Malwina Smarzek i jej zespół rozkręcają się w brazylijskiej Superlidze

Malwina Smarzek i jej Osasco Voleibol Clube rozkręcają się w brazylijskiej Superlidze. Polka wywalczyła sobie miejsce w podstawowym składzie i w ostatnim wygranym meczu otrzymała statuetkę MVP.

Jakub Fordon
Malwina Smarzek WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Malwina Smarzek
Na sezon 2022/23 Malwina Smarzek podpisała kontrakt z brazylijskim klubem Osasco Voleibol Clube. Zadebiutowała 4 listopada podczas przegranego domowego spotkania z Sesi Volei Bauru 1:3. Polka na boisku pojawiła się zadaniowo w pierwszym i drugim secie. Otrzymała trzy piłki i żadnej nie skończyła.

Pierwsze punkty dla brazylijskiego zespołu zdobywa w następnej kolejce. Jej ekipa pokonała 3:1 Esporte Clube Pinheiros, a Smarzek pojawiła się w każdym secie z ławki. Zdobyła trzy punkty przy kończąc dwie z czterech otrzymanych piłek, dodatkowo zanotowała jeden blok.

Również w czterech setach Osasco pokonało Gerdau Minas (3:1). W tym spotkaniu Polka nie pojawiła się w wyjściowej szóstce, w każdej partii wchodziła z ławki. Jednak to ona atakowała z największą skutecznością (78 proc.), skończyła 7 z 9 otrzymanych piłek, a łącznie zdobyła 10 punktów, posyłając w tym trzy asy serwisowe. Dla rywalek była to pierwsza porażka w trwających sezonie.

Sporo emocji przyniosło spotkanie jej zespołu z Energis 8 Sao Caetano. Osasco zwyciężyło na wyjeździe po tie-breaku. Po raz pierwszy w tym sezonie Smarzek pojawiła się w wyjściowym składzie i udowodniła swoją wartość. Zdobyła 19 punktów, będąc najlepiej punktującą zawodniczką swojej drużyny. W swoim dorobku zanotowała dwa bloki i jednego asa serwisowego, atakowała z 36 proc. skutecznością.

Polka poszła za ciosem i w minionej kolejce po raz kolejny pokazała się z najlepszej strony. Rywalem jej drużyny było Abel Moda Vollei, zespół, który w obecnym sezonie nie wygrał jeszcze żadnego spotkania. W tym starciu Smarzek zdobyła 18 punktów przy 57 proc. skuteczności w ataku. W swoim dorobku zanotowała również trzy asy serwisowe oraz dwa bloki. Za ten występ po raz pierwszy w Brazylii atakująca otrzymała statuetkę MVP.

Po sześciu spotkaniach Osasco ma bilans 5-1 i plasuje się na czwartym miejscu. Jednak z czołówki ma rozegrane najmniej spotkań i przy kontynuacji zwycięskiej passy może awansować nawet na drugie.

Ostatnie lata nie są udane dla nowego klubu Smarzek. Ostatni raz świętował on tytuł w 2012 roku. Poprzednie rozgrywki brazylijskiej Superligi Osasco zakończyło na ćwierćfinale.