Ale numer! Ogromna niespodzianka w meczu Włochy - Polska

Reprezentacja Polski siatkarek powalczy o medale na Uniwersjadzie 2023. Biało-Czerwone sprawiły niespodziankę w ćwierćfinale, bowiem wyeliminowały Włoszki (3:1).

Jakub Fordon
siatkarki akademickiej reprezentacji Polski Materiały prasowe / Paweł Skraba / Na zdjęciu: siatkarki akademickiej reprezentacji Polski
Reprezentacja Polski siatkarek rozpoczęła XXXI Letnią Uniwersjadę od porażki z Brazylią po tie-breaku. To oznaczało, że Polki potrzebowały zwycięstwa z Chińskim Tajpej, aby zagrać w ćwierćfinale.

Ostatecznie Biało-Czerwone wygrały kolejne spotkanie w grupie (3:1) i do kolejnej fazy przystąpiły z drugiego miejsca. Brazylia bowiem zanotowała komplet zwycięstw.

Tym samym pewne było, że Polki trafią na mocne rywalki, które wygrały jedną z grup. Takimi były właśnie Włoszki, które miały zdecydowanie większe szanse na zwycięstwo.

Spotkanie od mocnego uderzenia rozpoczęły nasze siatkarki (5:1). Przez cały czas to rywalki musiały gonić, z czego korzystały Biało-Czerwone. Pośpiech u Włoszek sprawił, że wynik dla nich tylko się pogarszał.

W końcówce Polki prowadziły już 21:13. Mimo że rywalki były w stanie zniwelować stratę do dwóch punktów, to losów premierowej odsłony nie zdołały już odwrócić. Italia na inaugurację przegrała 22:25.

Początek kolejnego seta należał do Włoszek (6:2). Jednak już w jego połowie nie dość, że mieliśmy remis, to chwilę później Polki zaczęły odskakiwać (13:11). Po przerwie obie reprezentacje stoczyły wyrównaną batalię, po której Biało-Czerwone wypracowały dwie piłki setowe.

Tych nie udało się ostatecznie wykorzystać. Jednak podczas gry na przewagi Włoszki broniły jedynie kolejnych setboli. W końcu skapitulowały, dzięki czemu po wygranej 27:25 Polki prowadziły 2:0 w meczu i były o krok od niespodzianki.

Mimo bardzo dobrego wyniku, Italia była w stanie podnieść się w kolejnej partii. Przy wysokim prowadzeniu (17:10), Biało-Czerwone zniwelowały stratę do dwóch "oczek". Następnie to serią punktową popisały się Włochy, które zwyciężyły zdecydowanie (25:16) i wciąż wierzyły w odwrócenie losów meczu.

Wynik ten mocno podrażnił Polki, które w kolejnej partii spisywały się znacznie lepiej. Wystarczy powiedzieć, że w jej połowie prowadziły 14:8. W końcówce udało im się jeszcze powiększyć prowadzenie i ostatecznie również zwyciężyły do 16. Tym samym niespodzianka stała się faktem, Włoszki zostały wyeliminowane przez nasze siatkarki, które powalczą o medale na Uniwersjadzie 2023!

Włochy - Polska 1:3 (22:25, 25:27, 25:16, 16:25)

Polska: Grabka 2, Piasecka 10, Orzyłowska 7, Rasińska 13, Szlagowska 14, Lisiak 4, Łysiak (libero) oraz Nowakowska, Drużkowska 1, Moskwa 2, Łyczakowska, Drabek (libero).