KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Tomasz Jabłoński: Przyjechałem po złoty medal, w ringu będzie ogień i wojna

Na olimpijski medal w boksie Polska czeka 24 lata. Impas chce przerwać startujący w kategorii średniej (75 kg) Tomasz Jabłoński, który dzięki katorżniczej pracy osiągnął formę pozwalającą marzyć o krążku z najcenniejszego kruszcu.

Piotr Jagiełło
Piotr Jagiełło
PAP / Bartłomiej Zborowski

Tomasz Jabłoński w ostatnich latach wyrósł na lidera w polskim boksie olimpijskim. Międzynarodowe sukcesy pozwoliły mu zdobyć bezcenny bilet do Rio de Janeiro, gdzie wraz z Igorem Jakubowskim tworzą pięściarską reprezentację Polski. W ostatnich miesiącach wszystko było podporządkowane startowi w Brazylii.

- Przygotowując się do startu na igrzyskach olimpijskich, odbyłem m.in. specjalistyczny obóz w hiszpańskich górach. Przebywaliśmy w Sierra Nevada na wysokości ponad 2000 metrów. Co ciekawe, ćwiczyły tam również nasze kolarki, które spotkałem już w Rio de Janeiro. W sparingach pomagali mi m.in. hiszpańscy pięściarze zawodowi oraz klubowi koledzy - opowiada WP SportoweFakty.

27-latek szlifuje formę w mieście olimpijskim pod czujnym okiem dwóch trenerów. Zapewnia, że zdrowie dopisuje, a dyspozycja będzie najwyższa.

- Ostatni etap przygotowań to delikatna siłownia, żeby przypomnieć organizmowi o wytężonej pracy, łapanie świeżości i tak zwanego "oczka", a więc celności ataków. Wraz ze sztabem szkoleniowym przeprowadzamy również luźne sparingi, pomaga mi trener klubowy SAKO Gdańsk Marek Chrobak i szkoleniowiec kadry Zbigniew Raubo. Wszystko idzie zgodnie z planem, jestem w stu procentach gotowy - dodaje "Pantera".

ZOBACZ WIDEO Wszystkie siły na igrzyska, czyli bezpieczeństwo w Rio (źródło TVP)

Największym osiągnięciem Jabłońskiego jest srebro mistrzostw Europy podczas ubiegłorocznego czempionatu w bułgarskim mieście Samokow. Polak ma za sobą także serię udanych występów w lidze World Series of Boxing, gdzie był kapitanem drużyny Rafako Hussars Poland. Między linami cechuje go olbrzymie serce do walki, które ma być atutem koronnym, ale nie jedynym.

- Mam boksować intensywnie, zmieniać tempo, nie pozwalając przeciwnikowi na spokój. Nieustanny pressing, odskoki, ponowienia ataków - takie są założenia. To będzie agresywny boks, w ringu musi być wojna i ogień. Jestem przekonany, że długa i ciężka praca zaprocentuje w Rio.

Przed laty, za czasów legendarnego Feliksa "Papy" Stamma, Polska była potęgą w boksie. W tabeli medalowej wszech czasów zajmujemy w tej dyscyplinie wysokie ósme miejsce, ale z ostatniego sukcesu olimpijskiego cieszyliśmy się aż 24 lata temu, gdy Wojciech Bartnik w Barcelonie zdobył brąz. Jabłoński głęboko wierzy, że nie tylko przełamie impas, ale turniej zakończy na najwyższym stopniu podium w kategorii do 75 kilogramów.

- Zawsze marzyłem o igrzyskach olimpijskich, ale na razie spełniłem połowę planu. Druga część wiążę się z przywiezieniem złotego medalu do kraju, po to tu przyjechałem. Zrobiłem, co mogłem, by zrealizować swoje marzenia. Poradzę sobie z presją, wiem, jak rywalizować z takim obciążeniem - zakończył.

Losowanie par w boksie odbędzie się 4 sierpnia, wtedy poznamy pierwszego oponenta Tomasza Jabłońskiego.

Piotr Jagiełło

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×