Sprawa rozchodzi się o turniej, który 22 sierpnia odbył się na plaży Los Cristianos. Wówczas bez wymaganych pozwoleń zainstalowano dwa boiska do siatkówki plażowej, trybuny dla kibiców oraz stanowisko dla DJ-a. Impreza zajęła około 1200 metrów kwadratowych.
To nie pierwszy raz, gdy Rada Miasta Arona narusza przepisy dotyczące wykorzystania plaż. Wcześniej na plaży Los Cristianos oraz trzech innych zainstalowano leżaki, parasole, dodatkowe boiska i sprzęt sportowy bez odpowiednich pozwoleń. W rezultacie nałożono grzywnę w wysokości 60 tysięcy euro, od której gmina się odwołała.
Rada Miasta Arona wiąże nałożone grzywny z trwającym procesem przekazywania odpowiedzialności za zarządzanie wybrzeżem. Twierdzi, że przejście to powoduje opóźnienia i niejasności proceduralne, utrudniając uzyskanie niezbędnych pozwoleń na działalność na plażach.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Chalidow wrzucił zdjęcie z wanny. On to ma poczucie humoru!
W odpowiedzi na najnowszą grzywnę, która wyniosła 24 tysiące euro, władze Arony poinformowały, że złożyły wymagane dokumenty dotyczące leżaków, boisk, parasoli i innych udogodnień. Twierdzą jednak, że władze Costas de Tenerife nie odpowiedziały na ich wnioski z powodu przejściowych zmian administracyjnych, co uniemożliwia uzyskanie aprobaty i prowadzi do nakładania kar.
Najnowsza grzywna to kolejne wyzwanie dla gminy. Ta już zmaga się z dochodzeniami Guardia Civil w sprawie domniemanego niewłaściwego wykorzystania materiałów kulturalnych przez pracowników miejskich oraz oskarżeniami o nadużycia finansowe związane ze sprzeniewierzeniem grzywien i podatków przez jednego z urzędników.
Nielegalne wykorzystanie plaży Los Cristianos do turnieju siatkówki plażowej podkreśla napięcia między działaniami gminy a koniecznością przestrzegania przepisów. Nakładane grzywny przypominają o znaczeniu regulacji przybrzeżnych, mających na celu ochronę ekosystemów morskich i zachowanie naturalnego piękna plaż Wysp Kanaryjskich.
Przyszłe działania Rady Miasta Arona oraz wyniki odwołań od nałożonych kar będą kluczowe dla ukształtowania relacji gminy z władzami regionalnymi. Wpłyną także na sposób zarządzania zasobami przybrzeżnymi w przyszłości.