Rio 2016: Niemcy wzięli odwet i awansowali do półfinału. Katarczycy rozbici

Drugim półfinalistą turnieju piłkarzy ręczny na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro jest reprezentacja Niemiec. Podopieczni Dagura Sigurdssona w 1/4 finału pokonali Katarczyków (34:22).

Aneta Szypnicka-Staniec
Reprezentacja Niemiec w piłce ręcznej PAP/EPA / PAP/EPA/MARIJAN MURAT / Reprezentacja Niemiec w piłce ręcznej

Dla Niemców spotkanie miało podwójną rangę - oczywiście obecni mistrzowie Europy marzyli o wejściu do najlepszej czwórki turnieju, ale fakt, że w 1/4 finału trafili na reprezentantów Kataru stanowił dodatkową, mocną motywację do dobrego występu. Półtora roku temu to właśnie szczypiorniści znad Zatoki Perskiej przy sporej pomocy sędziów wyeliminowali zawodników Dagura Sigurdssona w ćwierćfinale mistrzostw świata.

Koncentrację w szeregach niemieckiej ekipy było już widać od pierwszych minut spotkania. Europejczycy błyskawicznie wyszli na prowadzenie 3:1, ale z dobrej strony natychmiast pokazał się Danijel Sarić. Jego skuteczne obrony pozwoliły kolegom z pola na zminimalizowanie strat i szybkie doprowadzenie do remisu. Wtedy z kolei przebudził się vis a vis Saricia - Andreas Wolff, a Niemcy po jego obronach zaczęli budować przewagę.

Rywale im w tym pomagali na potęgę - nie tylko obijali stojącego między słupkami Wolffa, ale popełniali też sporo prostych błędów i widać było, że nie mają pomysłu na przebicie się przez twardą obronę przeciwników. Po trzydziestu minutach gry Europejczycy prowadzili już czterema trafieniami (16:12) i co istotne - przede wszystkim ich gra wyglądała zdecydowanie lepiej.

Wystarczyły tylko dwie skuteczne akcje na otwarcie drugiej części meczu i Niemcy powiększyli swoją przewagę aż do sześciu bramek. Katarczycy mogli patrzeć na siebie nawzajem po kolejnych nieudanych akcjach, ale nic więcej nie byli w stanie zrobić. Rozbijali ich skrzydłowi - Tobias Reichmann i Uwe Gensheimer, swoje dokładał bardzo skuteczny Hendrik Pekeler i przewaga ekipy Sigurdssona rosła z minuty na minutę.

Na dziesięć minut przed końcem spotkania obudził się Zarko Marković, ale było już za późno, żeby porwać swoją drużynę do odrabiania strat. Ostatecznie Niemcy rozbili Katarczyków 34:22 i w półfinale zmierzą się z Francuzami.

Niemcy - Katar  34:22 (16:12)

Niemcy:  Wolff, Heinevetter - Gensheimer 5, Lemke, Wiencek 3, Reichmann 5, Wiede 5, Pekeler 4, Weinhold 2, Strobel 1, Fath, Hafner 3, Kuhn 3, Drux 3.