Rio 2016: demonstracja rosyjskiej siły, europejski hit dla Serbii

Starciem Rosja - Argentyna oraz Serbia - Włochy zakończył się pierwszy dzień zmagań kobiecej rywalizacji w siatkówce na igrzyskach olimpijskich. W pierwszym meczu pewne zwycięstwo odniosły Rosjanki, z kolei w drugim lepsze okazały się Serbki.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
Materiały prasowe / FIVB

Niewiele ponad godzinę trwał piąty mecz pierwszego dnia igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej kobiet. Rosjanki zgodnie z przypuszczeniami poszły w ślady Brazylijek i zdeklasowały Argentynki 3:0.

Od samego początku rosyjsko-argentyńskiej rywalizacji, podopieczne Jurija  Mariczewa pokazywały, że nie planują taryfy ulgowej dla przeciwniczek. Siatkarki z Ameryki Południowej już przy okazji pierwszych piłek premierowej odsłony zostały stłamszone za pomocą zagrywek Jekateriny Kosanienko (6:0), a w późniejszym etapie seta zdeklasowane przez rosyjską ofensywę na czele z Natalią Gonczarową. Choć nie od razu Argentynki zwiesiły głowę, ich starania kończyły się przeważnie błędami własnymi, co w końcowym rozrachunku dało wysokie zwycięstwo Sbornej 25:13.

Druga partia była kopią pierwszej, natomiast w trzeciej Rosjanki pewne swego nieco spuściły z tonu co spowodowało wyjście Argentynek na prowadzenie 8:7. Chwilę po krótkiej przerwie na wniosek rosyjskiego szkoleniowca, faworytki wróciły jednak do swojej dobrej gry i wysokiego prowadzenia wyniku (13:9). Mecz zakończył się tak jak rozpoczął - asem serwisowym Jekateriny Kosianenko (25:16).

Rosja - Argentyna 3:0 (25:13, 25:10, 25:16)

Rosja: Gonczarowa (14), Szczerbań (9), Fetisowa (8), Zariażko (4), Koszeliewa (12), Kosianienko (8), Małowa (libero) oraz Małygina (2), Wetrowa, Jeżowa

Argentyna: Nizetich (8), Fresco (4), Sosa (1), Lazcano (2), Castiglione (2), Fernandez (1), Rizzo (libero) oraz Acosta (12), Busquest (2)

6. Argentyna 1 0-1 0 0:3

Jako ostatnie pierwszego dnia turnieju na plac boju wybiegły Serbki z Włoszkami. Wyczekiwane starcie, którego sprawiedliwym był polski sędzia - Piotr Dudek, mimo prognostyk w pierwszym secie wyrównanej rywalizacji, ostatecznie zakończyło się pewnym zwycięstwem jednej z drużyn.

Najbardziej zaciętą odsłoną była właśnie premierowa i przypominała wymianę ciosów serbskiego duetu Brankica Mihajlović - Tijana Bosković z Włoszką Paolą Egonu. Przez całą partię żadna z drużyn nie mogła odskoczyć na więcej niż dwa oczka od rywala, a gdy wydawało się, że po pojedynczym bloku Cristiny Chirichelli na Stefanie Veljković (22:20), siatkarki z półwyspu Apenińskiego wygrają pierwszego seta w Rio de Janeiro, za sprawą serwisu Jeleny Nikolić zawodniczki Zorana Terzicia wróciły do gry i wygrały na przewagi 27:25.

Po przegranej końcówce partii inauguracyjnej Włoszki straciły determinację do zamknięcia starcia korzystnym wynikiem. Podopiecznym Marco Bonitty brakowało jakichkolwiek argumentów na grę w ofensywie, a największym ich mankamentem i tak zdawały się być błędy własne, których włoskie zawodniczki dopuszczały się nagminnie.

Gdy w trzecim secie wraz z coraz bardziej efektywną i efektowną grą Brankicy Mihajlović wszystko wskazywało na to, że Serbki bez problemu zakończą rywalizację w trzech setach (20:14), Włoszki zerwały się do odrabiania strat. Mimo zniewelowaniu różnicy punktowej i złapaniu kontaktu z siatkarkami Terzica (19:20), siatkarki Italii nie zdołały odwrócić losów meczu i europejska batalia ostatecznie padła łupem Serbii.

Serbia - Włochy 3:0 (27:25, 25:20, 25:23)

Serbia: Mihajlović (21), Ognjenović (1), Veljković (6), Nikolić (1), Rasić (11), Bosković (11), Popović (libero) oraz Zivković, Brakocević

Włochy: Orro, Guiggi (3), Chirichella (8), Del Core (8), Fatime Sylla (9), Egonu (19), De Gennaro (libero) oraz Centoni (1), Lo Bianco, Danesi