2610 dni bez porażki! Niesamowita seria uczestniczek Ligi Mistrzyń przerwana

Siatkarki CSKA Sofia przerwały trwającą kilka lat serię zwycięstw ligowych Maritzy Płowdiw. Dominujące w Bułgarii od kilku lat podopieczne Borislava Krachanowa przegrały 2:3 wyjazdowe spotkanie 9. kolejki sezonu 2022/2023.

Jacek Pawłowski
siatkarki Maritzy Płowdiw Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Maritzy Płowdiw
Po raz ostatni zespół Borislava Krachanowa zszedł z parkietu pokonany 14 listopada 2015 r.  po meczu 2. kolejki sezonu 2015/2016. Wówczas siatkarki Maritzy Płowdiw na własnym parkiecie musiały uznać wyższość Levskiego Sofia 1:3 (21:25, 14:25, 25:23, 16:25). Od tamtej pory aż do 5 lutego 2023 r. gospodynie pozostawały niepokonane w rozgrywkach ligowych. Ich pogromczynie natomiast na kartach historii zapisały się w mniej chlubny sposób, przegrywając kolejne 20 meczów.

Zwycięską passę mistrzynie Bułgarii podtrzymały przez 373 tygodnie, co daje rekordowy wynik 2610 dni! Przerwały ją dopiero zawodniczki CSKA Sofia, które na własnym boisku, w spotkaniu 9. kolejki sezonu 2022/2023, pokonały swoje rywalki 3:2 (26:24, 24:26, 21:25, 25:22, 15:13). Warto podkreślić, że we wspomnianym spotkaniu przyjezdne przegrały również pierwszego seta w trwającym sezonie.

Efektowna seria zatrzymała się na 145 wygranych. Seria jest tym bardziej imponująca, że aż 123 z tych spotkań rozstrzygnięto w trzech setach, a tylko trzy po tie-breaku. Ostatnie pięciosetowe starcie wygrane przez zespół Maritzy miało miejsce 15 listopadzie 2017 r. w meczu z CSKA Sofia.

Siatkarki z Płowdiw od ośmiu lat nieprzerwanie sięgają po mistrzostwo kraju. W dorobku klubu znajdują się również trzy srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw kraju. Do tego dorobku dodać należy osiem pucharów kraju i jeden superpuchar.

Mimo dominacji na krajowych parkietach, w Europie mistrzynie Bułgarii nie odniosły dotychczas spektakularnych sukcesów. Największym osiągnięciem klubu pozostaje awans do 1/8 finału Pucharu CEV w sezonie 2015/2016 i 1/16 Pucharu CEV w sezonie 2016/2017. Od sezonu 2017/2018 drużyna regularnie rywalizuje w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. W tegorocznej edycji podopieczne Borislava Krachanowa rywalizowały z Grupą Azoty Chemik Police, dwukrotnie przegrywając 0:3.

Polski siatkarz był w zniszczonym tureckim mieście. "Budynki połamały się jak domki z kart"