcia kulą mają na igrzyskach tylko jedną szansę, o tyle pływacy w przypadku wszechstronności mogą niesamowicie śrubować swoje osiągnięcia.

Michael Phelps przebił wyniki wszystkich wielkich poprzedników. Już w Atenach w 20014 roku jako nastolatek (ale nie debiutant - pierwszy olimpijski start zaliczył w wieku 15 lat już w Sydney) był o krok od wyrównania rekordu wszech czasów Marka Spitza - ostatecznie triumfował "tylko" sześć razy, podczas gdy Niemiec w 1972 roku był najlepszy siedmiokrotnie. Na poprawienie wyniku Spitza przyszło czekać do kolejnych igrzysk - w Pekinie Phelps raz po raz zwyciężał, łącznie dopisując do swojego dorobku aż osiem tytułów mistrza olimpijskiego.

ZOBACZ Oto tajemnica ciemnofioletowych plam na ciałach sportowców w Rio

Klamrą spinającą olimpijskie występy fenomenalnego pływaka miał być start w Londynie. Podczas brytyjskich igrzysk Amerykanin dzięki czterem kolejnym triumfom jeszcze bardziej umocnił się na pozycji numeru jeden w całej olimpijskiej historii z łącznym dorobkiem osiemnastu złotych medali.  Właśnie wtedy wszystko wskazywało na to, że w zwycięski sposób Phelps pożegnał się nie tylko z igrzyskami, ale i ze sportem w ogóle, gdyż wkrótce po powrocie do USA ogłosił koniec kariery deklarując jednocześnie, że w jego przypadku nie ma mowy o wznowieniu startów.

Jak to jednak zwykle bywa, Amerykanin nie wytrwał zbyt długo w swoim postanowieniu. W Rio de Janeiro znów wskoczy do basenu i tym razem będzie to rzeczywiście pożegnanie - Phelps ma 31 lat i mierzyć się będzie głównie z wyraźnie młodszymi rywalami.

Podczas krajowych kwalifikacji w Ornaha był na tyle mocny, że zapewnił sobie występ w Brazylii w trzech indywidualnych konkurencjach, a zapewne dojdą do tego także trzy sztafety. Niewykluczone więc, że jego kosmiczne rekordy zostaną więc jeszcze bardziej poprawione i doprowadzone do poziomu jeszcze trudniejszego do osiągnięcia przez kogokolwiek.

ZOBACZ WIDEO Marcin Krukowski: Nie chodzi o wyniki, a o mocną głowę (źródło TVP)Polecamy:
2018 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland - KUP BILETY >>>

Czy Michael Phelps zdobędzie w Rio de Janeiro kolejne mistrzostwo olimpijskie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.