Cztery sety w finale Ligi Narodów Kobiet

Reprezentacja Turcji po raz pierwszy w historii jest najlepsza w Lidze Narodów Kobiet. W wygranym 3:1 finale zdominowała Chinki i potknęła się tylko w jednym secie.

reprezentacja Turcji kobiet Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Turcji kobiet
Siatkarki z Turcji przystąpiły do finału po serii pięciu wygranych. Już w turnieju finałowym odniosły zwycięstwa w dobrym stylu z Włoszkami oraz Amerykankami. Napędzana atakami Melissy Vargas oraz Ebrar Karakurt drużyna rozpoczęła na wysokim poziomie ostatni mecz w edycji Ligi Narodów Kobiet. W pierwszym secie zwyciężyła 25:22.

Chinki starały się powrócić do grania na wysokim poziomie, które pokazały w półfinale z Polkami. Ich występ w tym meczu był oceniany w samych superlatywach. Nie było to jednak proste zadanie. Ledwo rozpoczął się drugi set, a było 6:3 dla Turcji. Później pościg Chinek utemperowała dwoma asami serwisowymi na 14:10 Melissa Vargas. Dopiero w tym momencie nastąpił przełom, ponieważ drużyna z Azji odwróciła wynik na 19:16 i domknęła seta atakiem na 25:22.

Zdobywanie punktów w tym meczu było wymagające. Turcja miała jednak na to sporo pomysłów. W trzecim secie Melissa Vargas dostała wsparcie od Ebrar Karakurt oraz Edy Erdem Dundar. Drużyna znad Bosforu kontrolowała sytuację na boisku i nie pozwoliła sobie na zmarnowanie przewagi tak jak w poprzednim secie. Po punkcie na 25:19 objęły prowadzenie 2:1 w meczu.

Na twarzach Turczynek pojawiało się coraz więcej radości, a napięcie znikało. To dlatego, że europejska drużyna przybliżała się do zamknięcia meczu w czwartym secie. Lepszy zespół potwierdził wyższość nad Chinami przekonującym zwycięstwem 25:16.

Najwięcej - 26 punktów w finale zdobyła Melissa Vargas. Wspomniane Ebrar Karakurt i Eda Erdem Dundar sprawiły przeciwniczkom bardzo dużo problemów blokiem. Po stronie Chin najlepiej punktowała Yingying Li.

Turcja jest najlepsza w Lidze Narodów Kobiet po raz pierwszy w historii. Jak dotąd dwa razy stawała na podium. W premierowej edycji w 2018 roku zajęła drugie miejsce za Stanami Zjednoczonymi. Z kolei w 2021 roku była trzecia za USA oraz Brazylią. Z kolei Chinki dorzuciły srebro do brązowych medali wywalczonych w 2018 i 2019 roku.

Chiny - Turcja 1:3 (22:25, 25:22, 19:25, 16:25)

Chiny: L. Diao, Yun. Wang, Y. Li, X. Yuan, Yua. Wang, X. Gong, M. Wang (libero) oraz H. Zhong, Y. Zheng, Q. Du, H. Yang, Y. Gao, X. Xu

Turcja: E. Sahin, Vargas, Cebecioglu, Gunes, Erdem Dundar, Karakurt, Orge (libero) oraz S. Sahin, Aydin, Ozbay

Czy spodziewałeś się zwycięstwa Turcji w Lidze Narodów Kobiet?