Rio 2016: religia oddziałuje na igrzyska. Fenomenalne zdjęcie siatkarek

W turnieju siatkówki plażowej kobiet bierze udział para z Egiptu, która w pierwszym meczu przegrała z Niemkami 0:2. Na boisku uwagę przykuła nie tylko gra.

Olga Krzysztofik
Olga Krzysztofik
Materiały prasowe / FIVB

Para Doaa Elghobashy/Nada Meawad jest pierwszym zespołem z Egiptu, który występuje w igrzyskach w turnieju siatkówki plażowej. Walkę w Rio rozpoczęły od porażki. Na boisku zdecydowanie lepsze były Niemki, Laura Ludwig i Kira Walkenhorst, które wygrały 2:0 (21:12, 21:15).

- Jestem szczęśliwa i dumna, że mogę reprezentować Egipt na igrzyskach olimpijskich - powiedziała Elghobashy. 20-latka przykuwała uwagę nie tylko swoją grą.

Niemki rozegrały spotkanie w dwuczęściowych strojach kąpielowych, w których występuje zdecydowana większość siatkarek plażowych. Natomiast obie Egipcjanki miały zakryte ciała, a Elghobashy grała w hidżabie.

- Jestem naprawdę dumna z mojego hidżabu. Noszę go od dziesięciu lat. FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej - wyj. red.) wyraziła zgodę na to byśmy grały w hidżabach - wyjaśniła młoda siatkarka.

- Noszenie hidżabu nie oddziela mnie od całego świata. Kocham to i sądzę, że gra w siatkówkę plażową to jedna z najlepszych rzeczy jaka mi się przytrafiła - dodała.

Oficjalne przepisy gry w piłkę siatkową plażową (zatwierdzone przez 34. kongres FIVB w roku 2014) definiują zasady gry, wyposażenie zawodników czy ujednolicają sygnalizację sędziów. Rozdział 2 określa przepisy dotyczące "Uczestników zawodów", w tym między innymi ich ubiór. W przepisach czytamy:

4.3 Wyposażenie

Strój sportowy zawodników składa się z krótkich spodenek lub kostiumu kąpielowego. Opcjonalnie zawodnicy mogą nosić koszulki lub koszulki bez rękawków chyba, że wygląd stroju sportowego jest zdefiniowany w regulaminie zawodów. Zawodnicy mogą nosić nakrycia głowy.

4.3.1 Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB zawodnicy tego samego zespołu muszą występować w strojach tego samego koloru i kroju, określonych w regulaminie turnieju. Strój zawodników musi być czysty.

4.3.2 Zawodnicy muszą grać boso chyba, że sędzia 1 wyrazi zgodę na grę w obuwiu

Igrzyska olimpijskie znają już takie historie. Cztery lata w Londynie w hidżabach wystąpiły zawodniczki z Arabii Saudyjskiej - w judo rywalizowała Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani, a w biegu na 800 m wzięła udział Sarah Attar.

ZOBACZ WIDEO Żona Rafała Majki dla TVP Info: warto potęsknić, żeby były ogromne sukcesy (źródło TVP)
Czy egipskie siatkarki powinny grać w hidżabie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×