Sąsiad uciekł zespołowi Michała Winiarskiego w mistrzostwach Europy

Pierwsza porażka reprezentacji Niemiec w mistrzostwach Europy siatkarzy. Drużyna Michała Winiarskiego została pokonana 1:3 w meczu z Serbią.

Reprezentacja Niemiec w mistrzostwach Europy 2023 Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Niemiec w mistrzostwach Europy 2023
Siatkarze z Niemiec i Serbii sąsiadowali w tabeli grupy przed bezpośrednim pojedynkiem. Drużyna z Bałkanów była wiceliderem, miała o punkt więcej, ale zarazem rozegrała o jeden mecz więcej niż podopieczni Michała Winiarskiego. Wygrany we wtorek miał zagwarantowane wyższe miejsce w tabeli.

Drużyny zmierzyły się po raz 15. od początku poprzedniej dekady. Wcześniej osiem razy zwyciężyli Niemcy, a sześć razy wygrali Serbowie. W obecnym sezonie reprezentacyjnym drużyna z Bałkanów pokonała naszych zachodnich sąsiadów w Lidze Narodów.

Konfrontacja była na początku zacięta. W pierwszym secie wygrała Serbia 25:22, a w drugim lepsi byli Niemcy 25:20. Indywidualnie wyróżniali się Georg Grozer, który już na tym etapie meczu miał na koncie 15 zdobytych punktów, a także Moritz Karlitzek, któremu dwie partie wystarczyły na wywalczenie 13 "oczek".

Serbia może i nie miała równie skutecznych indywidualności, ale jej rozgrywający mógł w zamian liczyć na większą liczbę atakujących kompanów. Drużyna z Bałkanów zdobyła w trzecim secie siedem punktów z rzędu i odwróciła wynik 3:5 na 10:5. Następnie, z trudem bo z trudem, ale dowiozła prowadzenie i po zwycięstwie 25:22 ponownie była o krok przed Niemcami.

Serbia nie wypuściła już przeciwnika ze swojego uścisku i w czwartym secie zapewniła sobie nie tylko zwycięstwo w meczu, ale również zdobycie cennego kompletu punktów. W lepszym zespole najczęściej punktowali Drazen Luburić oraz Miran Kujundzić. Ciekawe zmiany dawał znany z polskich hal Aleksandar Atanasijević.

Niemcy - Serbia 1:3 (22:25, 25:20, 22:25, 18:25)

Niemcy: Schott, Brehme, Grozer, Karlitzek, Krick, Kampa, Zenger (libero) oraz Tille, Kaliberda, Krage

Serbia: Kujundzić, Krsmanović, Luburić, Perić, Podrascanin, Todorović, Kapur (libero) oraz Ivović, Batak, Atanasijević