Major Series: Holendrzy najlepsi w Porec

W Chorwacji zostały zainaugurowane zawody nowego cyklu rozgrywane pod egidą FIVB. W premierowym turnieju triumf odnieśli aktualni mistrzowie świata Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen.

Major Series to cykl trzech turniejów, które odbędą się w tym sezonie. Oprócz chorwackiego Porec najlepsi siatkarze i siatkarki plażowe świata będą jeszcze rywalizować w norweskim Stavanger i szwajcarskim Gstaad. [ad=rectangle]  Na starcie zawodów w Chorwacji pojawiła się ścisła światowa czołówka. Polscy kibice mogli trzymać kciuki za Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla. Kwalifikacji nie przeszły natomiast duety Bartosz Łosiak / Piotr Kantor oraz Michał Bryl / Jakub Szałankiewicz. Druga z wymienionych par zagrała w eksperymentalnym składzie. Na co dzień Jakub Szałankiewicz występuje wraz z Michałem Kądziołą. Tym razem taki układ był jednak niemożliwy z racji kontuzji kostki Kądzioły.

Po nieudanych kwalifikacjach kolegów Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel tylko częściowo poprawili humory kibicom. Podobnie jak przed tygodniem podczas Grand Slamu w Moskwie również i w Porec Biało-Czerwoni odnieśli tylko jedno zwycięstwo w fazie grupowej. Później co prawda pokonali rywali w 1/16 finału, ale w kolejnej fazie zatrzymali ich Austriacy Clemens Doppler / Alexander Horst. Rozstawieni z numerem 3 Polacy przegrali w dwóch setach do 18 i 19. To drugi turniej z rzędu, który piąta para Igrzysk Olimpijskich w Londynie kończy poza pierwszą ósemką.

Czy Polacy zdążą z formą na mistrzostwa świata?

O ile kibice nad Wisłą mogą mieć obawy o formę eksportowego duetu przed najważniejszym turniejem sezonu, o tyle holenderscy sympatycy tego sportu takowych mieć nie powinny. W coraz wyższej formie znajdują się bowiem obrońcy mistrzowskiego tytułu. Po wywalczeniu srebrnych medali w turniejach rangi Open w Fuzhou i Lucernie tym razem Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen stanęli na najwyższym stopniu podium. W finale Holendrzy pokonali Kanadyjski duet Josh Binstock / Sam Schachter. Największą sensacją zawodów byli jednak włoscy kwalifikanci. Po przejściu eliminacji Alex Ranghieri i Adrian Ignacio Raurich tak się rozpędzili, że stanęli w Porec na najniższym stopniu podium. W meczu o brąz pokonali silny holenderski duet Reinder Nummerdor / Christiaan Varenhorst.

Finał:

Brouwer/Meeuwsen (Holandia, 9) - Binstock/Schachter (Kanada, 15) 2:0 (21:15, 21:13)

Mecz o brąz:

Nummerdor/Varenhorst (Holandia, 6) - Ranghieri/Raurich (Włochy, 31) 1:2 (18:21, 21:18, 10:15)

Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen za dwa tygodnie będą bronić złota wywalczonego w Starych Jabłonkach

W Chorwacji rywalizowały także najlepsze siatkarki plażowe. Swoją wysoką formę i aspiracje do złota podczas mistrzostw świata potwierdziły Talita Antunes Da Rocha i Larissa Franca. Brazylijki wygrały Grand Slam w Moskwie i tydzień później sięgnęły po wiktorię w Porec. W całych zawodach siatkarki z Ameryki Południowej nie zaznały smaku porażki, ale w finale napotkały na solidny opór ze strony Kanadyjek Heather Bansley / Sarah Pavan. Zawodniczki z Ameryki Północnej zapomniały o niepowodzeniu w Moskwie (25 miejsce) i po raz drugi w tym sezonie odebrały srebrne medale. Wcześniej tej sztuki dokonały w zawodach rangi Open w Pradze. Kanadyjki, podobnie jak ich koledzy, są w tym sezonie rewelacją rozgrywek. Nie zmieni tego obrazu nawet fakt, że w meczu o brąz Kristina Valjas / Jamie Lynn Broder (triumfatorki turnieju w Fuzhou i brązowe medalistki zawodów w Lucernie) przegrały z Australijkami Louise Bawden / Taliqua Clancy. Niezły występ w Porec zanotowały Kinga Kołosińska i Monika Brzostek. Polki w fazie grupowej stoczyły trzy, ciężkie, trzysetowe boje z czego jeden okazały się zwycięski i to nie z byle kim. Biało-Czerwone pokonały Holenderki Marleen Van Iersel / Madelein Meppelink. Ta wiktoria zagwarantowała im udział w fazie pucharowej, gdzie Polki odpadły w 1/8 finału. Ich pogromczyniami zostały Brazylijki, rozstawione z 3., Agatha Bednarczuk / Barbara Seixas De Freitas.

Finał:

Talita/Larissa (Brazylia, 1) - Bansley/Pavan (Kanada, 17) 2:1 (21:16, 25:27, 15:12)

Valjas/Broder (Kanada, 18) - Bawden/Clancy (Australia, 22) 0:2 (15:21, 17:21)

Talita Antunes

Zawodnicy i zawodniczki nie mają czasu na odpoczynek. Już od środy rozpoczyna się bowiem kolejny turniej z cyklu Major Series w norweskim Stavanger. Według list startowych z poniedziałku miejsce w turnieju głównym mają zagwarantowane Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel. W kwalifikacjach walczyć będą duety Kołosińska/Brzostek, Bryl/Szałankiewicz oraz Łosiak/Kantor. Mistrzostwa świata rozpoczną się 26 czerwca.