Zwrot akcji w meczu PlusLigi. PGE Skra Bełchatów tylko rozdrażniła rywala

PGE Skra Bełchatów nie poszła za uderzeniem w PlusLidze po zwycięstwie z Jastrzębskim Węglem. Co prawda w pierwszym secie pokonała Indykpol AZS Olsztyn, ale później lepsi byli przeciwnicy i odwrócili wynik na 3:1.

Na zdjęciu od lewej: Kacper Piechocki, Jushua Tuaniga i Karol Kłos PAP / Tomasz Waszczuk / Na zdjęciu od lewej: Kacper Piechocki, Jushua Tuaniga i Karol Kłos
Po wyrównanym początku meczu jako pierwsza oddaliła się drużyna z Bełchatowa. Od stanu 5:5 uciekła na 9:6, a niewiele później na 11:7. Skra zamierzała potwierdzić w Iławie zwyżkę formy po pokonaniu lidera Jastrzębskiego Węgla, a wygrana w pierwszym secie 25:22 była dobrym otwarciem pojedynku. Inna sprawa, że pozwolenie gospodarzom na zdobycie nawet punktu kontaktowego i strata wysokiej przewagi była alarmem.

Indykpol AZS Olsztyn stopniowo uruchamiał takie atuty jak ataki Karola Butryna, a także czujność środkowych Mateusza Poręby oraz Taylora Averilla. Rozgrywający Joshua Tuaniga proponował coraz ciekawsze rozwiązania. Ledwo rozpoczęła się druga partia, a drużyna z Warmii prowadziła 4:1. Później odpierała pościgi bełchatowian, a ostatecznie zdystansowała ich serią punktów od 14:11 na 21:11. Wygrana 25:15 była efektowna.

Dwie partie pokazały, że żadna z drużyn nie zamierza być chłopcem do bicia i obie mają zamiar zapunktować. W trzecim secie było najwięcej napięcia wynikającego ze zmian wyniku i jego niepewności. Z kilku zwrotów akcji nic nie wynikło, ponieważ zrobiło się po nich 17:17, a po jeszcze dwóch 24:24. Konieczne było stoczenie walki na przewagi, a w niej Akademicy przechylili szalę punktem na 27:25. Drużyna z Olsztyna odwróciła wynik meczu na 2:1.

AZS był zbudowany sukcesem w trzecim secie i objął prowadzenie 6:3 w czwartej rundzie. Karol Butryn i Bartłomiej Lipiński radzili sobie w kontratakach olsztynian, a i Robert Andringa miał blisko 70 procent skuteczności w ataku. Sytuacja gości stała się niewygodna i nawet po odwróceniu wyniku, Skra nie potrafiła przedłużyć pojedynku. Punkt na 27:25 był ostatnim w meczu, który zakończył się wynikiem 3:1 dla olsztynian.

Indykpol AZS Olsztyn - PGE Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 25:15, 27:25, 27:25)

AZS: Tuaniga, Lipiński, Andringa, Poręba, Averill, Butryn, Hawryluk (libero) oraz Król, Jankiewicz, Jakubiszak

Skra: Łomacz, Vasina, Kooy, Bieniek, Kłos, Atanasijević, Piechocki (libero) oraz Musiał, Gunia, Milczarek, Rybicki

MVP: Robert Andringa (AZS)