Rio 2016: podpieczny polskiego trenera zdobył medal na IO

W trzecim dniu rywalizacji na IO w Rio de Janeiro Dirk van Tichelt zdobył brązowy medal w judo w kategorii do 73 kg. Trenerem Belga jest Polak, były olimpijczyk i czterokrotny medalista mistrzostw Europy w tej konkurencji, Robert Krawczyk.

Szymon Łożyński
Dirk van Tichelt (z lewej) i Denis Iartcev (z prawej) PAP/EPA / PAP/EPA/ORLANDO BARRIA / Dirk van Tichelt (z lewej) i Denis Iartcev (z prawej)

Poniedziałek na IO w Rio de Janeiro nie był zbyt szczęśliwy dla większości Biało-Czerwonych. Nasi reprezentanci zawodzili m. in. na arenach pływackich i szermierczych. W judo już w eliminacjach odpadła Arleta Podolak. Nie wszyscy Polacy po zmaganiach na tatami mieli jednak powody do smutku. Szczęście nie schodziło z twarzy Roberta Krawczyka, ponieważ jego podopieczny, Dirk van Tichelt zdobył brązowy medal w kategorii do 73 kg.

Belg był bardzo dobrze przygotowany do rywalizacji. W całych zawodach przegrał tylko półfinałową walkę z późniejszym złotym medalistą Japończykiem Shohei Ono. W walce o najniższy stopień podium van Tichelt pewnie pokonał reprezentanta Węgier Miklosa Ungvari.

Trener brązowego medalisty Robert Krawczyk do niedawna jeszcze sam występował na tatami. Urodzony w Tarnowskich Górach szkoleniowiec reprezentował Polskę na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie. Najlepszy rezultat Krawczyk osiągnął w Grecji, gdzie zajął 5. miejsce. Co prawda Polak jako zawodnik na olimpijskim podium nie stanął, ale może pochwalić się aż pięcioma medalami w międzynarodowych zawodach najwyższej rangi.

Krawczyk wywalczył cztery krążki na mistrzostwach Starego Kontynentu, w tym złoto w kategorii do 81 kg w Belgradzie w 2007 roku. Na mistrzostwach globu obecny trener Belga zdobył brąz w 2003 roku. W ostatnich latach swojej kariery czynnego sportowca wychowanek Czarni Bytom rywalizował przede wszystkim w międzynarodowych zawodach wojskowych.

W 2010 roku Krawczyk zdobył złoto na mistrzostwach Europy mundurowych w czeskim Nowym Mieście, a trzy lata później stanął na trzeci stopniu podium na mistrzostwach świata w Astanie.