W tym artykule dowiesz się o:
Antonis Martasidis Dyscyplina: podnoszenie ciężarów
Cypryjski sztangista Antonis Martasidis był jednym z pierwszych sportowców, który opuścił wioskę olimpijską. Zawodnik w Rio de Janeiro miał wystartować w kategorii do 85 kg.
Cypryjski Komitet Olimpijski potwierdził informację o wpadce ich zawodnika, wydając oświadczenie, że Martasidis został przebadany 25 lipca i wynik testu okazał się pozytywny.
Tomasz Zieliński Dyscyplina: podnoszenie ciężarów
9 sierpnia oficjalnie potwierdziły się informację o wykryciu nandronolu u Tomasza Zielińskiego. Ciężarowiec miał startować w Rio de Janeiro w kategorii do 94 kg. To aktualny mistrz Europy, który badaniom na doping został poddany zaraz po przyjeździe do wioski olimpijskiej.
ZOBACZ WIDEO Adrian Zieliński: Musiałbym być skończonym idiotą (źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
Prezes PKOL, Andrzej Kraśnicki, zaraz po ogłoszeniu wyników próbki B Zielińskiego, postanowił wykluczyć go z reprezentacji Polski.
Adrian Zieliński Dyscyplina: podnoszenie ciężarów
Jeszcze większym skandal wywołała wpadka dopingowa starszego z braci Zielińskich, Adriana, złotego medalisty olimpijskiego z Londynu. W próbce jego badań również wykryto nandrolon. Wraz z bratem miał on wystąpić w Rio w rywalizacji ciężarowców do 94 kg.
Zieliński był jednym z faworytów zawodów na tegorocznych igrzyskach. Kilka dni wcześniej on sam zaprzeczał, aby jego brat zażywał jakiekolwiek substancje dopingujące. Jego zdaniem obydwaj zostali oszukani. Zawodnik także został zdyskwalifikowany i opuścił wioskę olimpijską.
Krzysztof Szramiak Dyscyplina: podnoszenie ciężarów
O wpadce kolejnego ciężarowca 9 sierpnia poinformował prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Szymon Kołecki. Zawodnik miał być rezerwowym podczas igrzysk w Rio. Na swoim koncie miał m.in. srebrny medal mistrzostw Europy z Mińska w kategorii do 77 kg.
Szramiak już raz w karierze został przyłapany na dopingu. W 2012 roku, przed igrzyskami w Londynie, opolanin również zażywał zakazane substancje i został zawieszony na okres dwóch lat. Po oficjalnym potwierdzeniu wpadek dopingowych Tomasza Zielińskiego i Krzysztofa Szramiaka, prezes PZPC - Szymon Kołecki podał się do dymisji.
Silvia Danekova Dyscyplina: bieg na 3000 m z przeszkodami
Silvia Danekova z Bułgarii to kolejna zawodniczka, która po przybyciu do wioski olimpijskiej nie przeszła testów antydopingowych. Lekkoatletka została przyłapana na stosowaniu EPO, środka na którym często wpadają biegacze długodystansowi.
Jak na razie Danekova nie została wykluczona z igrzysk, gdyż wciąż nie zostały opublikowane wyniki badan próbki B, które ostatecznie zadecydują w jej sprawie.
Michael O'Reilly Dyscyplina: boks
Jeden z faworytów rywalizacji bokserów w wadze średniej (do 75 kg), Irlandczyk Michael O'Reilly także nie wziął udziału w turnieju. Mistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata na dopingu został złapany jeszcze w kraju, przed wylotem do Brazylii.
Pięściarz sam przyznał się do zażywania niedozwolonej substancji, ale twierdzi, że zrobił to nieświadomie.
Chen Xinyi Dyscyplina: pływanie
Czwarta zawodniczka finału na 100 m stylem motylkowym z Rio, Chinka Chen Xinyi również jest bliska dyskwalifikacji. W jej organizmie wykryto hydrochlorotiazyd, a informację potwierdziła Chińska Federacja Pływacka.
18-latka poprosiła Międzynarodowy Komitet Olimpijski o zbadanie próbki B. Niedługo powinien ukazać się oficjalny komunikat w tej sprawie.
Lin Tzu-chi Dyscyplina: podnoszenie ciężarów
Była rekordzistka świata, startująca w kategorii do 63 kg, Lin Tzu-chi dołączyła do czarnej listy dopingowiczów w Rio. Tajwanka tuż przed startem w Rio, 9 sierpnia, została skreślona z listy zawodników po tym, jak tajwańska federacja dostała informację o pozytywnym wyniku jej próbki badań.
Była to już druga wpadka Tzu-chi. W 2010 roku została ona również przyłapana na zażywaniu środków dopingujących i nie wystartowała na igrzyskach w Londynie.