Rio 2016: pożegnanie rewelacji turnieju. Angola przegrała z Rosją pasjonującą walkę o półfinał

W ćwierćfinale olimpijskiego turnieju piłkarek ręcznych reprezentacja Rosji natrafiła na bardzo niewygodnego rywala. Sborna po trudnym i pasjonującym meczu pokonała Angolę 31:27 i dołączyła do grona półfinalistów.

Małgorzata Boluk
Angola nosiła się z zamiarem sprawienia kolejnej sensacji i dzielnie dotrzymywała kroku faworyzowanym rywalkom. Sborna nie radziła sobie w ataku pozycyjnym i w pierwszych minutach meczu zdobywała bramki głównie z kontrataków po błędach rywalek. W trzynastej minucie zawodów gorąca publiczność zgromadzona w Future Arenie zaczęła szaleć. Zespół z Afryki wygrywał wówczas jedną bramką.

Egzotyczny zespół sprawiał reprezentantkom Rosji dużo problemów. Szczypiornistki przez długi czas czuły na plecach ich oddech i nie mogły przez to rozwinąć skrzydeł. Tempa spotkania nie wytrzymywał także szkoleniowiec Jewgienij Trefiłow, który w przerwie na żądanie niemiłosiernie wydzierał się na swoje podopieczne. Krzyki trenera zadziałały na drużynę mobilizująco. Sborna wydobyła z siebie to, co najlepsze i zeszła na przerwę z zaliczką czterech bramek.

Po zmianie stron rosyjski team powiększył dystans do pięciu trafień. W 38. minucie Angola wlała w serca swoich sympatyków nadzieję i zbliżyła się do rywalek na trzy bramki. Zespół Trefiłowa zaczął grać agresywnie w obronie, co skutkowało między innymi czerwoną kartką z gradacji kar, którą ujrzała Maja Petrova.

Na więcej Afrykankom nie pozwoliła skuteczność. Sborna wykorzystała ich niemoc w ataku i uciekła na siedem bramek. Angola nie dawała za wygraną i na "ostatniej prostej" zdobyła się na jeszcze jeden zryw. Godny podziwu, ale niegwarantujący miejsca w 1/2 turnieju olimpijskiego szczypiornistek.

Rosja - Angola 31:27 (18:14)

Rosja: Kalinina, Erokhina - Petrova 1, Ilina 3, Bliznova 3, Marennikova 3, Bobrovnikova 4, Sudakova 4, Vyakhireva 3, Akopian 3, Sen 1, Dmitrieva, Kuznetsova 5.