Zwycięstwa faworytów - podsumowanie pierwszego dnia Pucharu Wielkich Mistrzyń

Na inaugurację turnieju o Pucharu Wielkich Mistrzyń padły wyniki raczej zgodne z przewidywaniami. Faworyci nie zawodzili. Włochy pokonały Tajlandię, Brazylia zwyciężyła Dominikanę, a Japonia uporała się z Koreą.

Stanisław Mastalerz

Tajlandia - Włochy 0:3 (25:27, 22:25, 22:25)

Mistrzynie Europy, drużyna Włoch, w inaugurującym turniej meczu, spotkała się z mistrzem Azji, zespołem z Tajlandii. Sam wynik 3:0, sugerowałby łatwe zwycięstwo Włoszek. Ale to nie jest cała prawda. Azjatki z właściwą sobie determinacją walczyły o każdy punkt i mecz był naprawdę wyrównany. Włoszki pogubiły się w połowie pierwszego seta i Tajlandia wyszła na prowadzenie 23:20. Włoszki jednak odrobiły straty i zwyciężyły na przewagi 27:25.

W drugim i trzecim secie w dalszym ciągu toczył się wyrównany pojedynek, z tym, że mistrzynie Europy nie pozwoliły już na grę na przewagi, kończąc oba sety jednakowym rezultatem 25:22.

W zespole z Italii szczególnie wyróżniły się Jenny Barazza, Serena Ortolani i Paola Gioli. W drużynie Tajlandii najwięcej punktów, po 14, zdobyły Wilawan Apinyapong oraz Malika Kanthong.

Brazylia - Dominikana 3:0 (25:23, 25:16, 25:17)

Początek meczu między mistrzem NORCECA, Dominikaną, a najlepszą drużyną Ameryki Południowej, Brazylią zapowiadał niespodziankę. Siatkarki Dominikany zaatakowały bardzo odważnie i objęły prowadzenie 19:12. Jednak najlepszy zespół świata w pełni się zmobilizował i przede wszystkim za sprawą bardzo dobrego bloku doprowadził do remisu. Wyrównany bój toczył się jeszcze do stanu 22:22, ale trzy silne ataki Natalii Pereiry zakończyły seta dla Brazylii.

W następnych dwóch partiach spotkanie miało już jednostronny charakter i kończyło się przy dużej przewadze mistrzyń świata.

- Od stanu 12:19 w pierwszym secie nasza gra wyglądała już bardzo dobrze, szczególnie za sprawą bardzo dobrego bloku i zagrywki. Te elementy zmieniły przebieg meczu i zapewniły nam zwycięstwo - powiedział Jose Robe Guimaraes, trener brazylijskiej drużyny.

Natalia Pereira, Marianne Steinbrecher i Caroline Gattaz były najlepszymi siatkarkami Brazylii w tym spotkaniu. W drużynie Dominikany wyróżniła się Eve Mejia Lisvel Elisa, która zdobyła 12 punktów.

Japonia - Korea 3:1 (22:25, 27:25, 25:16, 25:10)

W ostatnim meczu pierwszego dnia turnieju o Puchar Wielkich Mistrzyń spotkały się dwa azjatyckie zespoły. Drużyna Japonii pokazała wielki charakter i po przegraniu pierwszego seta zdołała poprawić własną grę wygrywając drugiego na przewagi. W trzeciej i czwartej partii pojedynek był już jednostronny, chociaż pełen emocjonujących momentów. Było to najbardziej widowiskowe spotkanie i widzowie żywiołowo reagowali, mogąc cieszyć się ze zwycięstwa własnej drużyny. Mecz ten zapewne na długo zostanie w pamięci kibiców.

Najlepszymi siatkarkami Japonii w tym meczu były: Kurihara Megumi oraz Yamaguchi Mai, które zdobyły po 15 punktów. Niewiele ustępowała im, kapitan drużyny, Araki Erica, zdobywczyni 14 punktów. W zespole Korei szczególnie wyróżniły się Kim Yeon-Koung i Hwang Youn-Joo.