Rio 2016: Oktawia Nowacka brązową medalistką w pięcioboju nowoczesnym

Oktawia Nowacka brązową medalistką w pięcioboju nowoczesnym igrzysk olimpijskich. Polka od początku rozgrywek była liderką, ale straciła swoją przewagę w ostatniej konkurencji, biegu łączonym ze strzelaniem.


Anna Bagińska
Anna Bagińska
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski
Pięciobój nowoczesny to jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich, obecna w programie igrzysk od 1912 roku. Łączy w sobie pięć różnych konkurencji - szermierkę, pływanie, jeździectwo, strzelectwo i bieganie. Za każdą z nich zawodniczki za uzyskany wynik otrzymują punkty, a wygrywa ta z największą ich liczbą po ostatniej konkurencji. Od kilku lat jest to tzw. kombajn, czyli bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów połączony ze strzelaniem.

W biegu zawodniczki strzelają z pistoletu czterokrotnie w pozycji stojącej. Mają cztery przystanki na strzelnicy, w tym pierwszy tuż za startem. Przystanki są rozmieszone co 1000 metrów. Zawodnik strzela do celu z odległości 10 metrów w przeciągu 70 sekund sesji strzeleckiej. Dalszy bieg następuje po zaliczeniu pięciu celnych strzałów lub po upływie sesji. Startujący do biegu są wypuszczani w odstępach czasowych odzwierciedlających liczbę wcześniej zdobytych punktów, tak więc reprezentantka Polski wystartowała pierwsza.

Po trzech konkurencjach na czele rywalizacji była Polka, Oktawia Nowacka, z dorobkiem 847 punktów, a 20. miejsce zajmowała Anna Maliszewska. Niestety reprezentantka Polski nie utrzymała przewagi i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. Dziewiętnastą lokatę zajęła druga z naszych zawodniczek.

Wyniki końcowe pięcioboju nowoczesnego kobiet:

1. Chloe Esposito (Australia) 1372
2. Elodie Clouvel (Francja) 1356
3. Oktawia Nowacka (Polska) 1349
...
19. Anna Maliszewska (Polska) 1281

ZOBACZ WIDEO Oktawia Nowacka uhonorowana brązowym medalem IO! Oktawia Nowacka uhonorowana brązowym medalem IO!
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×