Rio 2016: Argentyńczycy napsuli krwi Chorwatom

W spotkaniu 2. kolejki grupy A turnieju piłkarzy ręcznych podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, reprezentacja Chorwacji po trudnej przeprawie pokonała kadrę Argentyny 27:26.

Tomasz Rosiński
WP SportoweFakty / Leszek Stępień
Obydwa zespoły przegrały swoje inauguracyjne mecze IO (Argentyna poległa z Danią, zaś Chorwacja okazała się słabsza od Kataru) i to starcie było dla nich bardzo ważne w kontekście walki o awans do ćwierćfinału.

Początkowo wydawało się, że wyżej notowani Chorwaci mają wszystko pod kontrolą, gdyż w 10. minucie pojedynku prowadzili 6:4 po skutecznych zagraniach w ofensywie Manuela Strleka i Zlatko Horvata.

Jednak z czasem coraz bardziej do głosu zaczęli dochodzić Argentyńczycy, którzy najpierw wyrównali stan rywalizacji (9:9), by od 20. minuty przejąć kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i wyjść na prowadzenie 13:9. Na tym etapie pojedynku udanie poczynało sobie trio: Pablo Simonet, Federico Pizarro i Federico Fernandez. Mimo bardzo słabej postawy swoich bramkarzy (3/18 - 17-procentowa skuteczność), chorwacka ekipa tuż przed przerwą zdołała odrobić większość strat i przegrywała tylko 14:15.

Po zmianie stron Europejczycy ze Strlekiem na czele przystąpili do frontalnych ataków, najpierw doprowadzając do wyrównania (16:16), by później w 42. minucie odskoczyć Albicelestes na dwa trafienia (19:21).

Argentyńscy szczypiorniści nie mieli nie do stracenia i postanowili podjąć większe ryzyko, co w 53. minucie przyniosło im oczekiwany efekt w postaci prowadzenia 25:24 po rzucie Pizarro z drugiej linii.

To sprawiło, że końcowy fragment konfrontacji zapowiadał się bardzo ciekawie, gdyż wynik był sprawą otwartą. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali Chorwaci, którzy zwyciężyli 27:26 po skutecznie wykonanym rzucie karnym przez Domagoja Duvnjaka na pięć sekund przed końcem batalii.