Rio 2016. Tsonga potencjalnym rywalem Janowicza, Cilić wyeliminował Dimitrowa

Jo-Wilfried Tsonga odrobił stratę seta oraz przełamania i pokonał Maleka Jaziriego w I rundzie turnieju olimpijskiego w grze singlowej. Z Rio pożegnali się już Grigor Dimitrow, który przegrał z Marinem Ciliciem, i Jack Sock

Marcin Motyka
PAP/EPA / PAP/EPA/ANDY RAIN

Tenisowy turniej olimpijski rządzi się swoimi prawami. W nim niespodziewane rozstrzygnięcia zdarzają się o wiele częściej niż w imprezach głównego cyklu. I już w dniu otwarcia zmagań w Rio de Janeiro niewiele zabrakło do dużej sensacji. Rozstawiony z numerem piątym Jo-Wilfried Tsonga przegrywał z Malekiem Jazirim 4:6, i 4:5 z przełamaniem, ale w ostatniej chwili zdołał odwrócić losy meczu i zwyciężył 4:6, 7:5, 6:3.

Na karb porażki Jaziriego złożyły się dwie rzeczy. Tunezyjczyk nie wytrzymał presji oraz zaczęły mu doskwierać problemy fizyczne - zmagał się z kurczami oraz bólem kciuka. Tsonga natomiast w II rundzie zagra z lepszym z pary Jerzy Janowicz - Gilles Muller. Mecz Polaka z Luksemburczykiem odbędzie się w niedzielę.

Nie zawiódł za to inny kandydat do wysokich pozycji, Marin Cilić. Chorwat zdeklasował Grigora Dimitrowa, oddając Bułgarowi zaledwie pięć gemów. Oznaczony "dziewiątką" Cilić w ciągu 64 minut gry zapisał na swoim koncie 12 asów, 21 zagrań kończących i trzy przełamania.

Sobota nie była udanym dniem dla amerykańskich tenisistów. Jack Sock nieoczekiwanie przegrał z Japończykiem Taro Danielem, Brian Baker uległ innemu reprezentantowi Kraju Kwitnącej Wiśni Yuichiemu Sugicie, natomiast Denis Kudla okazał się słabszy od Andreja Martina ze Słowacji. Wygrał tylko Steve Johnson, który pokonał Dariana Kinga i w II rundzie zmierzy się z Gastao Eliasem. Portugalczyk po dwóch tie breakach wyeliminował Thanasiego Kokkinakisa.

W najdramatyczniejszym spotkaniu pierwszego dnia igrzysk Andreas Seppi pokonał Ilję Marczenkę. Włoch zwyciężył 6:3, 3:6, 7:6(8). Pojedynek, a zwłaszcza trzeci set, miał szalony przebieg. Seppi prowadził już 4:0, lecz Marczenko zdołał wyjść na 5:4. Włoch wówczas wyrównał na 5:5, by ostatecznie triumfować w tie breaku za czwartą piłką meczową.

Do II rundy awansował także Kyle Edmund. Brytyjczyk w meczu olimpijskich debiutantów wygrał 6:4, 6:2 z Jordanem Thompsonem. 21-latek będzie kolejnym rywalem Taro Daniela.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)