Deklasacja. Obrońcy tytułu rozbili grupowego rywala Polaków

W meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy reprezentacja Włoch nie miała litości dla Macedonii Północnej. Obrońcy tytułu zwyciężyli bez straty seta, a w dwóch z nich kompletnie zdeklasowali grupowego rywala Polaków.

Jakub Fordon
siatkarze reprezentacji Włoch Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Włoch
Poprzednie mistrzostwa Europy siatkarzy były bardzo udane dla reprezentacji Włoch. Po pokonaniu w finale Słowenii zespół ten sięgnął po złoty medal. Tym samym w tej edycji Italia przystąpiła do obrony tytułu.

Faza grupowa miała być formalnością i była. Komplet zwycięstw sprawił, że Włosi awansowali do 1/8 finału z pierwszego miejsca. Najwięcej problemów sprawili im w ostatnim meczu Niemcy, którzy wyrwali rywalom punkt, przegrywając ostatecznie po tie-breaku. Wcześniej reprezentacja z Półwyspu Apenińskiego nie straciła żadnej partii, a rywalizowała m.in. z Serbią.

W kolejnej fazie siatkarze z Włoch trafili na grupowego rywala Polaków, a mowa o Macedonii Północnej. Faworyt tej rywalizacji mógł być oczywiście jeden, a mianowicie obrońcy tytułu.

Grający u siebie Włosi w premierowej odsłonie prowadzili od początku do końca. Na nic zdały się przerwy selekcjonera Josko Milenkovskiego. Mimo że Macedończycy w ostatnim fragmencie seta zniwelowali nieco stratę, to ostatecznie i tak przegrali 20:25. Pierwszą partię tej rywalizacji zakończył atak Yuriego Romano.

Drugi set dobitnie pokazał, że rywale Włochów znajdowali się po przeciwnej stronie bieguna. Udało im się zdobyć jedynie... 12 punktów. Ciekawy był początek, gdy Italia prowadziła 6:2, a następnie rywale złapali kontakt. To spowodowało, że pierwszy raz w tym spotkaniu o czas poprosił Ferdinando De Giorgi. Po przerwie mistrzowie świata i Europy nie mieli sobie równych i z akcji na akcję dominowali jeszcze bardziej. Partia dobiegła końca za sprawą ataku ze środka Gianluci Galassiego.

W kolejnej odsłonie tej rywalizacji niewiele się zmieniło. Włosi ponownie szybko wybudowali przewagę i odjeżdżali przeciwnikom. Macedończycy byli bezradni i nie mieli żadnej odpowiedzi na wyczyny rywali. Kropkę nad "i" w tym spotkaniu postawił Daniele Lavia, a Macedonia Północna znów zdobyła niewielką ilość punktów, a mianowicie 15.

Włosi muszą czekać na kolejnego rywala w mistrzostwach Europy siatkarzy. Jednak wszystko wskazuje na to, że zaczynają się schody. W ćwierćfinale ich przeciwnikiem będzie Holandia lub ponownie Niemcy. W ewentualnym półfinale znajdzie się Francja bądź Rumunia.