WT Rio de Janeiro: Biało-Czerwoni w męskim i żeńskim finale!

Piotr Kantor z Bartoszem Łosiakiem oraz Kinga Kołosińska z Moniką Brzostek zagrają w finale turnieju rangi Grand Slam w Rio de Janeiro. Męska para w półfinale pokonała Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla.

Szymon Łożyński
Polski pojedynek o finał rozstrzygnął się w dwóch setach na korzyść byłych mistrzów świata do lat 23. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel mogą czuć się rozczarowani, bowiem tak doświadczona para nie powinna roztrwonić przewagi, jaką miała w drugim secie. Piąty duet Igrzysk Olimpijskich w Londynie prowadził 19:15 i był blisko doprowadzenia do tie-breaka. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak rozpoczęli jednak szaleńczą pogoń, doprowadzając do gry na przewagi, którą rozstrzygnęli na swoją korzyść.

Rywalami Biało-Czerwonych odpowiednio w meczu o brąz i złoto będą Holendrze Alexander Brouwer / Robert Meeuwsen oraz Brazylijczycy Pedro Solberg Salgado / Evandro Goncalves Oliveira Junior.

Po raz pierwszy w finale turnieju Grand Slam będą rywalizować Kinga Kołosińska i Monika Brzostek. Brązowe medalistki mistrzostw Europy w starciu półfinałowym stoczyły trzysetowy bój ze szwajcarską parą Isabelle Forrer / Anouk Verge-Depre. Pojedynek zdecydowanie lepiej rozpoczęły Polki. Świetna skuteczność w ataku po przyjęciu i kapitalna gra w obronie zadecydowały o ich triumfie 21:13. W drugim secie role się odwróciły, dzięki czemu rywalki doprowadziły do tie-breaka. Decydującą partia była bardzo zacięta. W połowie seta prowadziły Szwajcarki (8:6), ale ostatecznie z triumfu mogły cieszyć się Polki, które w samej końcówce popełniły mniej własnych błędów.

W niedzielnym finale Brzostek i Kołosińska, które zapewniły już sobie miejsce w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, zmierzą się z legendarną parą żeńskiej siatkówki plażowej, reprezentantkami USA Kerri Walsh i April Ross. W meczu o brąz spotkają się Niemki Karla Borger / Britta Buthe ze Szwajcarkami Forrer / Verge-Depre.

Wyniki 1/2 finału:

Fijałek/Prudel (Polska, 15) - Kantor/Łosiak (Polska, 23) 0:2 (13:21, 21:23)
Pedro Solberg/Evandro (Brazylia, 4) - Brouwer/Meeuwsen (Holandia, 5) 2:1 (21:12, 19:21, 15:6)

Kołosińska/Brzostek (Polska, 12) - Forrer/Verge-Depre (Szwajcaria, 20) 2:1 (21:15, 13:21, 15:13)
Walsh/Ross (USA, 8) - Borger/Buthe (Niemcy, 10) 2:1 (9:21, 21:17, 15:10)

Źródło: TVP S.A.