ME w Klagenfurcie: Świetne wyniki z nutką goryczy

Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel i Piotr Kantor/Bartosz Łosiak wygrali swoje grupy, awansując bezpośrednio do 1/8 finału. O tę samą fazę turnieju jeszcze w piątek powalczy duet Kądzioła/Szałankiewicz.

Szymon Łożyński
W Austrii nie zawodzą przede wszystkim nasze najlepsze duety. Kinga Kołosińska / Monika Brzostek są już w ćwierćfinale, a tylko jeden mecz od takiego samego wyniku dzieli parę Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel. Wszystko za sprawą wygrania przez Polaków grupy H i bezpośredniego awansu do 1/8 finału.
Piątkowa wiktoria była trzecim zwycięstwem Biało-Czerwonych w Klagenfurcie. Polacy tym razem pokonali rywali minimalnie wyżej rozstawionych od siebie. Reprezentanci Niemiec Alexander Walkenhorst i Stefan Windscheif po dwóch setach musieli pogodzić się z porażką. Duet Fijałek/Prudel wznowi rywalizację w sobotę.grupa H: Fijałek/Prudel (Polska, 9) - Walkenhorst/Windscheif (Niemcy, 8) 2:0 (21:17, 21:14)

Mecze Drużyny Punkty Z-P Sety
1 Fijałek/Prudel 6 3-0 6:1
2 Koszkarew/Barsouk 5 2-1 5:2
3 Walkenhorst/Windscheif 4 1-2 2:5
4 Winter/Petutschnig 3 0-3 1:6

Od 1/8 finału dalszą walkę o medale rozpoczną także Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Taki przywilej Polacy zapewnili sobie po zwycięstwie nad niemiecki duetem Jonathan Erdmann / Clemens Wickler. Biało-Czerwoni rozkręcają się z meczu na meczu. Po porażce na inauguracje czempionatu w dwóch kolejnych spotkaniach pokonali przeciwników w dwóch setach. grupa F: Kantor/Łosiak (Polska, 11) - Erdmann/Wickler (Niemcy, 6) 2:0 (21:18, 21:16)

1 Kantor/Łosiak 5 2-1 5:2
2 Erdmann/Wickler 5 2-1 4:2
3 Kotsilianos/Zoupanis 4 1-2 2:4
4 Horrem/Eithun 4 1-2 2:5

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak Piotr Kantor i Bartosz Łosiak
Do arcyciekawej sytuacji doszło w grupie D. Zgodnie z przewidywaniami Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz przegrali w dwóch setach z jednymi z głównych faworytów do końcowego triumfu, Clemensem Dopplerem i Alexandrem Horstem. Zbyt słaba skuteczność w ataku związana z dużymi kłopotami w przyjęciu była główną przyczyną porażki Biało-Czerwonych. O ile gospodarze po trzech triumfach mogli być pewni bezpośredniego awansu do 1/8 finału, o tyle trzy pozostałe pary zapisały na swoim koncie po jednym zwycięstwie, zdobyły cztery punkty i miały identyczny bilans setów. O podziale miejsce musiało zadecydować ratio punktowe, które ku uciesze polskich kibiców najlepsze miała para znad Wisły. grupa D: Kądzioła/Szałankiewicz (Polska, 13) - Doppler/Horst (Austria, 4) 0:2 (10:21, 18:21)

Mecze Drużyny Punkty Z-P Sety Ratio punktowe
1 Doppler/Horst 6 3-0 6:0 1,380
2 Kądzioła/Szałankiewicz 4 1-2 3:5 0,967
3 Caminati/Rossi 4 1-2 3:5 0,949
4 Kavalenka/Dziadkou 4 1-2 3:5 0,862

Identyczna sytuacja co w grupie D miała miejsce w grupie G, ale tutaj zabrakło już pomyślnego scenariusza dla Polaków. Michał Bryl i Kacper Kujawiak na koniec swoich zmagań w fazie grupowej w dwóch setach pokonali szwajcarski duet Gabriel Kissling / Alexei Strasser. Zwycięstwo to nie zapewniło im jednak awansu do fazy play-off, gdyż spośród trzech par legitymujących się bilansem 1-2 i identycznym stosunkiem setów Biało-Czerwoni mieli najsłabsze ratio punktowe. Bezkonkurencyjni w tej grupie okazali się Hiszpanie Pablo Herrera Allepuz i Adrian Gavira Collado. grupa G: Bryl/Kujawiak (Polska, 23) - Kissling/Strasser (Szwajcaria, 26) 2:0 (21:18, 21:14)

1 Herrera/Gavira 6 3-0 6:0 1,235
2 Kissling/Strasser 4 1-2 2:4 0,957
3 Krou/Salvetti 4 1-2 2:4 0,931
4 Bryl/Kujawiak 4 1-2 2:4 0,908

ME w Klagenfurcie: Kinga Kołosińska i Monika Brzostek w ćwierćfinale!