Finał Tauron Ligi rozpoczął się. Ta wygrana może mieć duże znaczenie

Developres Bella Dolina Rzeszów od razu odebrał atut własnej hali ŁKS-owi Commercecon Łódź. Zespół z Podkarpacia wygrał 3:1 na wyjeździe i stanie przed szansą powiększenia przewagi w drugim meczu u siebie.

Robert LewandowskiSiatkarki ŁKS Commercecon Łódź Kamila Witkowska (L) i Lana Scuka (P) oraz Magdalena Jurczyk (C) z Developresu Bella Dolina Rzeszów PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: Robert LewandowskiSiatkarki ŁKS Commercecon Łódź Kamila Witkowska (L) i Lana Scuka (P) oraz Magdalena Jurczyk (C) z Developresu Bella Dolina Rzeszów
Najlepsze zespoły sezonu zasadniczego rozpoczęły walkę w finale mistrzostw Polski. ŁKS i Developres nie mieli dużego problemu z przejściem przez dwie rundy do decydującej serii i przystąpiły do niej z wielkim apetytem na zdobycie trofeum osieroconego przez Chemika Police. Finał rozpoczął się w Łodzi, ponieważ w tabeli ŁKS był przed Developresem.

Zespół z Rzeszowa jeszcze nigdy nie był mistrzem Polski i przystąpił do gry o złoto z mocnym postanowieniem przerwania niemocy. Od lat należy przecież do czołówki w kraju, a nawet dwa razy był w ćwierćfinale Ligi Mistrzyń. Pierwszy set w Łodzi był popisem rzeszowianek, które wymierzyły przeciwniczkom policzek i wygrały 25:14. Podopieczne Stephane'a Antigi wyglądały na mocno nakręcone, a ŁKS jakby był sparaliżowany rozpoczęciem finału przed własną publicznością.

Za moment przebudzenia łodzianek należy wybrać wynik 8:11 w drugim secie. ŁKS powiedział "pas" i przestał statystować wobec akcji Developresu. Niebawem doszło do wyrównania na 13:13, a drużyna z Łodzi poczuła się swobodniej w jej hali. Od tego momentu zdobyła 12 punktów i pozwoliła rzeszowiankom na wywalczenie zaledwie pięciu. Kapitalne przyspieszenie pozwoliło wygrać 25:18 i doprowadzić do remisu 1:1 w meczu.

Wynik zmieniał się dynamicznie, więc do prowadzenia którejś ze stron nie wypadało się przyzwyczajać. W trzecim secie ponownie lepiej wiodło się Developresowi, który mógł tradycyjnie liczyć na Anę Kalandadze. Pierwszym klubem Gruzinki w Polsce był ŁKS, dlatego możliwość zaszkodzenia mu w finale mistrzostw Polski był dla niej szczególnym wydarzeniem. Set zakończył się wynikiem 25:21 dla przyjezdnych po bloku na Zuzannie Góreckiej.

Sytuacja łodzianek robiła się skomplikowana, a ich przeciwniczki miały dość zwrotów akcji. Developres zwietrzył szansę na odniesienie istotnego zwycięstwa i odjechał również z czwartym secie. Próby pościgu podopiecznych Alessandro Chiappiniego były nieskuteczne. Ana Kalandadze dała kolejny popis w polu serwisowym i pomogła wygrać 25:16.

Drugi mecz rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14:45.

ŁKS Commercecon Łódź - Developres Bella Dolina Rzeszów 1:3 (14:25, 25:18, 21:25, 16:25)

Stan rywalizacji: 0:1 (do trzech zwycięstw).

ŁKS: Ratzke, Górecka, Scuka, Gryka, Witkowska, Diouf, Maj-Erwardt (libero) oraz Dróżdż, Hryszczuk, Gajer, Piasecka, Drabek (libero)

Developres: Wenerska, Blagojević, Kalandadze, Centka, Jurczyk, Orvosova, Szczygłowska (libero) oraz Bińczycka, Rapacz

MVP: Ana Kalandadze (Developres)

Czy Developres Bella Dolina Rzeszów zostanie w tym sezonie mistrzem Polski?