Niespodzianki nie było. Kolejne trzysetowe spotkanie na MŚ

Egipt walczył, ale to nie wystarczyło do urwania seta faworytom. Holandia pewnie wygrała swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata siatkarzy.

Jakub Fordon
siatkarze reprezentacji Holandii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Holandii
W drugim sobotnim spotkaniu Holandia była większym faworytem w starciu z Egiptem niż Turcja w potyczce z Chinami. Pomarańczowi w tegorocznej Lidze Narodów niespodziewanie awansowali do ćwierćfinałów, gdzie musieli uznać wyższość Włochów (1:3).

Początek meczu był wyrównany, Egipt dotrzymywał kroku rywalom, ale tylko do czasu. Od wyniku 10:10 trzy skuteczne akcje przeprowadzili Holendrzy, którzy przejęli inicjatywę i zaczęli dyktować warunki. Im dłużej w las, tym przewaga rosła. Set zakończył się na korzyść faworytów, którzy pewnie zwyciężyli (25:17).

W drugiej partii ponownie Holendrzy odskoczyli na trzy "oczka", tym razem jednak znacznie szybciej (7:4). Przeciwnicy jednak nie dali za wygraną i zdołali odrobić stratę, a także wyjść na prowadzenie (17:16). Końcówka przyniosła spore emocje ale bez happy endu dla Egipcjan. Nimir Abdel-Aziz i spółka ostatecznie triumfowali 25:22 i byli już blisko pierwszej wygranej na mistrzostwach świata siatkarzy.

Kolejny set przebiegał identycznie do poprzedniego, Holendrzy odskoczyli (7:3), a rywale cały czas gonili. Egipt było stać kilkukrotnie na złapanie kontaktu, ale ani razu nie zdołali doprowadzić do remisu. Podopieczni Roberto Piazzy z biegiem czasu rozkręcili się na dobre i osiągnęli sporą przewagę (21:13). Rywali nie było już w stanie podnieść się z kolan i w słabym stylu zakończyli ostatnią partię (16:25).

Faworyzowani Holendrzy odnieśli pierwsze zwycięstwo na mundialu i pokazali, że włączą się do walki o wyjście z fazy grupowej. Przed nimi jednak znacznie trudniejsze spotkania, bowiem zmierzą się z Argentyną i Iranem.

Holandia - Egipt 3:0 (25:17, 25:22, 25:16)

Holandia: Parkinson, Ter Horst, Keemink, Nimir, Tuinstra, Plak, Andringa (libero) oraz Van Gardener, Jorna, Wiltenburg

Egipt: Deyo, Hossam, A. Seoudy, Elmahdy, R. Haikal, A. Said, M. Reda (libero) oraz Fathy, Dola, Kotb