Rumunki odbiły sobie porażkę na inaugurację

W pierwszych meczach na mistrzostwach Europy siatkarek zarówno Rumunia, jak i Chorwacja doznały porażki. Teraz pierwsza z wymienionych reprezentacji odbiła sobie przegraną na inaugurację.

Jakub Fordon
siatkarki reprezentacji Rumunii Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Rumunii
Na wtorek, 15 sierpnia zaplanowano mecz otwarcia mistrzostw Europy siatkarek. W nim reprezentacja Włoch zmierzyła się z Rumunią. Niespodzianki nie było, Italia rozbiła swoje rywalki w trzech setach.

Dwa dni później Rumunki stanęły przed szansą odbicia porażki z Włoszkami. Wszystko za sprawą spotkania z Chorwacją, która miała za sobą porażkę z Bułgarkami 1:3.

Bardzo szybko przewagę zbudowała Rumunia (6:2). Jednak w połowie seta na minimalnym prowadzeniu była już Chorwacja (11:10). Seria punktowa przed końcówką sprawiła, że pierwsza z wymienionych reprezentacji odskoczyła (21:17), by ostatecznie zwyciężyć w premierowej odsłonie do 22.

W drugiej partii Rumunki miały czteropunktową przewagę w jej połowie (13:9). Przed końcowym fragmentem została nawet powiększona do sześciu "oczek" (20:14). Ostatecznie Chorwatki tylko nieco zmniejszyły stratę, ulegając 21:25.

W kolejnym secie lepiej prezentowała się podrażniona wynikiem Chorwacja (13:9). Jej przewaga wzrosła nawet przed końcówką (19:14). Rywalki były w stanie złapać kontakt i do końca naciskały na przeciwniczki (22:23). Jednak to Chorwatki zapewniły sobie dwie piłki setowe i przy drugiej zapewniły sobie triumf.

Rumunki od razu chciały udowodnić, że poprzednia odsłona rywalizacji była wypadkiem przy pracy. Świadczy o tym perfekcyjny start (8:0), a przewaga później jeszcze wzrosła (14:3). Mimo że Chorwatki przegrywały nawet 7:19, to były w stanie odrobić zniwelować stratę do czterech "oczek" (16:20). Całkowi powrót się jednak nie udał, bo przeciwniczki zwyciężyły do 19.

Tym samym to Rumunia może świętować pierwsze zwycięstwo na ME siatkarek. To pozwala im liczyć na awans do 1/8 finału, który uzyskają cztery z sześciu reprezentacji.