Rio 2016: Skrzypulec i Mrózek Gliszczynska dziesiąte, Brytyjki mistrzyniami w klasie 470

Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska zajęły 10. miejsce w klasie 470 kobiet na igrzyskach w Rio de Janeiro. Złote medale już wcześniej zapewniły sobie Hannah Mills i Saskia Clark z Wielkiej Brytanii.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing

W czwartek w żeglarskiej klasie 470 kobiet odbył się tylko wyścig medalowy, który jest punktowany podwójnie i w którym wystartować mogło dziesięć najlepszych załóg klasyfikacji generalnej. Początkowo miał się on odbyć w środę, ale z powodu pogody został przełożony na dzień później.

Już we wtorek było wiadomo, że reprezentantki Polski Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, pomimo, że będą miały możliwość wystartowania w wyścigu medalowym, pozostaną na dziesiątej pozycji. Wynikało to z tego, że po wtorkowych wyścigach traciły do dziewiątej załogi aż dwadzieścia siedem punktów, a w ostatnim starcie można odrobić jedynie osiemnaście. Jednak nasze żeglarki do końca chciały pokazać się z jak najlepszej strony i wyścig medalowy ukończyły na piątej pozycji.

Dla Irminy jest to olimpijski debiut, natomiast Agnieszka cztery lata temu na igrzyskach w Londynie pływała z załogantką Jolantą Ogar i dziewczyny zajęły wtedy dwunaste miejsce. W Brazylii Ogar startowała w barwach reprezentacji Austrii i wraz z Larą Vadlau zajęła ogólnie dziewiąte miejsce.

Pewne złotych medali jeszcze przed czwartkową rywalizacją były srebrne medalistki poprzednich igrzysk, Hannah Mills i Saskia Clark z Wielkiej Brytanii, ponieważ wyprzedzały wiceliderki klasyfikacji generalnej o dwadzieścia punktów. W finałowym wyścigu Brytyjki wpłynęły na metę ósme.

Srebrne medale wywalczyły mistrzynie olimpijskie sprzed czterech lat, które są także aktualnymi wicemistrzyniami świata, Jo Aleh i Olivia Powrie z Nowej Zelandii. One w czwartek zajęły miejsce trzecie. Na najniższym stopniu podium stanęły reprezentantki Francji Camille Lecointre i Helene Defrance, które tego dnia były szóste.